Turky spasili Osman a hvězdný teenager

PRVNÍ HRACÍ DEN OLYMPIJSKÉ KVALIFIKACE Kanada to nebude mít jako hlavní favorit jednoduché. Nemálo oslabení Řekové jí dávali po tři čtvrtiny řádný boj, než si soupeř ve čtvrté části řekl o první vítězství (97-91) ve skupině A olympijského kvalifikačního turnaje v Kanadě, do nějž už zítra ráno ve 4:35 proti Turecku vstoupí i česká reprezentace.

Domácí tým, jenž 40 bodů dosáhl zpod koše a měl 68procentní dvojky, si v klíčové čtvrté čtvrtině pomohl i trestnými hody. Také ale v utkání ztratil 17 míčů proti 14 soupeře a ještě na začátku poslední minuty vedl jen o čtyři body. Kanaďané ale také hráli vůbec první zápas léta, protože neměli možnost přípravných utkání, a v aktuální sestavě se teprve sehrávají. Na turnaji se tak budou spíš jen zlepšovat.

Proti Řekům rotovali především sedm ze svých osmi borců z NBA. 23 body je podržel Wiggins a 22 body 21letý guard New Yorku Barrett, který mocně potáhl tým tuctem bodů v závěrečném dějství. Walker-Alexander přidal 18 bodů. Vyrovnané a šířeji rotující Řeky (z NBA mají jen Kostase Antetokounmpa, který hrál pouhých 10 minut) nejvíc sytili Mitoglou (14+10 doskoků), Calathes (12+9 asistencí) a Sloukas (12+8 asistencí).

V prvním zápase české skupiny B favorizovaní Turci s kvartetem zástupců z NBA měli nemalé potíže s Uruguayí, již složili 95-86 až díky silné čtvrté čtvrtině (34-23), v níž 15 ze svých 27 bodů zazářil křídelník Osman.

Jen v sedmi mužích hrající Uruguay (Turci rozehráli jedenáct hráčů) po obratu ve třetí čtvrtině vedla 8 minut do konce 72-64, ale pak začal řádit všestranně platný Osman, který dovedl s pomocí ztrát soupeře svůj tým k obratu.

Z trojek o jednu trefu lepší Uruguay (12-11) se téměř ve všem favoritovi vyrovnala, jejím minusem bylo jen 17 ztrát, menší počet daných šestek (12 ku 20) a horší procento z pole. Její řady vedli Granger (25+10 asistencí) a Calfani (16), ultra veterán Batista v 37 letech přidal tucet bodů. Za Turky kromě Osmana byl výraznější už jen 18letý centr Sengün (15), MVP uplynulé sezony turecké ligy (v dresu Besiktase průměry 19+9 doskoků) a možný objev letošního draftu NBA.