Opava po prodloužení a po 20 letech!

Opavský power forward Jakub Mokráň půl vteřiny před koncem prodloužení dvěma šestkami posunul skore na už nedorovnatelných 108-104 a největší děčínský tahoun Matěj Svoboda už se ani nepokoušel vhodit míč do hry.

Vzápětí už celá opavská hala spustila hromové „Mis-tři”, „Mis-tři”, aby jen chvíli nato prostorem burácelo „Peee-tr Czu-dek!” A kouč nových a nepravděpodobných ligových šampionů hned po dokončení televizního rozhovoru zahájil divokou pozemní gymnastiku, aby si poté pokusil rozervat své modré triko.

Pozornost celé rekordní návštěvy letošní NBL (3325) se v tu chvíli soustředila právě na bývalou hvězdu týmu plným právem. Czudek byl před dvaceti lety lídrem Opavy při jejím čtvrtém a dosud posledním titulu. Nyní ho klubu doručil poprvé jako kouč, když tým protáhl až ze sedmého místa po nadstavbě přes předkolo a pak přes druhé Brno, první Nymburk a ve finále i přes třetí Děčín. Po triumfu 108-104 v ultra dramatu čtvrtého duelu Opava doma uchvátila sérii 3-1, vedena famózním 31bodovým výkonem kapitána a jasného MVP finále Jakuba Šiřiny.

Když se domácí tifosi poklonili svým hrdinům, vzdali hold i nyní už pětinásobným vicemistrům ze severu skandováním „Dě-čín, Dě-čín!”. Navázali tak na svůj hlasitý předzápasový pokřik „Zdravíme Děčín!”, který minikotel Válečníků opětoval a zdánlivě tak byla zakopána sekera po událostech třetího duelu. Ovšem zápas samotný pak nabídl už řádně třaskavou atmosféru.

V nečekaně produktivní první čtvrtině (23-24) jako první setřepali nervozitu hosté, kteří i přes mohutný hvízdot do svých útoků i trestných hodů dobře zvládali exekuci akcí, Svoboda i Nichols při až ztrojeních od obrany dokázali uvolňovat pivoty pod košem a Svoboda se navíc i přes přísné krytí vypracoval za vedení hostů 21-24 už k 11 bodům. Hodně na míči byl i guard Kroutil (12 bodů do půle díky 4 trojkám), pravidelně vypískávaný domácím publikem v odkazu na události z předchozího utkání. Jeho tým navíc celý první poločas skvěle pálil za tři (18/9) a poločas 48-47 byl víc než za velkého oslabení na horké slezské půdě mohl očekávat.

Opava v základu s oběma rozehrávači ve snaze o maximálně agresivní obranu s často hodně vysunutou zónou rychle sbírala fauly a kvartet Gniadek, Mokráň, Slavík a Kouřil měl po dvou už za prvních deset minut. Domácím se opět jen nárazově dařily trojky (do půle 15/5) a museli se tak mocně opírat o své nájezdy a hru pod koš po děčínském přebírání clon.

Od druhé čtvrtiny Slezané ještě vystupňovali svůj tlak na Svobodu, ten ale odpověděl košem s faulem a trojkou na 30-33 (17 bodů). Když kolegové Kroutil s Brunerem přitopili z oblouku na 33-39, už dali soupeře pod slušný tlak, ten ale zareagoval velkolepě - šňůrou 13-0 na 46-39 díky vynuceným ztrátám a nekompromisní hře pod koš.

V závěru této šňůry došlo i k zásadní události pro hosty. Křídelník Svoboda byl zastaven v nájezdu, ale při dohře své akce zasáhl zvednutým loktem do obličeje Mokráně, což bylo ohodnoceno nesportovním faulem (jeho třetí osobní chyba) i ostrou verbální odvetou opavského hlediště.

Děčín se však nenechal situací rozhodit a díky dvěma trojkám uhrál velmi slibné poločasové skore, ač dvojnásobně zaostával zpod koše (24-12).

Ani ve třetí části domácí nedokázali setřást nervozitu a Šiřina střídal po několika nevydařených akcích už za pár minut, aby novou energii včetně bodů dodal týmu druhý dirigent Kouřil. Na Opavanech ale byla i dál znát obava z dějinné příležitosti a i doprovodní hosté zvládali využívat každé příležitosti ke skórování. V závěru třetí čtvrtiny se gladiátorská bitva přelila v dočasné trojkové hody a v úvodu čtvrté se na útočném doskoku aktivní domácí vedeni veteránem Jurečkou utrhli na 81-74.

Skandování opavských tifosi „To je vono!” ale rychle trojkou zchladil Nichols, poté přidal další na 86-83 a žlutí fans měli co dělat, aby aspoň sborovým máváním rukama úspěšně vyrušili některé šestky hostů. V posledních minutách převzal domácí štafetový kolík neúnavný nájezdník Šiřina, ale ani pětibodový náskok 76 sekund před koncem čtvrté části Opavě nestačil. V posledních vteřinách za stavu 93-90 měli poslední zakončení hosté, a protože domácí včas nefaulovali Nicholse, ten se poděkoval super těžkou dalekou trojkou přes obranu, na niž už Opava během posledních čtyř vteřin nezvládla reagovat.

V té chvíli navíc domácí přišli po střetu s Machem o rozehrávače Kouřila a prodloužení už musel odřídit jen Šiřina. Ten s Jurečkou odloučil domácí na pět, ale zelenáč Jansa Děčín dvěma trojkami stále držel nablízku. Jurečka kontroval svou další trojkou na 105-101 vteřinu před vypršeném limitu na útok, ale falešný rozehrávač Kroutil zpod koše proti dvěma soupeřům snížil na 105-103, aby Slavík jednou šestkou pomohl domácím.

Děčínský Nichols 8 sekund do konce minul první ze dvou šestek, aby druhou jen nahodil a hosté vytěžili útočný doskok i další trestné hody Svobody. Ten první proměnil (106-104), druhý ne, ale jeho tým se opět zmocnil míče a měl ještě zakončeni zpod koše, které ale skončilo neúspěchem, a pak už míč ulovil domácí Mokráň a jeho muži už mohli začít slavit.

Lídra Šiřinu v dresu mistrů (bez Kvapila, Dragouna) doprovodili Jurečka (16), Kouřil (15+8 asistencí), Švandrlík (15) a Mokráň (11). Za Děčín (bez Pomikálka, Waltona) kontrovali Matěj Svoboda (25), Nichols (23+11 asistencí), Bruner (14+7 doskoků), Kroutil (14) a Mach (11+8 doskoků). Domácí vládli zpod koše (52-36), hosté z brejků (8-18) a nečekaně i z trojek (35/12 - 35/16). Také ale minuli 12 šestek.

Autor: Redakce NBL