Oba obhájci padli ve finále, vítězi UBL ženy z VŠE a muži z VŠB

Univerzitní basketbalová liga má dva nové vládce, kteří ve finálových duelech třetího ročníku v hale kampusu Ostravské univerzity shodně skolili obhájce trofeje.

Mezi basketbalistkami se z titulu radoval tým pražské VŠE, který ve finálovém duelu FINAL 4 zdolal domácí Ostravskou 70-66. Mezi muži pak slavila VŠB Ostrava, která v rovněž dramatickém finále přemohla pardubickou UPA 76-72.

Mužské finále s několika borci z Kooperativa NBL bylo skutečnou ozdobou závěrečného turnaje. VŠB se v úvodním dějství vyšvihla do vedení o jedenáct bodů, aby po dotažení Pardubic na 27-25 podnikla pod vedením Bednára se Snopkem další nápor až na plus 16 bodů. Jenže ve třetí čtvrtině kvartet Roub, Výcha, Merta a Roub přitáhl Pardubice na jediný bod a rozhodovalo se tak až v posledních minutách, kdy VŠB otočila zejména sedmi body Žídka z 65-66 na 73-66, a soupeř se v doznívajícím čase dostal už jen na tři body.

Nové šampiony táhli Snopek (17 bodů), Pavelek (13+12 doskoků) a Lazecký (13). Za UPA odpovídali Roub (22+15 doskoků), Goga (15+9 doskoků a 8 asistencí) a Výcha (14+16 doskoků). VŠB, která zahodila 18 šestek, patřily trojky (8-4), Pardubicím útočné doskoky (8-20) a body z nich (9-19).

VŠB neměla snadné ani semifinále, v němž až lepší druhou půlí, kterou vyhrála 53-40, zlomila odboj UK Praha (98-86), přičemž definitivně rozhodla až čtvrtá část. Ostravský celek nasytili Pavelek (32+10 doskoků), Lazecký (20), Kurečka (18) a Snopek (15+12 doskoků). Pražané korigovali Reymondem (26+11 doskoků), Hartigem (25) a Palkem (14). Klíčová byla vyšší úspěšnost střelby VŠB (v procentech 51-35) a větší počet trojkových tref (9-4).

Pardubice ve druhém semifinále zdemolovaly ústeckou UJEP 111-82, když kralovali Roub (33+13 doskoků, trojky 8/5) a Burda (32, trojky 13/6). Soupeře drželi Dolanský (17) se Sedlákem (14). Vítězové byli napřed zpod koše (38-26), z brejků (25-11), v trojkách (18-13) i na doskoku (54-37).

V boji o bronzové medaile si UJEP spravil chuť, pražskou UK porazil 85-77. Pražané sice vyhráli první čtvrtinu o čtyři body, ale v poločase už byli o pět pozadu. Severočeši si mírný náskok udrželi i po třiceti minutách a čtvrté dějství už kontrolovali. Vedli je Maděra (24+12 doskoků, trojky 9/5) s Rozsypalem (16), o produkci UK se starali Palek (23, trojky 7/5) s Hartigem (22). Pro vítězný celek hovořily lepší protiútoky (24-16) a trojky (14-10).

Neméně dramaticky vyvrcholilo i ženské FINAL 4, v němž vítězný celek VŠE ve druhé čtvrtině natáhl své vedení až na 41-26, aby se Ostravská ve třetí části přiblížila na dva body, načež zapnula nezastavitelná hlavní opora VŠE Hálová, jež v ŽBL hájí barvy Slovanky. Na nový odskok pražského celku za soupeře zareagovala Halátková, která pomohla ke snížení na dva body. V koncovce však přece jen převážila kvalita VŠE, která si vybudovala až desetibodový náskok.

Hálová šampionkám šéfovala 29 body, 23 doskoky a 13 získanými fauly, úderně jí sekundovala Vydrová s 18 body a 15 doskoky. Za Ostravskou mírnily porážku Halátková (25+11 doskoků, trojky 9/5) se Šandovou (12). VŠE vládla zpod koše (42-20) a na doskoku (59-44), soupeř z oblouku (trojky 12-2).

VŠE narazila na problémy i v semifinále, kde musela proti UP Olomouc obracet osmibodové manko z první čtvrtiny. To zvládla už do půle, když ve druhém dějství v obraně povolila pouhých pět bodů, a ve druhé půli už náskok navyšovala až k vítězství 76-55. Utkání si absolutně podmanila autorka neuvěřitelných 50 bodů Hálová (navíc i 15 doskoků a šestky 16/15), 13 body ji podpořila Knesplová. Za Hanačky korigovaly Křížová (18) a Szabo (13). Vítězky si nejvíc pomohly doskokem (52-41) a body zpod koše (26-14).

Ve druhém semifinále Ostravská rozdrtila pražskou ČVUT (65-33), která ani v jedné čtvrtině nepřekonala kótu 10 bodů. Domácí tým střelecky napojily Káňová (15+11 doskoků) s Halátkovou (10), z pole jen 21procentní Pražanky měly dvojcifernou jen Vojtovou (13). Ostravanky si o výhru řekly trojkami (8-2), z brejků (13-2) a na doskoku (63-49).

Duel o třetí místo se stal jasnou záležitostí UP Olomouc, která rozložila ČVUT 68-47 po poločase 37-17. Olomoučanky se opřely o Jedličkovou (21) a Štursovou (15+17 doskoků), Pražanky měly nad deseti body jen Vojtovou (17). Její tým zaostal z trojek (5-10) a opět se trápil jen s 22 procenty úspěšnosti z pole.

Autor: CZ BASKETBALL