Od Cholevy k Cholevovi. NH píše novou story

Play-off, v němž „Předem nevíš” dne ani hodiny, má za sebou už pátý zásadní večer. V tom dnešním se k přelomovému výsledku i díky klíčové děčínské trestné minele dopracovala Nová huť, která nejtěsnější domácí výhrou 68-67 nejen snížila ve čtvrtfinále na 1-2, ale také po deseti letech konečně zvítězila v play-off!

V dalším Duelu 3 se SLUNETA zvedla z lopatek po zaspaném startu a doma složila Beksu 93-85, čímž vyznačila obrat na 2-1 v sérii.

SLUNETA zpod koše otáčí sérii

V úvodu nezvykle nesví sluneťané na domácím kurtu před veřejnoprávními kamerami přežili pětiminutovku děsu a hrůzy (0-13), aby poté předvedli už díky své typické hře velký obrat a řízeni svými tažnými koňmi dospěli ve třetím čtvrtfinále k vítězství 93-85 a tím i k obratu v sérii s Pardubicemi na 2-1.

Jako by přišly ze šatny s rukama oblepenýma smůlou, prvních pět minut ústecké opory do jedné míjely jakékoli zakončení a naopak na pohled strojově hrající Beksa - psychicky posílena návratem obra Rikiče (odehrál 19 minut) - trefovala skoro vše, co zvedla. Až za stavu 0-13 nakopl Pandy střídající Martin, rozžhavil svůj tým a ten se od stavu 10-24 útok po útoku začal v kulise 940 fanoušků vracet. Do obruče mu postupně padaly trojky, tlačil se do koše i za dokonalým využíváním druhých šancí a při nadále prostupné obraně hostů, kteří se navíc v útoku příliš nehrnuli za útočným doskokem, se Pandy už do půle vrátily na 41-45, vedeny 25 body dua Hicks - Martin, i navzdory obřímu manku z pole (v procentech 44-62).

Ve třetím dějství si SLUNETA řekla o trhák, když jí to nadále sypalo v útoku (27 bodů), a aktivní hrou do koše utekla na 59-48. Pardubice tížily ztráty, nedokázaly se opřít o obranu a až Dickerson je krátce přiblížil na dva body. Jenže v úvou poslední periody kontrovali trojkami Hicks a Svejcar a dál ztrácející Beksa se už z manka 77-66 nevzpamatovala.

Pandy (bez Daileyho) mocně nasytili Hicks (26), Svejcar (23), Martin (17+7 asistencí) a Pecka (16+8 doskoků). KVIS (bez Šafarčíka) měl stejně jako ve druhém zápase jen dva dvojcifery, když Dickersona (28) tentokrát doprovodil Vyoral (17). Zpod koše dominující Ústí (42-22) mělo převahu i z brejků (15-2), při útočných doskocích 7-5 kralovalo z druhých šancí (13-4) a v plusu bylo i z šestek (20-12) a ve ztrátách (13-18). Beksu mohl v utkání 7členné proti 9členné rotaci výrazněji vytížených hráčů jen těžko uspokojit náskok v produkci laviček (21-47).

Dino Repeša (trenér BK KVIS Pardubice): „Gratuluji ústeckému týmu k vítězství. Začali jsme velmi dobře. SLUNETA dlouho nedala koš a rychle jsme vedli o 13 bodů, ale pak, po prostřídání, jsme bohužel nepokračovali s takovou obranou, jakou hrála první pětka. Po prvním poločase jsme vedli o 4 body, ale měli jsme vést vyšším rozdílem, ještě dvě a půl minuty před přestávkou jsme byli ve vedení o 10 bodů. Do druhého poločasu jsme vstoupili se stejnou sestavou, jaká velice dobře zahájila zápas, ale Ústí udělalo šňůru 18-3, což bylo pro konečný výsledek klíčové. Sice jsme se ještě vrátili do těsného bodového kontaktu, až na rozdíl 2 bodů, ale už jsme neměli sílu na to, abychom utkání dovedli do dramatičtější koncovky a otočili ho.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK KVIS Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme chtěli, dostali jsme za první čtvrtinu 12 bodů, jenže za zbylé tři čtvrtky dalších 80, a s tím se nedá vyhrát skoro nikde, natož v play-off. Klíčem byla naše obrana, přes níž dával soupeř hrozně jednoduché koše. I my se na některé koše hrozně nadřeme, a pak už si v útoku každý dělá, co chce, a volíme špatné střelecké pozice, ale celé to vychází z obrany. Kdybychom před poločasem udrželi větší vedení, možná to mohlo být jiné. Nicméně do druhého poločasu nastoupíme tak, že Ústí dovolíme chytit delší bodovou sérií a je to pak strašně těžké zastavovat Američany, kteří jsou schopní skórovat téměř z každé pozice.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Začali jsme hrůzostrašně, prohrávali jsme 0-13, hlavami jsme možná byli ještě v Pardubicích v tom druhém zápase. Naštěstí jsme využili toho, co nás doma zdobí, a sice faktu, že si hrozně věříme na domácí palubovce a i přes nepříznivý začátek jsme to naší bojovností otočili. Dostali jsme se k naší hře, myslím, že Pardubice chvílemi opravdu nevěděly, jak nás zastavit, jelikož některé protiútoky byly vážně rychlé. Nastříleli jsme znovu 93 bodů, což svědčí o tom, že se nakonec zvedla i naše produktivita, ale klíč byl v defenzivě. Vrátili jsme se k obraně, kterou jsme hráli ve druhém zápase v Pardubicích, v tom musíme pokračovat i v dalších utkáních. Pokud jde o naši úzkou rotaci, je to stejné jako po prvním zápase série. My jsme si řekli, že se dnes nebudeme na nic šetřit, bylo to pro nás důležité utkání a chtěli jsme ho vyhrát i za cenu, že by pět hráčů hrálo čtyřicet minut. Nějaké síly jsme sice ušetřili, ale není to ono. Jsem ale strašně rád za minuty Haiblíka, Maděry, Heinzla a dalších kluků, kteří svými výkony pomáhají té základní pětce a dnes přinesli energii do obrany. Myslím, že pokud zítra nezaspíme začátek, bude se nám hrát daleko lépe. Dnes měly Pardubice šanci, kdyby udrželi hlavy v klidu a nenechali nás dostat do zápasu, tak by se nám vracelo daleko hůř. Po výhře se ale lépe regeneruje, takže sice jsme dnes zbití, ale vrátíme se s vůlí vyhrát třetí utkání, víme, že to může být klíčové, protože vedení 3-1 v sérii už by bylo opravdu skvělé.”

