Nymburská velkoloupež, zdrcený mistr i alpské úspěchy

Středa byla mezi muži zasvěcena čtyřem duelům v evropských pohárech a jedné ligové dohrávce. Hlavní zprávou je nejtěsnější triumf Nymburka v prvním kole Europe Cupu na palubovce favorizovaného Bahcesehiru (88-89) v Istanbulu.

Poněkud hůře se vedlo úřadujícím českým mistrům z Opavy na úvod Ligy mistrů, kde nestačili v řeckém Patrasu na domácí celek (115-66). To v Alpe Adria Cupu už se hrálo podle tuzemských not. Kolín doma v koncovce zdolal poslední finalisty z Vídně 90-88 a ústecké Pandy dovedl Ty Nichols 39 body rovněž k domácímu vítězství 81-73 nad Dinamem Záhřeb. V dohře 6. kola NBL se pak první výhry sezony dočkala Nová huť, jež doma vyřídila Slavii 98-68.

Nová huť na sedmý pokus

NH jako poslední bezvítězný tým ligy doma naplno využila oslabené soupisky i pozdního příjezdu slávistů (bez Pearsona, Pumprly, Olejníka) a zejména díky druhé půli (58-39) si došla pro jednoznačné první vítězství sezony (98-68), čímž přesposlední tým Pražanů stáhla na rozdíl jedné výhry.

Ostravané šlápli poprvé do pedálů už v poslední čtyřminutovce úvodní čtvrtiny, kdy z 10-10 přes sešívané ztráty vyšplhali hodně i díky pozitivnímu vlivu forwarda Williamse na 23-11. Ve druhé čtvrtce ještě produkce Varnera s Marešem vrátila hosty z minus 16 na rozdíl sedmi bodů, ale víc jim zejména aktivní Williams nepovolil a do šaten tak šli Pražané s mankem 40-29 (body zpod koše 24-10) i deseti ztrátami, navíc Shelton s Thompsonem měli už tady po třech faulech.

Druhá půle už neměla žádnou zápletku, když NH (nadále bez Michala Svobody) po třech minutách zvedla kotvy definitivně. Jejími tahouny byli Williams (19+8 doskoků), Jeter (17), Weaver a Týml (po 14). Za Slavii výrazně odporovali jen Varner (27+12 doskoků a 5 zisků, TH 16/12) s Tavaresem (19). Z pole přesnější domácí (v procentech 53-39) kralovali zpod koše (54-22), z oblouku (9-3) i ve ztrátách (12-20), takže měli o 20 střel víc a ani se nevšimli, že zaostali v trestné produkci (13-25).

Enis Samouk (asistent SK Slavia Praha): „Jsme rádi, že jsme domácím udělali radost a díky za „vstřícnost” při začátku zápasu a ochránění hráčů před zraněním.”

Kevin Týml (křídlo NH Ostrava): „Zápas se hodnotí úžasně, máme první výhru. Hráli jsme výborný týmový basketbal a měli jsme přes 20 asistencí. Tahle výhra nás, doufám, nakopne.”

Duke Shelton (power forward SK Slavia Praha): „Pro nás těžký zápas, přijeli jsme po dlouhé cestě, neměli jsme pořádně šanci se rozcvičit, ale to nás neomlouvá. Musíme se připravit na další zápas.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Zápas se hodnotí velice dobře, výhru jsme už potřebovali, navíc se trefila i lavička. Vše to dnes pramenilo z dobrého vstupu a obrany. Ta byla velice dobrá, dobře jsme odstavovali. Pro kluky je to super výhra. V sobotu proti Brnu to musíme potvrdit se stejným nasazením a agresivitou. Těší mě, že jsem slyšel od cizího trenéra, že hrajeme hrozně špinavě, jelikož nám říkali, že hrajeme strašně slušně.”

Drsná škola na úvod

Šampion NBL dopředu věděl, kdo je favoritem tohoto utkání, ale jen těžko by si dokázal představit, že pět minut před koncem bude na palubovce posledního čtvrtfinalisty řecké ligy Promitheasu Patras ztrácet propastných 55 bodů a že nakonec padne rozdílem 49 bodů (115-66). Tuhle hořkou pilulku musel tým spolknout hned na úvod své druhé mise v Lize mistrů, jen pár dní poté, co v české lize odešel poražen od nováčka z Písku. V obou utkáních navíc poztrácel víc než 20 míčů.

V Patrasu nebyli Slezané (bez Zbránka, Kvapila) v utkání od samého začátku. Hráli bojácně, driblink zastavovali místy už před půlkou hřiště, chyběl jim důraz, agresivita, rychlost i fyzično a vršili chyby, kterými jen poháněli bleskovou přechodovou fázi domácích. Ti se snadno dostávali i do podkošoévho prostoru, navíc přesně pálili z oblouku a už první čtvrtinu tak ovládli 32-15. Dál už jen navyšovali vedení a nespokojili se ani s poločasovým rozdílem 65-27. Až když odstup přesáhl hranici 50 bodů, dokázala Opava v závěru manko aspoň kosmeticky zmírnit.

