Skvělý večer českých týmů

Skvělý večer prožily české ženské basketbalové týmy v evropských pohárech. Výhru slaví jak v Eurolize ZVVZ USK Praha, tak i v EuroCupu oba brněnské týmy KP TANY a Žabiny. Na Final8 Československého poháru postupují podle očekávání Levhartice Chomutov a Sokol Hradec Králové.

Velkou odvetu za jedinou dosavadní porážku v Eurolize si přichystaly basketbalistky ZVVZ USK Praha proti polským Polkowicím. Díky silnému závěru ovládly domácí utkání 72:56 a sedmou výhrou za sebou si upevnily první místo ve skupině B.

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové přitom měly slabý vstup do zápasu a od začátku prohrávaly, až 12:19 díky třem slepeným trojkám soupeřek. V tu chvíli Pražanky potřebovaly oddechový čas. Důležitou roli ale sehrála nakonec nejlepší střelkyně USK Němka Nyara Sabally, která předvedla individuální šňůru 7:0 a dostala svůj tým poprvé do vedení. O přestávce ale nejtěsnější vedení držely hostující hráčky. Klíčová k zápasu pak byla třetí čtvrtina, ve které Pražanky kralovaly poměrem 22:7 a do poslední části si přenesly třináctibodový náskok, o který už nepřišly. Polkowice se dokázaly přiblížit už jen jednou na rozdíl devíti bodů, ale USK odpovědělo trojkou a závěr si pohlídalo.

Sabally byla se 14 body nejlepší střelkyní utkání, v hostujícím dresu jí vyrovnala Stankovič. Do dvouciferných čísel se v dresu Pražanek dostala ještě Španělka Maite Cazorla a Veronika Voráčková s 11 body. Poslední euroligové utkání v tomto kalendářním roce sehrají hráčky USK proti maďarskému Györu.

Natália Hejková (trenérka ZVVZ USK Praha): „Nejdůležitější je, že jsme soupeři vrátili předchozí porážku. Už se trochu opakuje scénář, že je první poločas z naší strany moc profesorský. Chybí tam nasazení a entusiasmus. Ve druhém poločase to bylo od nás něco úplně jiného. Bylo to blbé, protože jsem nemohla křičet. A chtělo se mi strašně. Vždycky, když jsem ale zakřičela, začala jsem kašlat. Dnes jsem i trochu zvýšila hlas. Moc mi to ale nešlo a bylo to spíše prostřednictvím asistentů. Trochu jsem zakřičela já a oni pokračovali. Kolorit je i to, že když se člověk podívá na střeleckou tabuli, tak vidí, že každá hráčka přinesla nějaké body. To je krása našeho týmu. Není to jen o jedné nebo dvou hráčkách, ale o celém týmu. Musíme však vidět i to, že nehrály jejich dvě Američanky. To pro nás možná bylo zlé. Kdyby soupeřky nastoupily v plné síle, možná bychom do toho šly mentálně jinak.“

Skvělý výkon si v prvním kole play off EuroCupu připsaly oba brněnské týmy. KP TANY slaví důležitou výhru nad francouzským Montpellier 71:63 a má tak šanci v odvetě, stejně jako Žabiny, které si doma poradily s tureckým Besiktasem 73:63.

KP TANY prohrálo v EuroCupu třináct utkání v řadě s francouzským soupeřem, ale Brňanky začaly nebojácně a od stavu 5:2 pro BLMA už ani jednou neprohrávalo. Srovnáno bylo ještě dvakrát v první čtvrtině, kdy byl stav 7:7 a následně i 16:16, ale jinak hrály Brňanky skvěle a soupeřky do ničeho nepouštěly. Větší agresivita plynula v mírný náskok, ale také větší počet faulů, například Anežka Kopecká v poločase bojoval s třemi chybami, utkání ale nakonec dohrála. V defenzivní bitvě Brňankám pomohlo deset trefených trojek a lepší úspěšnost za dva body. Skvělá byla ze strany KP TANY zejména třetí čtvrtina se šesti úspěchy zpoza oblouku, které vyšponovaly náskok až na osmnáct bodů. Ten se v závěru tenčil, ale nervózní francouzský tým už ohrozit výhru nedokázal, navíc duel uzavřela trojkou Karolína Šotolová, a i před zraky MMA bojovníka Jirky Denisy Procházky mohly vypuknout velké oslavy.

