Titul 19 pro Nymburk. Historické stříbro do Ústí

Vypadalo to jako poprava v přímém přenosu. Nymburský tým ale po trpké loňské zkušenosti jeho českého jádra nechtěl na domácí půdě ponechat absolutně nic náhodě a od samého začátku pátého duelu finálové série zadupal ústecké Pandy do palubovky, takže už v poločase bylo jasno o jeho vítězství a 19. ligovém titulu při dvacáté účasti ve finále.

Konečný výsledek (81-66) znamená, že tým ERA za titulové éry nadále drží svůj hrad, když ve finálových sériích zapsal doma už 45 výher v řadě.

MVP finále se po zásluze stal lídr nových šampionů Ty Gordon, kterému sice nevyšel první zápas, ale od druhého už byl jednoznačným top hráčem a skórujícím motorem svého celku. Cenu si převzal v kulise 1320 fanoušků v napěchované nymburské hale, která byla úplně poprvé vyprodaná na ligový zápas už den dopředu.

Poražená stříbrná SLUNETA ovšem i tak slaví historický úspěch - v prvním ligovém finále v 78letých klubových dějinách získala vůbec první medaili.

Domácí tým se na hosty, kterým vedle Váni čerstvě chyběl i střelec Rowan, vrhnul od první obrany jako na štvanou zvěř, agresivním přístupem a zdvojováním bral Pandám z rukou jeden míč za druhým, ústečtí lídři Nichols s Autreym za první čtvrtinu pod přísným dohledem v útoku ani nezahlédli obroučku a na druhé straně palubovky se Nymburk nekompromisně probíjel pod koš a za útočnými doskoky. Po čtyřech ztrátách hostů bleskově vybudoval vedení 9-0, a i když jej vzápětí zbrzdila krátká série chyb, už za chvíli opět obnovil maximální tlak, veden svým lídrem Gordonem (12 bodů za první čtvrtinu) vyhnal náskok nad deset bodů a nespokojený kouč SLUNETY Šotnar inkasoval už po sedmi minutách technickou chybu za reklamování agresivního zdvojení nymburské obrany.

První čtvrtina skončila jasně pro polabský celek (25-9), když ústecké opory Pecka s Nicholsem měli už po dvou faulech, a jejich tým nabral už 7 ztrát. Nymburk měl už tady na kontě 9 proměněných šestek.

I ve druhé čtvrtině dál soupeře nemilosrdně drtil, ten tak spáchal dalších 7 ztrát, a když Pecka až ze 14. pokusu týmu vsítil těsně před poločasem první ústeckou trojku, domácí si hlavně díky 28 bodům zpod koše a 12 trestným hodům řekli o naprosto suverénní 31bodové vedení (49-18), kterým už do půle rozhodli o svém dalším titulu.

Polabané si do poločasu připsali i nejbizarnější moment utkání, kdy rozhodčí Vyklický udělil technickou chybu domácímu Gordonovi za to, že z neznámého důvodu vydával opakované skřeky při bránění Autreyho.

Ústí se i přes obří deficit ani ve druhé půli nevzdalo a Nichols s Autreym a Martinem v posledním dějství trojkobitím vyvolali už nečekanou šňůru 2-22, která nejvíc pomohla ke snížení původního až 41bodového manka až na 76-64 tři minuty před koncem. Víc už ale poněkud předčasně slavící staronoví mistři nedovolili.
Tahouny vítězů (bez Sehnala, Svejcara, Finkeho) byli Stephens (16), Gordon (14), Bell (11+7 doskoků), Kříž (11) a Bohačík (10+5 zisků). Za Pandy korigovali Nichols (23+5 zisků, trojky 11/5), Pecka (13+9 doskoků) a Autrey (13). Z pole lepší Nymburk (v procentech 45-34) měl víc zpod koše (48-16), z brejků (15-5), od náhradníků (36-10) a také méně ztrácel (17-23).

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Byl to hlavní cíl po loňské nepovedené sezoně. Pro mě extra. Byl jsem vloni poprvé v roli kapitána a zrovna se prohrálo. Jsem rád, že jsem to letos napravil. Pohár je super a jsem rád, že jsme ho poprvé zvedli nad hlavu my, a doufám, že v tom budeme pokračovat i v dalších sezonách. Začátek se vyvedl a nastavil se tón zápasu. Do konce prvního poločasu to vypadalo na jednu branku. Bylo to tím, že jsme do toho zápasu vstoupili agresivně a nedovolili jsme triu Nichols, Autrey, Pecka se dostat do zápasu. Už tam na konci třetí čtvrtiny padly myšlenky, že už je to jasné. Ale mohli jsme vidět, že Nichols a Autrey se začali trefovat. Kdyby se tohle stalo na začátku zápasu, tak to mohlo být úplně o něčem jiném a mohli jsme tu třeba plánovat cestu do Ústí. Rozhodly 'back to back' zápasy. Mají přeci jen kratší lavičku. I u nich ten zápas byl těžký, ale měli jsme fyzicky navrch. Kdo ví, jak by to bylo, kdyby se to hrálo doma venku, třeba jen na tři vítězné po jednom zápase. Na to se ale historie neptá. Vždy jsem říkal, že je to jen o našich hlavách, jak k tomu přistoupíme, a dnes se to potvrdilo. Každý zvednutý titul nad hlavu je super. Tenhle ale chutná o to víc. Je to nová trofej a je to po roční pauze. Myslím, že celkově ta sezona byla úspěšná. Vyhráli jsme na rozdíl od loňska i Český pohár, Československý pohár a ve FIBA Cupu jsme předváděli dobré výkony. Byly tam na začátku cíle postoupit ze skupiny. To se povedlo. Došli jsme docela daleko. I když čtvrtfinále s Varese byly dva z nejméně povedených zápasů v sezoně. Cíle jsou ale splněné. Titul je zpět v Nymburce a uvidíme, co přinese další sezona. A jak budeme bojovat v Lize mistrů, jestli to dopadne, což doufám, že dopadne.”

Autor: Redakce NBL