Šiřinův epos završil thrillerový postup

ECHO DUELU OLYMPIJSKÉ KVALIFIKACE V závěru, kdy se už jeho tým topil v únavě z druhého utkání během 26 hodin, se vyhecoval ke klíčové akci. Defenzivní. Po ztrátě Tomáše Satoranského se z posledních sil vydal za unikajícím soupeřem a na poslední chvíli mu sáhnutím na míč při zakončení znesnadnil dvojtakt. Vracející se Satoranský vzápětí ztížil i druhou střelu Uruguayců zpod koše a Češi si tak přenesli alespoň šestibodový náskok až do začátku poslední minuty.

A i když i Jakub Šiřina se dvěma bolestivými ztrátami ve čtvrté části podepsal na nervydrásající dramatizaci dlouho slibně se vyvíjejícího zápasu, po prosezení úvodního duelu olympijské kvalifikace proti Turecku, v němž nenastoupil jako jediný, zapsal den nato svůj životní reprezentační mač. 17 body za 26 minut, což byl druhý střelecký a třetí minutový zápis lvů, čtyřmi trojkami, asistencemi, clonami, útočným doskokem vlastní minuté trojky i oním sprintem do obrany si řekl o velké uznání spoluhráčů z národního týmu, kde často nemívá na růžích ustláno a kde nebývá mužem velkých rolí.

I nečekaná performance opavského rozehrávače, jemuž se mohla zdát jako sympatická dožluta zbarvená vymezená území hrací plochy, však nakonec málem nestačila. Po sedmi českých ztrátách za posledních osm a půl minuty (celkem pak 22) a při viditelně rostoucí únavě měl uruguayský lídr Granger (letos hráč euroligového Berlína) v posledních vteřinách trojku na výhru, ale při 36 odehraných minutách už svou šestou trojku z dvanáctého pokusu do obruče nesesměroval a favorizovaní lvi tak po doskoku Ondřeje Balvína vyvázli s nejtěsnějším vítězstvím (80-79), jež je posunulo do semifinálového duelu s domácí Kanadou (v sobotu ve 22:05 českého času).

Češi se po vyrovnané úvodní čtvrtině (19-20, lvi 6 ztrát a také 8 bodů z brejků, za zbylých 30 minut už ale jen 2), v níž si zvykali na pohyblivou a vířivou hru soupeře podpořenou rychlým sdílením míče, třemi trojkami Fitipalda i aktivitou Urugayců na útočném doskoku, vzepřeli na zadní a vytáhli z torny snový start do druhého dějství, kdy se po tříapůlminutové šňůře 19-2 na 38-22 na chvíli zdálo, že je rozhodnuto.

Šiřina s Peterkou rozjeli nápor dvěma trojkami při dočasném odpočinku opor soupeře, Šiřina pro změnu se Schilbem pak dalšími dvěma trojkami v drcení Jihoameričanů pokračovali a opavský playmaker si rozžhavením své levačky právě tady řekl o prodlouženou herní sekvenci. Satoranský pak zvládl zakončení s faulem a po jeho nabídce na dunk Balvína se Češi radovali z pěkně nadýchaného polštáře pod hlavou.

V útoku dočasně paralyzovaní soupeři se ale zvedli jak jinak než trojkami, i přes odstoupení produktivního Calfaniho (dva hráči týmu navíc museli zůstat v karanténě na hotelu) snížili nejprve na deset a s obloukovou bilancí 18/8 (lvi 13/7 z rukou pěti mužů) uhráli poločas i přes dvojkovou bídu (17/5) na už přijatelném skore 45-37. Drželo je 30bodové trio Granger, Calfani, Fitipaldo. Na české straně do půle i podruhé 14 body úřadoval Satoranský (plus 5 asistencí), jeho tým ovšem tížilo 9 ztrát a také jen jeden útočný doskok. Naopak předností bylo 18 bodů náhradníků.

Ve většině druhé půle (oproti startu utkání ji začal Balvín místo Veselého a Šiřina místo Samoury) si lvi udržovali vedení kolem deseti bodů, když ve třetí čtvrtině se jim dařilo lépe zásobovat centra Balvína, který tu vyšplhal už na 12 bodů. Protivníkovi ale stále padaly trojky a při dál se vršících ztrátách i chybějícím útočném doskoku lvů se opakovaně vracel pod hranu desetibodového manka. Ve třetím dějství si navíc český tým nepomohl ani jednou trojkou. Na druhé straně zpod koše tu vládl už 32-20 a na celkovém doskoku 30-20.

Když čtvrtou čtvrtku otevřel Šiřina dvěma trojkami na 73-59, zdál se český vlak znovu dobře rozjetý, ale soupeř opět přispěchal s trefami z oblouku, dvakrát si snadno seběhl pod koš a nabíjel se i z českých ztrát.

Chyby se nevyhýbaly ani Uruguayi, leč ta se po šňůře 10-0 a trojce Vescoviho na 75-72 čtyři minuty do konce už nebezpečně přiblížila.

