První výhra z neznáma

Pro české basketbalistky dnes pokračovala kvalifikace o mistrovství Evropy 2023. Po domácí těsné porážce od čtvrtého týmu letošního ME Běloruska potřebovaly lvice zabrat na nevyzpytatelné irské půdě v Dublinu. Irky v prvním zápase sice podlehly Nizozemsku, ale ukázaly, že se rozhodně nejedná o lehkého soupeře.

Úvod utkání zastihl české basketbalistky v lehce nervózním rozpoložení. Dlouho sice čekaly na první střelecký úspěch, ale jasně dávaly najevo, na co chtějí dnes v Dublinu spoléhat. Pohyblivá agresivní obrana měla soupeřkám dělat problémy. V útoku pak hodně míčů směřovalo do podkošového prostoru, kde jejich příjemkyní byla nejvyšší hráčka na hřišti Julia Reisingerová.

Po úvodním ostychu se rozjela i česká ofenziva. Lvice poctivě držely taktiku, kdy zakončovaly z bezprostřední blízkosti koše ať už díky pivotkám nebo nájezdům z perimetru. Díky tomu si pro druhou polovinu první čtvrtiny otevřely možnost tříbodových střel do irské obrany. Ke dvěma úspěšným zásahům toho využila Holešínská. Svou reprezentační premiéru si připsala Kateřina Galíčková a hned ve svém prvním vstupu ji oslavila úspěšnou trojkou.

Agresivní česká obrana s sebou přinášela nebezpečí faulů. Ve druhé čtvrtině nasbíraly lvice rychle pět týmových chyb. To znamenalo nebezpečí irských trestných hodů. Do hry obou týmů se až příliš často vkrádaly ztráty, takže určité pasáže zápasu nebyly úplně pohledné. Výmluvná byla poločasová statistika ztrát 19 – 13. Hlavně díky českým nepřesnostem v útoku se Irky ve skóre trochu dotáhly. Něco víc klidu dodala Češkám do druhé půle košem s klaksonem Reisingerová.

Jak první půli ukončila, tak druhou začala. Navíc po trojce Voráčkové se český náskok šplhal ke 20 bodům. Jenže pak převzaly iniciativu Irky. Dvěma rychlými trojkami se zase vrátily do hry a donutily Češky znovu přepnout na vyšší rychlostní stupeň. Ani to ale nevedlo k tomu, aby lvice zápas definitivně zlomily ve svůj prospěch. Před poslední čtvrtinou se tak musely stále mít na pozoru.

Tím spíš, když se soupeřky rozstřílely zpoza trojkového oblouku. Do české ofenzivy se vrátil pohyb hráček i míče a najednou vznikaly i dobré střelecké pozice. Ačkoliv by úspěšnost mohla být vyšší, po zisku a rychlém protiútoku Hamzové se český náskok poprvé přehoupl před dvacetibodovou hranici. Druhý český debut večera zapsala na konci zápasu Petra Malíková. V závěrečných útocích ještě Irky trefily dvě trojky a korigovaly na závěr svou ztrátu.

To už nic nezměnilo na vítězství českých basketbalistek, které si tak v kvalifikaci připsaly první úspěch. Boj o ME pokračuje za rok.

Irsko – Česko 54:70 (10:23 21:37 38:54)
Tiernan 12, Melia 10, Kelly 7 – Reisingerová 12, Voráčková 11, Holešínská 9, Šípová a Stoupalová po 8, Pospíšilová 7, Záplatová 5, Hamzová 4, Brabencová a Galíčková po 3, Malíková a Krejzová 0
Fauly: 17 – 21

Štefan Svitek: „Byl to takový hodně neurovnaný zápas plný chyb. Hodně se to mlelo, rozhodčí to dost pouštěli, ale my jsme se tomu nedokázali přizpůsobit a nechali jsme soupeřky, aby na nás hráli tvrději. Irky mají takovou náturu, asi vyrůstaly u lakrosu, rugby nebo něčeho podobného. Nebyli jsme dostatečně tvrdí, ztráceli jsme míče a v druhém poločase jsme nedoskakovali v útoku jako v tom prvním. Holky teď mají rok do dalších kvalifikačních zápasů, takže je čeká v klubech hodně práce. To nemůžeme stíhat my tady během čtyř tréninků. Doufám, že dostanou holky ve svých týmech hodně prostoru. Mezinárodní basketbal je tvrdší, než jsou zvyklé z české ligy. Nedokázali jsme si poradit s výškovou převahou, i když soupeř hrál většinu času maximálně s jednou vysokou hráčkou.“

Julia Reisingerová: „Odvedly jsme dobrou práci. Asi jsme čekaly něco jiného, doufaly jsme, že to bude vypadat trochu lépe. Hrály jsme se soupeřem, od kterého jsme nevěděly, co čekáme. Splnilo se, že to byl boj, rvalo se to do poslední minuty a nedostaly jsme nic zadarmo. Těžko se proti tomu hraje, ale máme povinnou výhru, což je důležité. Trénujeme spolu týden, je tu hodně holek, co nebyly v repre, takže to tam občas skřípalo, to je jasné. Agresivita Irek byla občas za hranou, mrzí mě, že to rozhodčí docela dost nechávali.“

Autor: CZ BASKETBALL