Dvojciferně se ve střelecké kolonce prosadily jen obě letní posily, Pecháček (16+7 doskoků) a Puršl (10,). Tým zaostal v procentu z pole (56-34), v trojkách (37/16 - 36/11), šestkách (39/29 - 14/9), z brejků (37-12), zpod koše (34-22) i ve ztrátách (9-24).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Chtěli jsme začít agresivně, jenže soupeř byl na nás připravený a nic nám nedovolil. My jsme nabírali fauly a museli jsme ubrat. I když nám začala fungovat zóna, Patras se přesto dokázal trefovat. V prvním poločase měl vytvořený luxusní náskok a bylo rozhodnuto. V našem týmu se nenašel nikdo, kdo by zvedl prapor. Naší hře chybělo sebevědomí, hráli jsme zády dole, a to je špatně. Jediným pozitivem může být snad jen šestnáct našich útočných doskoků.”

Hvězdná hodina nového Nymburka!

Tak tohle je skutečně burácivá zpráva. Nymburský tým s řadou mezinárodně nezkušených nových hráčů dokázal hned na úvod Europe Cupu vyloupit Istanbul, kde v aréně euroligového Fenerbahce v koncovce nečekaně přemohl (88-89) Bahcesehir, vítěze soutěže z roku 2022, ještě loni účastníka Liga mistrů a tým plný borců ze zvučných reprezentací, se zářezy z NBA, Euroligy i dalších předních soutěží. Jen dvě hlavní opory z duelu s Nymburkem, křídlo Bouteille a pivot Boutsiele, kteří zasypali koš hostů 22 a 25 body, mají mít podle lokálních zdrojů spolu roční gáži ve výši rozpočtu nymburského klubu na celou sezonu!

Polabané vstoupili do zápasu sebevědomě, když v útoku hrál velký part rozehrávač Gordon (do půle 17 bodů), v obraně si tým snažil proti rozměrnějším podkošovým hráčům vypomáhat, byť tak někdy umožnil otevřené střely, vyrážel i do nebezpečných kontrů (do půle na body 4-12), díky výrazně menšímu počtu ztrát (do půle 10-2) i útočným doskokům měl i víc pokusů z pole a zásluhou širší rotace si i víc pomáhal lavičkou. Odehrál tak vyrovnaný poločas (43-47), v jehož závěru si navíc vybojoval mírný náskok.

Ve třetí čtvrtině však opakovaně nechával příliš volné oba hlavní pilíře domácích a z 54-57 se při dočasném odpočinku Gordona a nabrání ztrát propadl po několika trojkách domácích na 68-57. V kritické situaci ale tým povstal, skóroval i nový guard Collins a body Gordona i podkošové operace Kříže s Bellem vrátily hosty 8 minut do konce do vedení (71-72). Domácí znervózněli, přestávali se trefovat a dopouštěli se chyb, načež Nymburk získal tři minuty do konce náskok šesti bodů. Skórovat zvládal díky druhým šancím i v hektickém závěru, kdy vedl šest sekund do konce 82-87. Domácí ještě po timeoutu hned z výhozu snížili trojkou, načež za Nymburk kontroval dvěma šestkami Bohačík, takže trojka s klaksonem soupeře už nemohla nic změnit na velkém vítězství.

Polabany (bez Tůmy) vedli Gordon (26), Kříž (15+9 doskoků), Svejcar a Bell (po 12). Na straně jejich týmu byly body zpod koše (24-40) i z brejků (8-18), útočné doskoky (9-13, body z nich 8-12) i ztráty (21-7). Nymburk měl dokonce o 20 střel víc a 28 bodů vytěžil ze ztrát soupeře. Nakonec jej neohrozilo ani manko v šestkách (21-13), trojkách (11-8) a na doskoku (39-28).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Dnes to pro mě i několik hráčů byl první zápas v evropských pohárech. A co lepšího si přát, než začít v pohárech v této nádherné hale proti výborné organizaci, jako je Bahcesehir. Už tuto soutěž vyhráli a jde o klub velkých kvalit. My si dali za cíl s nimi držet krok naší bojovností, být jim rovnocenným soupeřem a na konci se pokusit vyhrát. A to se povedlo. Je to výsledek vysokého nasazení od všech hráčů. To mě jako trenéra činí pyšným. Hráči si tohle vítězství zasloužili. Ale je to jen první krok a musíme si tuto mentalitu udržet po celou skupinu. Nesmíme si myslet, že teď všechno půjde samo, když jsme získali tuto skvělou výhru. Musíme nadále o každý míč bojovat, jako by na tom závisel náš život. Když toho budeme schopni, pak uvidíme, co to přinese.”

