Střelnice KP TANY a dvě smolné koncovky

Třemi zápasy českých ženských týmů v EuroCupu pokračovala poslední pohárová středa před reprezentační pauzou. Ze tří želízek v ohni vybojovaly české týmy jedinou výhru. Zatím velkou smůlu ve vyrovnaných zápasech potvrdily jak Žabiny, tak Levhartice Chomutov. I díky osmnácti trojkám zvítězilo podruhé v letošním EuroCupu brněnské KP TANY.

Další smolnou prohru v koncovce zápasu mají v letošním EuroCupu na kontě brněnské Žabiny. Po domácí prohře v prodloužení padly se španělským týmem Cadi La Seu i na hřišti soupeře 66:69. Zkomplikovaly si tak cestu do vyřazovacích bojů.

Zápas odstartoval velmi defenzivně, když v utrápené první čtvrtině Žabiny držely nejtěsnější vedení 8:7. Zlepšení útoku v druhé čtvrtině odstartovala trojkou Natálie Stoupalová, španělský celek otočil krátce skóre, ale po timeoutu se Žabiny zlepšily a pod taktovkou Petry Záplatové udržely těsné vedení až do přestávky. Ve třetí čtvrtině se obě ofenzivy rozjely, a naopak padlo na obou stranách dohromady dvaapadesát bodů. O něco lepší byly znovu Žabiny, které si přenesly do posledního hracího období sedmibodový náskok.

Do dramatické koncovky šly Žabiny se všemi trumfy v rukou. Po trojce Natálie Stoupalové vedly čtyři minuty před koncem o šest bodů. Jenže Cadi La Seu okamžitě odpověděly jednou trojkou a o minutu později už bylo srovnáno, když se prosadila poprvé klíčová postava závěru Julia Soler. Stejná hráčka pak poslala španělský tým do tříbodového trháku další bombou z dálky. V tu chvíli ještě Žabiny zareagovaly, když Elissa Cunane a pak i nejlepší hráčka Brňanek Petra Záplatová skórovaly a společně otočily skóre. V tu chvíli se však minutu před koncem znovu prosadila za tři body Soler a po brněnské ztrátě odskočily domácí hráčky půl minuty před koncem na čtyři body. Eliška Hamzová pak jednou šestkou snížila a když se Žabinám podařilo v divoké situaci ještě vybojovat šanci na prodloužení, nepodařilo se za čtyři sekundy ani dostat k potenciálně vyrovnávací střele.

Cadi La Seu trefilo polovinu svých trojek (čtyři z osmi) za poslední čtyři minuty zápasu. Soler se devíti body za stejný časový úsek dostala na 21 bodů, stejně jako Petra Záplatová. Cunane dala 16 a Natálie Stoupalová 13 bodů. Žabiny po reprezentační pauze přivítají doma řeckou Eleftherii.

„Věděli jsme, že tento zápas rozhodnou maličkosti a detaily. Bohužel už po několikáté jsme nebyli schopní dotáhnout zápas, ve kterém jsme byli většinu času ve vedení. Zlomový moment za mě nastal na začátku čtvrté čtvrtiny, kdy jsme o devíti bodové vedení přišli vlastní nedisciplinovaností, kterou definovalo sedm ztrát na útočné polovině a nepokrytí do té doby fungujícího obranného doskoku. Soupeř trefil několik šťastných trojek, za které si však můžeme jedině sami. Pokud budeme hrát zápasy pouze třicet minut, budeme mít problém s každým týmem. A ani sporné výroky rozhodčích v kritických momentech pro nás nemůžou být omluvou. Vzhledem k naplnění postupového cíle je potřeba se zkoncentroval s velkou pravděpodobností na rozhodující zápas doma s Eleftherií,“ doplnil neideální výsledek pro další vývoj v evropské soutěži trenér Žabin Viktor Pruša.