Jan Maděra (křídlo SLUNETA Ústí): „Do zápasu jsme vstoupili nervózně a se špatným nasazením v obraně, ale brzo jsme se srovnali a stálo nás to hodně sila, ale postupně jsme převzali otěže zápasu do svých rukou. V druhé půli jsme už hráli náš basket a naštěstí přestříleli Pardubice.”

NH přežila poslední tři minuty strachu - až k 10letému triumfu!

Po nekonečných deseti letech to přišlo! Nová huť se poprvé od roku 2013 dočkala vítězství v zápase play-off. Tehdy dosáhla se jmény jako Číž, Gniadek, Zbránek, Jurečka či Ames dokonce na bronzové medaile a měla hrát i finále s Nymburkem, jenže nedokázala uběhat „neřešitelně” úzkou rotaci Prostějova, vedeného jistým trenérským čarodějem Zbyňkem Cholevou, svého času zvažovaným i pro služby reprezentace.

25. dubna 2023 se kruh tak trochu uzavřel - Cholevův syn Adam jako kouč zlomil desetiletý ostravský půst a s už opět sebevědomou Novou hutí otevřel novou play-off kapitolu - v obrovských nervech vydřeným domácím triumfem nad favorizovaným Děčínem (68-67), čímž jeho tým snížil ve čtvrtfinále před opět skvělou tatranovou kulisou (1000) na 1-2.

V brutálně náročné bitvě sedmi statečných proti sedmi statečným to přitom s domácími dlouho nevypadalo růžově. Děčín zahájil zápas velmi plodně z oblouku a v útoku se dlouho hledající domácí po 15 minutách ztráceli 18-29. Pak ale zakleklo do bloků osové trio Mathon, Radukič, Morgan, které v Děčíně nebylo příliš slyšet, a s nadále utaženou týmovou obranou do půle snížilo na 31-34 (bez jediného bodu z brejků na obou stranách a náhradnickým skore 0-13).

Ve třetí části pak NH dál držela hosty mimo brejkové šance a po 13 bodech ve druhém dějství je zamkla jen na dvanáct a zejména soustředěnou hrou do koše si došla po 30 minutách pro vedení 52-46. A ve čtvrté čtvrtině po čtyřech trojkách zejména z ruky Morgana vedla ještě 3:20 do konce 68-56. Jenže pak se přece ještě dostal ke slovu i Děčín, který enormní bojovností už nedovolil domácím ani bod a i díky útočným doskokům přirazil až k šanci na prodloužení. Nichols však pár vteřin před koncem proměnil jen první dvě ze tří šestek a NH tak vyvázla s nejtěsnějším vítězstvím.

Trio NH Morgan (20+11 doskoků), Mathon (19+15 doskoků), Radukič (18+11 doskoků a 7 asistencí) se složilo na 57 bodů a 37 doskoků, za hosty odpovídali Nichols (20), Bruner (11) a Pomikálek (10+7 doskoků). Ostrava zavřela Děčín na pouhé 4 body z brejků (sama 10) a zlomila jej i útočným doskokem (20-12, byť body z něj byly jen 12-9).

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín):
„V obraně jsme odehráli velmi slušný první poločas. Ve třetí periodě jsme tahali za kratší konec, byli jsme až dokonce minus 12 bodů, a to víceméně rozhodlo. Pak jsme se obrovskou bojovností vrátili zpět, ale dnešní bod získala Ostrava. Musíme zregenerovat a připravit se na zítra.”

Tomáš Jansa (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Teď po zápase jsou v nás emoce a mrzí nás ta koncovka. Začátek byl od nás dobrý, byli jsme agresivní. Po poločase jsme nebyli v ideálním tempu a nebyli důslední. Ale jsem rád, že jsme se dokázali vrátit. Zítra je nový den, nový zápas a to nám může pomoct. Půjdeme si pro výhru. Gratulace Ostravě k vítězství.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): „Jsem šťastný, dnes to byl zápas all in. Za kluky jsem rád, chtěli vyhrát a šli si za tím a umí respektovat soupeře. Chtěli jsme líp bránit oproti zápasům v Děčíně. V útoku jsme se chytli až po poločase a je z toho výhra, byť jsme se nakonec v závěru opotili docela hodně. Teď musíme zregenerovat, ale mám pocit, že započala válka, tak uvidíme, co se stane zítra.”

Sukhmail Mathon (pivot NH Ostrava): „Dnes to byl play-off zápas se vším všudy. Díky fanouškům, že došli a vytvořili skvělou atmosféru. Zítra je další zápas a nesmíme polevit v koncentraci.”

Autor: Redakce NBL