Ty Gordon (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Byl to skvělý zápas. Dali jsme do toho hodně energie a udrželi koncentraci. Nezačalo to ale až na hřišti, ale už tím, jak jsme jako tým cestovali a dělali vše společně. Tyhle cesty pomáhají tým stmelit. Pak to bylo jednodušší přenést na hřiště. Máme v týmu hodně skvělých hráčů. Dnes to byl můj večer, povedlo se mi vystoupit. Věděl jsem, že jsem schopný takto zahrát a dnes se to povedlo. Udělal jsem krok správným směrem.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Po té minulé nepovedené sezoně je to velký výsledek. Je to důležitý vstup do Europe Cupu, protože v konečném účtování by se tato výhra mohla hodit. Ukázali jsme, že máme letos na to, abychom to dotáhli k dobrým výsledkům a ke zdárnému konci. Do zápasu jsme vstoupili dobře, v poločase jsme vedli. Ve třetí čtvrtině přišel útlum, šlo to na minus 11 bodů, ale jsem rád, že jsme to nezabalili. Naopak jsme se zase vyškrábali nahoru a dovedli to k vítězství. Ukázali jsme, že ten tým má charakter. Přitáhli jsme obranu, získali míče. Agresivní obrana nám tam pomohla. Na tom to chceme stavět.”

Medvědi na horské dráze složili v koncovce finalistu!

Velkou houpačku zažili hned na startu Alpe Adria Cupu Kolíňané, kteří byli těmi šťastnějšími hlavně v koncovce, v níž oslavili domácí triumf (90-88) nad posledním finalistou soutěže a rakouským vicemistrem z Vídně.

Ve větší rotací hrající Medvědi vystřihli střelecky dokonalou první půli (55-40), v níž vysázeli 12 trojek z 19 pokusů (hosté 12/4), a úderné trio Smith, Novotný, Redparth se složilo na 33 bodů. Jenže ve třetí desítce nastal zásadní zvrat a zpod koše efektivnější Vídeňané využívající kolínských ztrát se z 60-42 probili už po 27 minutách na 64-65. Šest minut před koncem vedli až o šest bodů, ale domácí ze zisků, útočných doskoků, šestek a trojkou Smithe s faulem otočili minutu do konce na 88-86. Jen v šesti hrající hosté ještě srovnali, ale z druhé šance pak pět vteřin před koncem zpod koše rozhodl Smith, který byl králem utkání s 28 body a 10 doskoky.

Novotný přidal 17 bodů (trojky 7/5), Redparth 14 a Petráš 12 s 10 doskoky. Domácí vládli z trojek (34/16 - 26/9) i šestek (20-7), lepší byli i v útočných doskocích (10-7, body z nich 17-9) a přežili tak deficit zpod koše (20-40) a ve ztrátách (17-11).

Nichols vypnul Dinamo

SLUNETU v prvním duelu nové sezony Alpe Adria Cupu spasil na domácí půdě obvyklý podezřelý. Jednomu z top týmů aktuálního pořadí chorvatské ligy Dinamu Záhřeb nasázel Ty Nichols 39 bodů s šestkami 15/13 a se sekundanty Váňou (18, vše v první půli) a Karlovským (11) byl klíčem k vítězství 81-73. Pandy daly víc šestek (20-14) i bodů zpod koše (34-28), víc sebraly i útočných doskoků (13-4), naopak méně ztrácely (9-18) a měly tak o 13 střel z pole víc.

Po vyrovnané první čtvrtině téměř nechybující domácí začali soupeři odskakovat a v posledních dvou minutách poločasu Váňa s Karlovským vydolovali sedmibodové vedení. Následovala ale záhřebská sprcha třetí čtvrtiny (13-27) a do posledního dějství šel soupeř o sedm bodů vpředu. To už ale Pandy startovaly motory a Nichols trojkou s faulem minutu do konce (na 77-73) definitivně překlopil zápasové misky vah na jejich stranu.

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „V utkání se Záhřebem jsme měli možnost skvělé mezinárodní zkušenosti s chorvatským basketbalem proti týmu, který hrál velmi dobře. První poločas byl z naší strany jeden z nejlepších, co jsme letos předvedli, hráli jsme hodně týmově v útoku. Protočili jsme devět deset hráčů a navíc nám dnes fungovala i obrana. Myslím, že to splnilo všechno, co mělo, vyhráli jsme v evropském poháru a navíc jsme získali spoustu cenných zkušeností před zápasem s USK, který se bude prezentovat hodně podobným stylem.”

Ty Nichols (guard SLUNETA Ústí): „Do Ústí dorazil velmi dobrý a skvěle připravený tým, který se chtěl porvat o vítězství, kouč nám v poločas řekl, že musíme zlepšit hru a hrát tvrději, což jsme udělali. V poslední čtvrtině se nám podařilo ubránit několik důležitých útoků soupeře, a jakmile jsme si vzali vedení v zápase zpět, už jsme ho nepustili. Kredit patří všem hráčům, hráli jsme s nasazením a zaslouženě vyhráli.”

Autor: Redakce NBL