USK smolně, KP jasně

Dvě porážky zapsaly v rámci středečního pohárového programu české celky v Eurolize a EuroCupu. Nedařilo se ZVVZ USK Praha na palubovce tureckého Fenerbahce Istanbul ani KP Brno v domácí bitvě s francouzským Angers. Čest českých týmů v pohárech v tomto týdnu se pokusí ve čtvrtek zachránit Žabiny.

USK padl v prodloužení

Pražanky přitom velmi dobře začaly, hned v první čtvrtině zářila Brionna Jones, která se vrátila po zranění a český tým vedl nejprve o osm a ve druhé čtvrtině dokonce o dvanáct bodů. V závěru poločasu ale Fenerbahce zabralo a taženo Ukrajinkou Alinou Jagupovou srovnaly skóre. Nástup do třetí čtvrtiny byl ze strany USK znovu silný a podruhé byl hostující tým ve dvouciferném trháku, ale Turkyně znovu srovnaly a duel dospěl až do vyrovnané koncovky, kde měla nejprve výhru na ruce Jagupová, která míč ztratila, Alyssa Thomas musela ale střílet z půlky, což se nepovedlo. Rozhodovalo tak až prodloužení, ve kterém se USK bodově natrápil a nakonec padl 72:82.

Nejlepší střelkyní zápasu byla Jagupová s 25 body, Američanka McBride dodala v domácím dresu 20 bodů. USK nestačilo 23 bodů od Brionny Jones, ani 21 od Alyssy Thomas.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Bylo to fakt blízko. Nemyslím si, že by rozhodnutí padlo v prodloužení. Tam už nám došly síly. Klíčové byly okamžiky, když musela sedět Teja Oblaková, která tým velmi dobře dirigovala. V tu chvíli přišla na tým nejistota hlavně v útoku. Začaly jsme hrát úplně jiný basketbal a na to jsme doplatily. Ze hřiště Fenerbahce se ale vozit body jen tak nebudou. A až k nim dorazí Breanna Stewart, budou ještě silnější. Jejich začátek v soutěži rozhodně nevypovídal o síle týmu. Jsme rádi, že je Brionna s námi. Na druhou stranu si ale na ni musí všichni kromě Thomasové zase zvyknout. V určitých momentech byl zápas z naší strany výborný, ale měly jsme tam i slabší chvíle, při nichž bylo znát, že tým nebyl poslední dobou pohromadě. Představa byla taková, že budou hrát více i děvčata, která jsou nová nebo neodehrála v předchozích zápasech tolik minut. Bohužel jejich vstup nebyl ničím výjimečným a věřím, že to v dalších zápasech bude lepší.

KP se trápilo střelecky

Pouze čtyřiačtyřicet bodů nemohlo basketbalistkám KP Brno stačit na domácí eurocupovou výhru nad francouzským Angers. Nakonec z toho byla podobná porážka jako na palubovce soupeře 44:68.

Angers do zápasu hned skvěle vlétlo a brzy vedlo před kamerami ČT Sport dvouciferným rozdílem. Brňanky bez zraněné Petry Malíkové dotáhly na rozdíl tří bodů, když se jim dařilo zejména v doskakování pod oběma koši. Ve druhé čtvrtině už ale francouzský tým dominoval a zasadil Brnu důležitou ránu, ze které se nevzpamatovalo. V dalším průběhu tak mohl hostující celek kontrolovat vedení, a i částečně protočit sestavu. Brňanky se na domácích koších proti tvrdé obraně střelecky trápily, pálily s úspěšností jen něco málo přes 25 procent.

Hostující opora Peterson byla nejlepší střelkyní zápasu se 16 body, Brno držela Karolína Fadrhonsová s 10 body, Ludmila Dudáčková přidala bodů 7.

Jakub Nevrlý (asistent trenérky KP Brno): „Prohráli jsme a utkání se proto hodnotí těžko. Chtěli jsme dobře začít, hned jsme však obdrželi šňůru bodů. Přesto jsme se dokázali vrátit do zápasu a sahali po vyrovnání, ale neproměňovali jsme volné pozice. Těžko se srovnáváme s fyzickým stylem hry, hráčky na to nejsou z české ligy zvyklé. Mělo se hrát více organizovaně, ale soupeř nám to nedovolil.“

Karolína Fadrhonsová (křídelnice KP Brno): „Chtěly jsme soupeře mnohem víc potrápit. Soupeř má ofenzivní tým, viděly jsme jeho slabinu v obraně. Bohužel se nám to nepodařilo využít. Na hřišti jsme dělaly základní chyby, nehrály jsme v klidu, dostávaly se časové tísně, nechodilo se do koše.“