První poločas zakřiknutý, Madar pěti překvapil

Byl jedním z těch, kdo se až do konce duelu s Izraelci snažili s výsledkem něco dělat. Za svých 20 minut ve hře shromáždil 10 bodů a 6 asistencí, navíc musel často nahánět střelhbitého rozehrávače Izraelců Madara.

Ani bojovnost playmakera Ondřeje Sehnala ale nakonec nestačila a lvi padli rozdílem 13 bodů, který je před posledním utkáním základní fáze olympijské předkvalifikace staví do poměrně složité situace.

Při nutné úterní výhře nad Makedonci pak musí buď přijít vítězství Izraelců nad domácími Estonci, anebo výhra Estonců o 24 bodů, aby Češi při srážce tří celků s bilancí 2-1 proklouzli jako jeden ze dvou týmů do play-off v polských Gliwicích.

Vzhledem k tomu, že lvi potřebovali stáhnout při závěrečném finiši každý bod, i Sehnala mrzely poslední dvě trojky Madara, které natáhly rozdíl až na konečných 13.

„Bylo to těžké. My už v té poslední minutě byli pod tlakem skore s minus sedmi body. Bylo to vabank, tentokrát nám to nevyšlo, ale tam jsme zápas určitě neprohráli,” podotkl dirigent Nymburka.

Ondřeji, výsledek pro Izrael udělali zejména dva hráči Madar s Timorem, kteří dali 49 bodů z 80. Dala se taková erupce od nich čekat?
Madar je euroligový hráč (v létě odešel z Partizanu do Fenerbahce), věděli jsme, že to potáhne. Nevěděli jsme ale, že nám dá pět trojek (z 13 pokusů), není to vyhlášený střelec. Proti nám ale ukázal, že má dobrou ruku i z dálky. A Timor je skórer, nicméně k bodům z dálky přidával i nájezdy. Podali oba výborný výkon, přesto jsme dost jejich bodům mohli zabránit.

Co proti nim šlo dělat líp?
Vždycky něco jde. Bylo vidět, že Madar má po sobotním utkání (se snadnou výhrou nad Severní Makedonií) lehčí nohy, je velmi rychlý a pro nás všechny byla jeho obrana trochu náročnější, protože my jsme jako rozehrávači jako by vyšší. A navíc přidal i tu střelbu z dálky.

Po 30 minutách jste měli 14 ztrát, za poslední čtvrtinu jedinou, jako by to najednou bez chyb šlo...
Když už tým hraje vabank, možná se trochu uvolní z té svázanosti, hlavně z prvního poločasu, a šlo nám to líp. Samozřejmě to není omluva těch 14 ztrát, ale jak říkal trenér, pro pondělní zápas se z toho musíme poučit.

Co ještě chybí k větší plynulosti útoku, abyste se na body tak nenadřeli?
Já bych hlavně nepodceňoval Izraelce, kteří jsou velmi dobrý obranný tým. Madar je jedním z nejlepších obránců v Eurolize, je opravdu rychlý. Sorkin je zase výborný pod košem. Nám tam v některých momentech chyběla výška. Měli jsme taky hodně nedaných otevřených trojek, které normálně proměňujeme. Možná to bylo o pár daných střelách navíc, abysme byli na 80 bodech. Jinak musíme omezit chyby. V sobotu tam bylo dost těch zbytečných, s Izraelem vycházely i z toho tlaku obrany soupeře. Pokud chyby omezíme a budeme hrát uvolněněji, bude se nám všem hrát líp.

Jak zatím vypadá vaše hodnocení turnaje?
V sobotu to byl velmi dobrý výkon, byť s hodně chybami. Těch jsme se potřebovali vyvarovat, což se s Izraelem bohužel nepovedlo. Naopak mi přišlo, že jsme v prvním poločase byli dost zakřiknutí a nehráli jsme, jak bysme chtěli. Po přestávce jsme se z toho trochu oklepali a předvedli lepší výkon. Ukázali jsme, že jsme konkurenceschopní, bohužel první poločas nás zabil.

Co očekáváte od třetího duelu s Makedonci?
Pro nás je důležitá ta výhra nad Estonskem a důležité to bude i s Makedonií. Půjdeme do toho s tím, že jsme favoriti a budeme chtít vyhrát. Bude to o jednom výjimečném hráči, rozehrávači Shortsovi, a pokud ho zastavíme, můžeme myslet na vítězství.

Autor: CZ BASKETBALL