Důležitou trojku z asistence Šiřiny na 80-74 poté trefil Jaromír Bohačík, jenže po dvou ztrátách Fitipaldo rovněž trojkou snížil na tři. To už se hrála poslední minuta, v níž výhoz soupeře z autu zachytil Veselý, aby vzápětí Šiřina chybným výhozem soupeři míč vrátil a po dvou šestkách to bylo už jen 80-79. Veselý vzápětí minul zpod koše a Granger tak Čechy mohl poslat domů. Svou trojku ale naštěstí pro ně minul.

Top skórerem lvů byl Satoranský (19+8 asistencí a 7 doskoků za 36 minut), následován Šiřinou, Balvínem (12+11 doskoků) a Audou (10). O sedm ztrát lepšího soupeře táhli shodně 22bodoví Granger (7 asistencí, trojky 12/5) a Fitipaldo (trojky 9/6). Uruguay přestřílela český tým z trojek (34/15 - 24/10), ale zaostala na doskoku (29-38), v produkci zpod koše (28-36) a zejména v bodech laviček (18-37).

Tomáš Satoranský: „Abych řekl pravdu, tak ani pořádně nevím, čím jsme to urvali. Byl to docela bláznivý konec. Tu radost z výhry kazí pocit z posledních pár minut, kdy jsme dělali školácké ztráty. Nechávali jsme je chodit do protiútoků, kde měli volné střely. Musím jim dát kredit, protože bojovali až do konce. Jsou nepříjemný tým. Je to typický jihoamerický celek s malými guardy, kteří to hodně tlačí na balon. Nevyužívali jsme naší výškovou převahu. Někdy jsme doplatili i na nesehranost. Nedokázali jsme soupeřův presink překonávat a získávat rychlé body. Ke konci nám nepadala ani střelba. To nám vzalo trošku sebevědomí. Jsem rád, že i tak jsme to dokázali vybojovat v obraně. Soupeře jsme dneska i přeskákali.”

”Myslím, že jsme ve druhé čtvrtině měli spoustu zisků. To byla naše pasáž, kdy jsme nejlépe bránili. Chodili jsme do rychlých protiútoků a vytvářeli si volné střely, podávali si balon. Doplatili jsme ale na to, že jsme nesehraní. Soupeři nás dostali pod tlak a my jsme několikrát zazmatkovali. To se nám nemůže stávat. Proti ještě lepším týmům se nám to nemusí vyplatit. Kanada je favorit turnaje, takže se musíme zlepšit ve dni volna. Snad budeme pokračovat v trendu zlepšování výkonu.“

Jakub Šiřina: ”Byly to na konci trochu nervíčky. Zbytečně jsme prohospodařili ten luxusní náskok, byly tam zbytečné ztráty a Uruguay to využila. Dala nějaké trojky, dotáhla se a udělala z toho drama. Myslím si ale, že dnes jsme do toho dali o něco víc energie než proti Turecku. Jsem rád, že jsme to nakonec urvali, byť o jediný bod, na to se ale historie už ptát nebude. Když soupeř v závěru dotahoval, byl to určitý nápor na psychiku, člověk nechce nic zkazit a možná když si to až moc připouští, dělá potom laciné ztráty, což jsem na konci sám předvedl, když jsem ”Satymu” hodil  z autu takový špatný dloubák. Člověk si to prostě nesmí moc připouštět, musí hrát s chladnou hlavou a pak se ty chyby nebudou dít. Mně v zápase padla první střela, což každému hráči dodá sebevědomí, pak jsem proměnil nějaké volné střely a jsem rád, že jsem týmu mohl pomoct k vítězství. Myslím, že tahle výhra tým uklidní a dodá nám sebevědomí. Máme den na to zregenerovat a posunout náš výkon zase o stupeň výš, abychom byli v semifinále konkurenceschopným týmem.”

VÝSLEDKY ZÁPASŮ TŘETÍHO DNE KVALIFIKAČNÍCH TURNAJŮ
(do semifinále postupují z každé skupiny první dva)

VICTORIA - skupina A: Čína - Řecko 80-105, konečné pořadí: 1. Kanada (2-0), 2. Řecko (1-1), 3. Čína (0-2), skupina B: Česko - Uruguay 80-79, konečné pořadí: 1. Turecko (2-0), 2. Česko (1-1), 3. Uruguay (0-2)

KAUNAS - skupina A: Litva - Korea 96-57, konečné pořadí: 1. Litva (2-0), 2. Venezuela (1-1), 3. Korea (0-2), skupina B: Slovinsko - Polsko 112-77, konečné pořadí: 1. Slovinsko (2-0), 2. Polsko (1-1), 3. Angola (0-2)

SPLIT - skupina A: Německo - Rusko 69-67, konečné pořadí: 1. Německo (2-0), 2. Mexiko (1-1), 3. Rusko (0-2), skupina B: Chorvatsko - Tunisko 75-70, konečné pořadí: 1. Brazílie (2-0), 2. Chorvatsko (1-1), 3. Tunisko (0-2)

BĚLEHRAD - skupina A: Dominikánská republika - Filipíny 94-67, konečné pořadí: 1. Srbsko (2-0), 2. Dominikánská republika (1-1), 3. Filipíny (0-2), skupina B: Itálie - Portoriko 90-83, koneční pořadí: 1. Itálie (1-0), 2. Portoriko (1-1)

Autor: Redakce NBL