Tříčtvrteční dominance nad Španělskem

Pro mužskou basketbalovou reprezentaci znamená letošní léto volno od FIBA akcí, a tak má trenér Diego Ocampo jedinečnou možnost poznat na vlastní oči v akci nastupující reprezentační generaci. Mezinárodní turnaj U23 ve španělské Melille je k tomu více než dobrou příležitostí.

Češi se představují ve velmi silné konkurenci. Los jim na úvodní večer turnaje přiřkl domácí výběr stejně starých reprezentantů. Český tým, který do španělského území na africkém kontinentu cestoval dva dny a přiletěl teprve včera během dne, nechytil úvod utkání. Španělé byli rychlejší, agresivnější. Využili momentu, když se čeští basketbalisté potřebovali adaptovat na tempo a styl hry.

Skóre 22:11 po první desetiminutovce ve prospěch domácích nedávalo výběru trenéra Ocampa dobré vyhlídky do pokračování utkání. Jenže od druhé čtvrtiny byli hráči hrající v modrých dresech jako vyměnění. Založili svůj návrat do zápasu na agresivní a aktivní obraně, se kterou si domácí často nevěděli rady. Museli se uchylovat ke střelbě z delší vzdálenosti a tam jim pod tlakem padajícího času na útok příliš úspěchů nepřinášela.

Naopak lvi dokázali vyrážet do protiútoků, dobře si v postupném útoku podávali míč a nejen že skóre postupně vyrovnali, v poločase už dokonce vedli. To vše díky parádní druhé čtvrtině, kterou ovládli poměrem 29:13.

Důležité bylo po změně stran nepolevit a nepřijít o momentum návratu do zápasu. To se mladým Čechům podařilo a dokonce dál budovali svůj náskok. Ten se vyšplhal až na 15 bodů. Agresivní tlak na obou stranách hřiště a dlouhá cesta si vybraly svou daň. Poslední pětiminutovka patřila opět domácím, kteří využili ubývajících českých sil na obranném doskoku. Češi se také dopustili několika ztrát při přechodu do útoku. Do té doby si míče proti vytažené obraně dokázali pohlídat.

Český náskok už byl ale nad síly Španělů. Když navíc trefil trojku Hanzlík a opět vrátil hostům dvouciferný polštář, bylo rozhodnuto. I když se hrálo až do poslední sekundy, Češi vítězství uhájili. Vděčí za něj především zlepšené defenzivě od začátku druhé čtvrtiny. A neuvěřitelné dominanci na doskoku. Ta mohla být ještě výraznější, nebýt poslední pětiminutovky.

Španělsko – Česko 67:77 (22:11 35:40 51:58)
Dominguez 15, Lopez 10, Paz a Taboada po 7 – Samoura 16, Bálint 13, Vlk a Kheil po 10, Kejval 8, Hanzlík 6, Rylich 5, Böhm 4, Křivánek a Sýkora po 2, Vrábel 1, Švec 0
Fauly: 24 – 26

Richard Bálint: „Je to skvělý pocit porazit Španěly ve Španělsku. I když vlastně tak úplně ve Španělsku nejsme. (smích) Ukázali jsme si, že můžeme hrát s kýmkoliv a jakou má náš tým soudržnost a sílu. Myslel jsem, že budou trochu lepší. Teď to zní divně, ale zápas byl hrozně nahoru dolů. Moc jsem nevnímal co, kde a kolik. Byl jsem utavený asi po dvou minutách. Šlo o to si na to tady zvyknout. Je tu horko a hraje se v obrovské intenzitě. Příští zápas bude ještě lepší. Myslím ale, že soupeři na nás po dnešku budou dívat trošku jinak a půjdou po nás hladověji.“

Autor: CZ BASKETBALL