První prohra po čtvrt roce

První porážku od října zapsaly basketbalistky ZVVZ USK Praha v Eurolize. Pražanky podlehly bez nemocné trenérky Natálie Hejkové francouzskému Villeneuve 90:81 a prohrály tak teprve podruhé v letošním průběhu základních skupin. I tak mají blízko k postupu z prvního místa ve skupině B, stačí jim k tomu jedna výhra z posledních dvou utkání, kdy nejprve doma přivítají italskou Bolognu a pak cestují do tureckého Mersinu.

Trenérka Hejková už před utkáním hovořila o faktu, že větší část týmu postihla nemoc a některé hráčky, které na rozdíl od ní k utkání odcestovaly, jsou v podobném zdravotním stavu jako ona. Do Francie navíc necestoval ani asistent trenérky Martin Pospíšil, a tak byla lavička USK při utkání značně prořídlá. Tým pod vedením druhého asistenta Ivana Beneše duel hned špatně začal a po dvou minutách prohrával 9:0. Po pěti minutách už svítil na tabuli stav 20:2 a Pražanky mohly být ještě hodně rády, že po první čtvrtině ztrácely jen sedm bodů. Vzepjetí hostujícího celku navíc pokračovalo i ve druhé čtvrtině a necelé čtyři minuty před přestávkou po šikovném sběhu pod koš snižovala Gabriela Andělová na rozdíl jediného bodu. To však bylo od USK maximum a zbytek poločasu už USK zase nevyšel, a i díky zbytečnému faulu těsně před koncem čtvrtiny prohrával znovu dvouciferným rozdílem.

Nabraná ztráta z konce poločasu mohla Pražanky mrzet, protože nehrály špatné utkání, bojovaly o každý míč, ale domácí celek hnaný skvělým publikem měl o něco víc energie a v důležité chvíli vždycky trefil velkou střelu. V poslední čtvrtině pak hostující hráčky darovaly soupeřkám snadné body díky faulům a v závěru už se nedokázaly přiblížit tak, aby náskok soupeřek ohrozily. Český tým může mrzet nevyužitých třináct útočných doskoků, francouzský celek ale předvedl úžasnou úspěšnost trojek, kterých trefil hned čtrnáct.

Právě v nich zářily nejlepší střelkyně vítězek – Kennedy Burke dala 31 bodů a proměnila pět ze sedmi, Kamiah Smalls byla ze čtyř pokusů stoprocentní. USK nestačilo pět dvouciferných střelkyň v čele se 17 body a 10 asistencemi Teji Oblak (šest ztrát), šestnáct bodů přidala Valeriane Ayayi, na dvanáct se dostala nejlepší Češka Veronika Voráčková.