Úderná Natálie: Trenérka mi věří. A útok přišel sám

V přepočtu na odehraný čas byla jednoznačně nejaktivnější českou hráčkou předposledního duelu evropské kvalifikace, v němž lvice doma podle očekávání skolily houževnaté Irky 74-57. Pivotka Natálie Stoupalová stihla za 16 minut 16 bodů i 7 doskoků a skoro každou minutu vypálila jednu střelu.

„Věděla jsem, že se musím chytnout obranou a útok pak půjde sám. A taky mě podpořilo, že mi trenérka věřila a dala mi dostatečnou minutáž,” není nijak náročná 24letá forwardka Žabin, která byla s Irskem sdílenou top skórerkou vítězek.

Natálie, jak se rodila tahle pro postup nutná výhra?
Začátek jsme měly slušný, vlítly jsme na ně, byly jsme připravené na tvrdý basket. V poločase na nás ale vytáhly zónu, přestalo nám to padat, neproměňovaly jsme jednoduché pozice, ale nakonec jsme to zvládly dobře. Dostaly jsme je pod tlak, Irky měly hodně ztrát, a to s naším útočným doskokem zápas rozhodlo.

Na váš mladý tým jste dosáhly poměrně jasného výsledku, že?
Jak máme mladý a dravý tým, hodně to taháme dopředu, snažíme se běhat a podle toho vypadá i hra.

Zejména na začátku vám fungovala agresivní obrana a rychlé protiútoky. Byl takový plán?
Připravovaly jsme se na to, že na všech pozicích budeme tlačit na míč, dostávat je pod tlak a z toho mít protiútoky a jednoduché koše.

Proč se později protiútoky zadrhly?
Bavily jsme se o tom v šatně, že do druhého poločasu musíme jít stejně jako do prvního, ale jak Irky přitlačily i na naší obranné půlce, plus se stavěly do zóny, bylo to rozkouskované a těžko se do toho hrálo rychle. Do dalšího zápasu si to musíme rozebrat, abychom viděly, co dělat lépe.

I proti zóně se hodilo, že se vám, Veronice Voráčkové i dalším povedlo něco trefit z dálky.
Věděly jsme, že Irky budou zacpávat vymezené území, takže jsme musely být i střelecky připravené, paní trenérka střelce dobře střídala a my se tam dobře viděly. Jen na konci jsme ty jednoduché střely neproměňovaly.

Kdo je teď vlastně lídrem vaší mladé a nově se tvořící sestavy?
Máme mladý tým, takže každý se může bodově prosadit. Minule se dařilo Gábě Andělové, s Irskem se prosadila Péťa Holešínská nebo Verča Voráčková. Je to o tom, kdo má dobrý den. A jinak v šatně je to určitě kapitánka Renáta Březinová, to je ta správná baba. Tam je to jednoznačné.

Bylo důležité se na klíčový nedělní duel s Nizozemskem naladit výhrou?
Jsme rády, že tenhle zápas s jednodušším týmem byl první, abychom se mohly nachystat na důležitější Nizozemsko. Rozehrály jsme se a na neděli budeme ready.

Těšíte se, že v neděli bude Královka praskat ve švech?
Už jsme sledovaly, jak se prodávají lístky, a přišlo mi, že na neděli jich bylo prodaných mnohem víc. Byla jsem překvapená, že na Irsko přišlo tolik lidí, jsme rády, protože fanoušci dělají strašně moc. Samy se snažíme na zápas dostat co nejvíc svých blízkých, hrát doma je super, máme tu rodiny, které basketbalem žijí, a kdo může, ten přijde.

Žijete tou šancí na 15. EuroBasket v řadě naplno?
Je to hodně blízko, jsme ready na neděli, Nizozemkám nebudeme chtít dát nic zadarmo, budeme je chtít porazit co nejvyšším rozdílem. Bude to ale úplně jiný zápas, Nizozemky mají vysoký perimetr, musíme se na to připravit i mentálně.

Autor: CZ BASKETBALL