Ani napočtvrté svou první výhru v EuroCupu nezískaly Levhartice Chomutov, když znovu sahaly po zdolání maďarského Szekszárdu, ale po vyrovnané bitvě padly 89:95. Ve zbytku soutěže čekají Chomutov ještě dva duely venku.

V divokém ofenzivním prvním poločase Szekszárd rychle odskočil do náskoku 13:4, načež Chomutov devíti body v řadě srovnal, aby se pak Maďarky prostřílely v první čtvrtině ke 27 bodům a vzaly si zpět vedení o osm. V ofenzivní smršti hostující celek pokračoval, až to bylo necelé čtyři minuty před přestávkou o třináct bodům výrazné zlepšení Levhartic v závěru půle ale znamenalo snížení na čtyři body rozdílu v poločase. Na obou stranách byly už v poločase dvě čtrnáctibodové střelkyně – domácí Valentýnu Kadlecovou naháněla hostující Američanka Jacinta Monroe.

Duel se nějak výrazněji neuklidnil ani po přestávce. Třetí čtvrtina vyšla skvěle Levharticím, které udržely soupeřky na dvanácti bodech a otočily skóre ve svůj prospěch. Sportovní hala v tu chvíli bouřila a vyhlížela historickou první výhru. V poslední čtvrtině se ale obě role otočily, Szekszárd podobně jako před měsícem na domácí palubovce jako by prokázal větší herní zkušenosti z těžkých duelů, výrazně snížil úspěšnost střelby Chomutova a otočil skóre ve svůj prospěch.

Přesto se ještě Levhartice dostaly na dostřel soupeřkám, když se nadále dařila střelba z dálky a Valentýna Kadlecová svým nájezdem minutu a půl před koncem snížila na 84:86 z pohledu Chomutova. V závěru byl ale Szekszárd jistý na šestkách a výhru si pohlídal.

Kadlecová dala za Chomutov 18 bodů, stejně jako Anna Rylichová, patnáct bodů se 13 doskoky zaznamenala Američanka Wynn-Pollard. Hostující hvězda Monroe se prostřílela ke 34 bodům a 15 doskočeným míčům a ani tak nepotřebovala velkou pomoc od spoluhráček, i tak dala Bernadett Horvath 18 bodů.

K lepšímu postavení pro play off vykročil druhou výhrou v letošním ročníku EuroCupu brněnský tým KP TANY. Svěřenkyně trenérky Marcely Krämer přehrály i podruhé, tentokrát na domácí palubovce outsidera skupiny lucemburský Grengewald 95:59. Po reprezentační pauze čeká Brňanky duel na hřišti francouzského Bourges.

Ofenzivně téměř nezastavitelný byl v prvním poločase celek KP TANY Brno. Lucemburský Grengewald vůbec nestíhal a od začátku ztrácel. Lucemburský tým vedl jen krátce v úvodu po úspěšné trojce, pak ale inkasoval 26 bodů v první, a dokonce málo vídaných 38 v druhé čtvrtině. Bylo z toho pak drtivé třiatřicetibodové vedení po dvaceti odehraných minutách a prakticky rozhodnutý zápas. Za poločas zvládlo TANY na domácí koše ve STAREZ aréně 13 úspěšných trojkových pokusů.

Druhá půlka byla ze strany KP TANY slabší, zejména pak třetí čtvrtina, ve které se Brňanky protrápily k pouhým osmi bodům, zlepšený závěr znamenal navýšení na celkový rozdíl a klidnou výhru. Na cestě k ní nakonec domácí hráčky trefily osmnáct trojek. Nejvíce dala pět trojek Lucie Svatoňová, která byla s 19 body nejlepší střelkyní Brna. Šestnáct bodů s deseti doskoky zapsala Petra Malíková, čtrnáct bodů s devíti doskoky a sedmi asistencemi měla na kontě Dominica Hynková. Grengewald se opíral o 25 bodů a 10 doskoků Amandy Brooke Cahill.