Skolení titána a postup Žabin

Dvě výhry ze tří si ve středu připsaly české ženské celky v evropských pohárech. Slaví pražský USK v Eurolize a také v EuroCupu brněnské Žabiny. Jedinými poraženými jsou hráčky Chomutova, které v základní skupině EuroCupu ani jednou neuspěly.

Důležitou výhru si v Eurolize připsaly basketbalistky ZVVZ USK Praha. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové zdolaly v sedmém kole na domácí palubovce turecký Mersin 81:77 a pátou výhrou v řadě se právě před tureckým týmem osamostatnily na první příčce své základní skupiny B. Ta pro ně pokračuje šestého prosince na palubovce francouzského Basket Landes.

Hvězdami zápasu z českého pohledu byla německá pivotka Nyara Sabally s 19 body a 10 doskoky, velmi dobrý zápas s 15 body odehrála španělská křídelnice Maite Cazorla. Nejlepší Češka Veronika Voráčková se dostala na sedm bodů.

Pražanky sice v úvodu utkání krátce vedly, ale pak se rozstřílel Mersin v čele s Ukrajinkou Jagupovou a utekl až do jedenáctibodového vedení. To se USK podařilo krátce snížit, ale v druhé čtvrtině se dvouciferný náskok opakoval. Domácí celek pak ale skvěle zvládl třetí čtvrtinu nastřílel v ní 27 bodů a na soupeřky se nejen dotáhl, ale šel i do těsného vedení. V dramatickém závěru byl Mersin vpředu o dva body, velkou trojku ale v tu chvíli trefila Voráčková, když změnila dlouho stejný stav, navíc pak trefila okamžitě trojku o desku Australanka Magbegor. Mersin ještě zvládl srovnat, a navíc se USK vyfaulovala Teja Oblak, ale ve hře nervů a faulů v závěru byl přesnější domácí tým a mohla slavit velmi cennou výhru.

Jistotu postupu do další fáze EuroCupu přinesla Žabinám Brno cenná venkovní výhra na palubovce francouzského týmu Flammes Carolo 74:70. Brňanky tak navázaly na dramatickou domácí výhru nad stejným soupeřem po prodloužení a podívají se do play off. To se odehraje systémem doma-venku 14. a 21. prosince. Na soupeře ještě čekají kvůli dohrání zbylých zápasů ve skupinách.

Žabiny kromě krátkého úseku na přelomu první a druhé čtvrtiny vedly po celý zápas, i když jejich vedení nebylo nijak obrovské. Nejlepší byla z jejich pohledu právě druhá čtvrtina, kde daly 25 bodů a odskočily do dvouciferného náskoku. V závěru zápasu domácí tým zlobil, když se dvanáct sekund před koncem dostal na rozdíl tří bodů, a ještě získal míč, vyrovnávací trojka ale domácí Američance Shay Colley do koše nepadla a vítěznou šestku vsítila hostující Američanka Elissa Cunane.

Střeleckou oporou Žabin byla se 17 body a 12 doskoky Natálie Stoupalová, třináct bodů přidala Bosenka Nikolina Knežević a jedenáct Francouzka Senechal. Domácí tým, který také projde do dalších bojů vedla s 18 body Jasmine Walker.

Bez výhry, ale s cennými zkušenostmi se s EuroCupem loučí Levhartice Chomutov, které na závěr podlehly suverénnímu Estudiantes 80:101.

Celý zápas se hrál ve velmi ofenzivním rytmu, oběma celkům se dařilo střelecky, ale lepší byl přeci jen domácí španělský celek. Ten po vyrovnané první čtvrtině zařadil vyšší rychlost a 55 body ve druhé a třetí čtvrtině definitivně odskočil. Chomutov přesto pokračoval v sympatickém a bojovném výkonu a nenechal se zahanbit. Hostující Američanka Najai Wynn-Pollard se stala nakonec s 22 body a 9 doskoky nejlepší střelkyní zápasu, nuly z posledních dvou soutěžních utkání prolomila šestnácti body Valentýna Kadlecová, na patnáct se dostala Anna Rylichová. Nejlepší střelkyní vítězek byla s 15 body Juana Camilion.