Trojkový festival Barcy v závěru vyhasl

Českému fanouškovi Barcelony jako by v této sezoně nebylo přáno. Ale opravdu vůbec nic. Nejprve tým s oběma lvy Tomášem Satoranským a Janem Veselým padl v prodloužení finále španělského Superpoháru s Realem Madrid.

V únoru pak následovalo jen o dva body prohrané čtvrtfinále domácího poháru Copa del Rey s Malagou. A dnes večer v litevském Kaunasu zmar pokračoval dalším zklamáním v El Clasicu s odvěkým madridským rivalem - i přes dlouho slibný průběh.

V semifinále FINAL 4 Euroligy podlehla Barca Realu 66-78 a do nedělního finále proti Olympiacosu tak postoupil její soupeř. Oba české reprezentanty čeká duel o třetí místo s Monakem.

Rozehrávač Satoranský jako nejvytíženější (a do půle i nejužitečnější hráč Barcelony) za 30 a půl minuty nastřádal 7 bodů, 11 doskoků a 3 asistence, centr Veselý, od počátku zatížený fauly, odehrál 13 minut se 4 body, 6 doskoky, 1 asistencí a 1 ziskem. Jejich tým přestřílel Real z trojek (14-7), ale zaostal ve dvojkách (10-21) a šestkách (4-15).

Barcelona (bez guarda Higginse) měla do utkání střelecky famózní vstup, když v první čtvrtině (18-18) sázela pouze trojky (6 z 9 pokusů), z nichž jednu s klaksonem trefil i člen základní pětky Satoranský. Veselý měl menší štěstí, když už po devíti minutách nabral dva útočné fauly.

Real (bez Decka, Yabuseleho, Poiriera, Corneliea) s majákem Tavaresem uprostřed zóny nedával soupeři moc šancí na podkošová zakončení, přední linie Barcy se navíc v utkání nepotkala s formou, když zejména očekávaný produkční pilíř Mirotič se neprosadil prakticky vůbec (3 body, 1 doskok a střelba 10/1 za 28 minut). Body ovšem chyběli i od ostatních. To Real na hru pod koš cílil od začátku mnohem výrazněji a čelil tak dlouho výtečné trojkové palbě soupeře.

Ve druhé čtvrtině potkala nehorázná smůla rozehrávače Barcelony Jokubaitise, autora prvních tří dvojek týmu v utkání, který při tísněném nájezdu dopadl obličejem na palubovku tak tvrdě, že si urazil polovinu dvou předních zubů. Po krátkém ošetření se však do hry zvládl vrátit. Jeho tým tu díky dalším trojkám (do půle bilance týmu 14/9) a zásluhou dvou odvážných ataků Satoranského i koši Veselého z útočného doskoku odskočil na 40-31. Satoranskému navíc jen těsně nebyla uznána kouzelnická trefa z vlastní půlky, jež by navýšila poločasové skore na 45-36. Ve druhé půlce pak měl rozehrávač smůlu podruhé, když jeho parádní put back dunk zrušilo o desetiny sekundy odpískání faulu mimo míč.

Právě tahle situace přišla v klíčové situaci celého utkání za stavu 47-43 pro Barcelonu. Odpískání faulu rezultovalo v přezkum na videu a vyhodnocený oplácející nesportovní faul na Veselého. Ten ale neproměnil oba trestné hody a zcela minutou trojku přidal Laprovittola. Barca se vzápětí propadla do dlouhého ofenzivního půstu a Real sycený obrem Tavaresem a bosenským skórerem Musou nastartoval klíčový trhák 15-0 na 54-47 po 28 minutách.

Laprovittola pak ještě nesnadnými trojkami vrátil Barce naději (58-58), ale ve čtvrté části už bylo pro oba týmy složité jakkoli skórovat, než přišel nesportovní faul na rozehrávače Realu Rodrigueze, který jej využil ke čtyřem bodům, poté přidal další a po madridském minitrháku na 67-60 v ofenzivě zamrzlá Barcelona (ve druhé půli 24 bodů) už nenašla zbraně k vyvolání dramatu.

„Během zápasu jsme nejspíš nenašli způsob hrát lepší týmovou hru, víc hýbat míčem ze strany na stranu. Vypadali jsme jako tým, který to chtěl víc řešit individuálně. Zvláštní je, že jsme sem přijeli v období, kdy jsme hráli dobře a velmi dobře týmově. Tohle je ale specifikum FINAL 4 - jeden špatný zápas a přijdete o šanci na titul,” řekl po zápase velmi skleslý kouč Šarunas Jasikevičius, který s Barcelonou za své tři roky padl v euroligovém FINAL 4 jednou ve finále a dvakrát v semifinále.

Autor: CZ BASKETBALL