Nymburk v TOP 16 Europe Cupu

ERA Basketball Nymburk v závěrečném šestém duelu základní skupiny Europe Cupu v koncovce přetlačil domácí Sabah Baku a po páté výhře (89-97) se může radovat z postupu ze druhé pozice mezi 16 nejlepších celků.

Hrál se i Alpe Adria Cup, v němž si Olomoucko doma snadno poradilo s odevzdanými Medvědy 113-88 a získalo čtvrtou výhru z pátého utkání. A SLUNETA byla v domácím prostředí po velkém comebacku z minus 22 bodů blízko skalpu pátého celku polské ligy, nakonec však s Dabrowou Gorniczou padla v závěru 79-84 a zapsala třetí porážku ve čtvrtém zápase v soutěži.

Nymburk v Baku stvrdil postup

Polabané, nadále hrající bez svého top obranáře Collinse, museli jako favorité utkání jít až do koncovky, kterou ale v metropoli Ázebájdžánu zvládli perfektně. Pomohlo jim, že se už 5:20 před koncem vyfauloval za vyrovnaného stavu mohutný 11bodový pivot Smith, Baku pak sice díky jedinému pobytu v útoku vytěžilo 5 bodů a odskok na 86-82, ale za posledních 4:30 už při 6 ztrátách stihlo pouhé 3 body.

Nymburk naopak explodoval 15bodovou erupcí, když úžeji rotující domácí (8 proti 10), kterým při stupňující se obraně hostů už zřejmě došly síly, zdrtil zpod koše a z šestek.

Nymburští tak zvládli velmi vyrovnané utkání, v němž od poloviny druhé čtvrtiny často jen dotahovali náskok Baku. Kritický byl úsek s obratem domácích z 26-32 na 39-34, kdy Nymburk míjel z trojek i zpod koše a nepomohl si ani v obraně. Pak ale tým zvedly trojky Svejcara s Gordonem i aktivita pivota Mathona a v půli se tak oba týmy rozešly smírně 49-49, kdy Nymburk drželo 15 bodů z 9 útočných doskoků i jen dvě ztráty, ale nemohl být spokojen s obranným doskokem, 13 inkasovanými body z brejků a celkově s obrannou prací.

Hosté pak přestáli velmi nevydařenou první polovinu třetí čtvrtiny s propadem na 66-57, aby je pak nakopl Kříž, který i pomocí trojek přitáhl své muže na bod a poté už se blížila zatáčka do cílové rovinky.

Vítězové rozložili produkci na takřka celý tým, když dvojciferně skórovali Mathon (17+10 doskoků), Bohačík (15), Gordon, Bell, Kovář (po 11), Sehnal a Kříž (po 10). Nymburk vsítil víc šestek (25-31), zejména díky první půli těžil z útočných doskoků (10-14, body z nich 8-18) a výrazně lépe pečoval o míč (ztráty 19-11).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Je třeba pogratulovat soupeři, který se dnes ukázal jako úplně jiný tým, než jaký jsme viděli v Nymburce. Zahráli opravdu dobře a připravili nám těžké chvíle. My měli trochu problém sami se sebou. Nebyli jsme tak solidní v obraně jako obvykle. Roli mohlo sehrát i to, že jsme poslední dobou hodně cestovali a neměli jsme moc možností pořádně potrénovat. Soupeř byl dobrý v obraně vymezeného území. My si sice vytvořili otevřené střely z dálky, ale ty jsme často míjeli a to sráželo týmové sebevědomí. Ve druhé půli jsme už odvedli lepší práci v obraně, měli jsme tam několik důležitých zisků a to se projevilo i na sebevědomí v útoku. Nakonec je z toho vítězství a postup do další fáze soutěže, o které všichni říkají, že se velmi zlepšuje její kvalita. A my jsme v těžké skupině, kde Bahcesehir byl jeden z nejtalentovanějších týmů v celé soutěži, utrpěli jen jednu porážku a to ještě v prodloužení. Nic jsme nedostali zadarmo a máme být na co pyšní. Ale nesmíme se tím uspokojit, protože postupem to nekončí. Stále máme co zlepšovat a těšíme se na těžší a těžší soupeře v další skupině.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Před startem skupiny bychom pět výher a postup brali všemi deseti, ale teď nás zpětně trochu mrzí ta domácí prohra s Bahcesehirem, protože jsme to měli ve svých rukách. Ale i tak je to skvělý výsledek a teď nás čekají další zápasy proti skvělým soupeřům. Všichni jsme v tohle doufali. Odehráli jsme šest výborných zápasů, jen v tom musíme dál pokračovat. Ve své kariéře jsem ještě proti žádnému španělskému týmu nehrál a teď to vypadá na Zaragozu, tak se na to těším. Viděli jsme ji hrát v kvalifikaci proti Pardubicím. Když budeme navazovat na naši formu a dál se zlepšovat, tak můžeme uspět i v další skupině. Moje přítelkyně je dobrá kamarádka s Petrou Holešínskou, která hraje v Zaragoze, tak uvidíme, jestli nám něco poradí. A zkusíme se zeptat i Vítka Krejčího, který má k Zaragoze také stále blízko. Sabah dnes hrál úplně jinak než u nás. Bylo vidět, že mu prospěla změna trenéra. Víc využívají jejich silné stránky v útoku. My trochu tahali nohy, ten spánkový deficit a cestování bylo znát. Ale ve druhé půli už jsme předváděli naši hru, měli jsme slušné úseky a dotáhli to do vítězného konce.  Já už mám i díky nároďáku nějaké zkušenosti a už v těch koncovkách nejsem tak vyjukaný. Jsem rád, že jsem mohl týmu pomoct, cítím důvěru od všech spoluhráčů, tak to se pak hraje jednodušeji. V obraně to dnes nebylo ono, ale v těch důležitých částech zápasu jsem dokázali zapnout a nepouštěli je do dobrých pozic.“