Právě Šotolová byla nejlepší střelkyní vítězek se 14 body, třináct přidala Kopecká a Kucowski po návratu do týmu dodala 11 bodů s 12 doskoky. Nevadila tak ani absence Dominici Hynkové.

Jakub Gazda (asistent trenérky KP TANY): „Máme plán hry, který v defenzivě vychází. Od začátku nám to dnes šlo, během utkání jsme ho nemuseli měnit. Francouzské kluby k nám občas cestují s podceněním našeho týmu. Jejich reakce může v tomto směru být v odvetě o dost jiná. Nicméně i když přepnou na vyšší stupeň, budeme na to nachystaní. Do Francie se těšíme, ale my se těšíme na každý zápas, je to přece takové basketbalové dobrodružství.“

Michaela Vondráčková (křídlo KP TANY): „Je to skvělý pocit porazit francouzský klub. Jsem šťastná a pyšná na náš tým, co dokázal. Byly jsme připravené, hrály jsme s chutí a vírou, že to můžeme dokázat. Kvalita byla na straně soupeře, my jsme zase ukázaly bojovnost.“

Šanci na elitní šestnáctku EuroCupu drží stále i Žabiny, které měly pořádně tvrdý oříšek v podobě tureckého Besiktase. Brňanky doma ani jednou neprohrávaly a soupeře tlačily celoplošnou obranou, což jim vyneslo ve druhé čtvrtině poprvé uskočení do dvouciferného náskoku. Hostující Am,eričanka Dana Evans předváděla skvělý výkon, ale sama na všechno nestačila a i když její vzepětí přiblížilo Besiktas na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny na rozdíl pouhých tří bodů, dokázaly Žabiny znovu zapnout a skvělou bojovností a defenzivou v poslední čtvrtině udržely soupeřky na pouhých sedmi bodech a do Turecka si příští týden povezou náskok deseti bodů i díky závěrečné trojce Američanky Elissy Cunane.

Ta svůj výkon vyšperkovala na 19 bodů, sedm doskoků a pět asistencí, na dvanácti bodech zakončily duel Nikolina Knežević a Eliška Hamzová. Evans byla nejlepší střelkyní s 28 body, ale na výhru to nestačilo.

Michal Martišek (asistent trenéra Žabiny Brno): „Zvládli jsme ustát kritické momenty, kdy jsme se dostali do problémů s fauly. V poslední čtvrtině jsme limitovali ztráty. A momenty, kdy se soupeř dotáhl na čtyři body, jsme dokázali udržet a zvítězit. Bylo to extrémně náročné utkání od první minuty a jsem strašně rád, že jsme ho vyhráli s relativně slušným výsledkem plus deset bodů. Bavili jsme se s Viktorem (Prušou), že to byl pro nás fyzicky možná jeden z nejtěžších zápasů, které jsme kdy viděli. Ve čtvrtek se v Istanbulu ale jdeme poprat o postup.“

KP TANY čeká odveta ve Francii ve středu 20. prosince ve 20 hodin, Žabiny se v Istanbulu utkají o den později od 19 hodin.

Prvními účastníky Final 8 Československého poháru jsou hráčky Levhartic Chomutov a Sokola Hradce Králové. Levhartice si poradily se Slovankou jasně 85:60, když zářila tradičně Američanka Wynn-Pollard s 21 body a 11 doskoky, čtrnáct bodů přidala Eliška Brejchová. Slovance nestačilo osmnáct bodů Viry Hrymaliuk. Jasnou výhru si připsal i Hradec, doma zdolal Ostravu 79:61, když se na devatenácti bodech shodly Kateřina Zeithammerová a Charlotte Velichová. Ilina Selcova byla nejlepší střelkyní Ostravy se 13 body. Další postupující na turnaj, který se uskuteční na konci ledna za účasti čtyř nejlepších českých celků a čtyř nejlepších slovenských, se dozvíme na začátku ledna.