USK si pojistil play off Euroligy

Devátou euroligovou výhru v řadě si připsaly basketbalistky ZVVZ USK Praha, když na domácí palubovce haly Královka přehrály španělskou Salamancu 78:64. Znovu si tak upevnily první příčku ve skupině B, kde mají tři kola před koncem základní fáze náskok tří výher. Zároveň již mají jistý postup do play off.

Pražankám chyběla dvojice opor Sabally – Cazorla, ale ani hostující tým nebyl v perfektní sestavě a od začátku musel dohánět ztrátu, když USK vedl díky sedmi rychlým bodům Veroniky Voráčkové 13:6. V závěru první čtvrtiny pak šel domácí náskok poprvé do dvouciferných čísel. Ve výborném výkonu pokračovaly domácí hráčky i nadále, dobře střílely a trojka s klaksonem ukončující první poločas z ruky Slovinky Teji Oblak jim dala po dvaceti minutách osmnáctibodový náskok.

Ani po přestávce nedokázala Salamanca výrazněji ohrozit domácí představení. Na chvíli se hostujícím hráčkám podařilo snížit na rozdíl třinácti bodů, ale v tu chvíli USK zareagoval šesti body za sebou a v závěru už nebylo o co hrát. Španělský celek se sice dostal na rozdíl jedenácti bodů, ale klíčovou trojku pak trefila znovu Oblak, autorka sedmnácti bodů stejně jako její spoluhráčka María Conde. Soupeře vedlo čtrnáctibodové duo Vilaró – Cakir.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Tohle vítězství chutná. Nebylo to jen o vítězství, ale také o způsobu, jakým jsme ho dosáhli. To mě těší nejvíc. Před sezonou takovouto bilanci nikdo nečekal. Máme z toho velkou radost. Ale před námi je nejtěžší část sezony a ten tým je stále čerstvý. První čtvrtina a celý první poločas to bylo přesně to, co jsme chtěli hrát. Což byl rozdíl oproti předchozím zápasům, kdy jsme to doháněli. Před zápasem jsme upozorňovali na to, že musíme začít od první sekundy, abychom to nehráli tak, že první čtvrtina je rozcvička. Před zápasem jsem se s nimi bavila a žádala je, aby byly dnes lídryně. Hlavně v obraně. Když jsou totiž lídryně v obraně, v útoku je to pak jednoduché. U Conde je to normální, ale Oblak jsem říkala, aby se vrátila ke svému basketbalu. Aby nehrála jen na přihrávky, ale také na koše.“