Ofenzivní bída v nejhorší moment

Dva týdny přípravy na palubovce i mimo ni utekly jako voda a pražský USK dnes vstoupil do euroligového Final 4 na domácí palubovce. Po střechu naplněná hala Královka sledovala souboj pražského celku s tureckým Mersinem.

Hráčky USK jsou ze svých domácích euroligových zápasů zvyklé na zaplněnou Královku, ale tohle přeci jen byla ještě o řád vyšší návštěva. Možná jako by právě množství fanoušků oblékajících kolem krku žluté šály a síla okamžiku svazovaly domácím ruce. Mersin v úvodu utkání působil svěžejším dojmem.

Hráčky USK hledaly svůj rytmus v útoku. Přihrávky létaly dost často mimo svůj hlavní cíl určení a ani domácí obroučky se zrovna nepředvedly jako výhodné. Zlepšení naznačila trojka Voráčkové, ale faul Thomas čtyři desetiny sekundy před koncem první dal Mersinu možnost odskočit znovu na šest bodů.

Do výraznějších problémů s fauly se dostala Veronika Voráčková, která po třetí osobní chybě přenechala místo na palubovce Vyoralové. Domácí nutně potřebovaly podporu od své defenzivy. Mersin si až často vypracoval volné střelecké pozice, po jejich zúročení vedl až o 12 bodů. Pokud svěřenkyně trenérky Hejkové dokázaly obranný potenciál naplnit, dostávaly se k rychlým protiútokům a najednou ztrácely jen čtyři body.

Vyrovnaný obraz hry vydržel do konce prvního poločasu. Po změně stran zase měly lehce navrch hráčky tureckého Mersinu. Jejich náskok se nenápadně šplhal k dvouciferné hodnotě. Domácí ofenzivní zmar gradoval. Neujaly se střely z perimetru a ani když se snažily hráčky ve žlutém dotlačit míč do koše silou z vymezeného území, nebylo jim přáno.

Výsledkem bylo pouhých devět bodů za třetí čtvrtinu. Na rozdíl od domácích dokázal Mersin skórovat i z těžkých pozic. Když svůj střelecký zápasy zopakovaly domácí hráčky i v závěrečné čtvrtině, bylo jasné, že finálové brány mají definitivně zabouchnuté. Hráčkám se nedala upřít bojovnost, ale dvě úspěšné trojky a úspěšnost střelby, která nedosáhla ani na 30 %, byly pro euroligové semifinále málo.

V prvním semifinále dlouho italské Schio trápilo superfavorita Fenerbahce. Turkyně ale po změně stran ukázaly svou sílu a dominanci, jakou dokáží na palubovce vyvinout. Už zkraje třetí čtvrtiny zápas otočily a i přes mírné zaváhání v závěru dovedly své semifinále do zdárného konce 77:70.

V neděli tak bude na programu turecké finále, kterému bude předcházet zápas o bronz domácích proti Schiu.

ZVVZ USK Praha – CBK Mersin 58:78 (18:24 40:44 49:62)
Vukosavljevič 15, Jones 14 bodů a 11 doskoků, Thomas 11 bodů a 12 doskoků, Olbak 9, Conde 6, Voráčková 3, Vyoralová a Wrzesinski 0 – Hayes 19, Crvendakic a Williams po 16, Gray 10, Cornelius 7, Atas 6, Dubljevic 4, Yalcin, Fitik, Hollingsworth a Ural Topuz 0
TH: 14/15 – 15/20
Trojky: 2 – 5
Doskoky: 38 – 42
Zisky: 6 – 10
Ztráty: 15 – 17
Asistence: 15 – 14
Fauly: 19 - 18