Snadná čtvrtá pro Hanáky

V Olomouci si dali čtyři dny po ligovém dostaveníčku, jež líp zvládli rozhodnou trojkou Číže téměř s koncovou sirénou Medvědi (78-80), repete stejní soupeři, ovšem tentokrát v diametrálně odlišném zápase.

Hosté z Kolína už přijeli bez centrálního pivota Petráše, který v pěkné rovině nečekaně skončil a odešel do Handlové, a v zápase se drželi díky produktivnímu útoku jen 17 minut. Při nadále pasivní obraně jim pak přestaly padat i střely v útoku a domácí se poděkovali úprkem ze 43-40 na poločasových a rozhodných 60-45. Měli tu obří náskok v procentu z pole (65-47), zpod koše (34-14) i z brejků (17-4), navíc přišli jen o dva míče. Od třetí čtvrtiny se zápas už jen dohrával.

REDSTONE se opřel o kvintet Bailey (29+14 doskoků, v sobotním ligovém utkání chyběl), McBrayer (23+6 asistencí), Shaver (22+10 asistencí), Žák (16) a Adamu (11). Za Kolín, který v lize inkasoval stovku jen při dvojitém prodloužení s Ústím, korigovali Halada (17), Smith (16), Goga (14), Štěpán (13+8 doskoků) a Redparth (12). Z pole lepší Hanáci (v procentech 59-40) dominovali i zpod koše (66-32), z brejků (31-13) a ve ztrátách (4-14).

Pandy padly v koncovce ztrátového masakru

Dost neuvěřitelný pohárový zápas má za sebou SLUNETA. Ta v prvních devíti minutách na svém kurtu musela skousnout osmitrojkovou show Dabrowe Gorniczi se sedmi vlastními ztrátami, aby se rázem ocitla v díře 11-33. Game over? Nikoli! Tým kouče Šotnara zareagoval tím nejlepším způsobem - i bez jediného poločasového bodu rozehrávače Autreyho se ve druhé čtvrtině přisál pěti trojkami z 18-38 na 44-46, a to musel čelit brejkovému deficitu 2-24 a jen 4 vlastním bodům z 10 útočných doskoků.

Ve třetí čtvrtině se bodově přidal Autrey a jeho tým i krátce vedl, ale pak už vše spělo do dramatického závěru. Pecka s Nicholsem nejdřív dostali domácí ze 68-76 na remízu, za které se vstupovalo i do poslední minuty. V té si ale hosté pomohli dvěma využitými útoky v řadě a domácím už kontra střely nepadly.

Bodově je táhli Pecka (18), Nichols (17+6 asistencí), Váňa (14) a Karlovský (10). Hosté dali víc trojek (10-12), šestek (15-20), bodů z brejků (6-29) a při útočných doskocích 17-14 i bodů z druhých šancí (4-13) a při 19 chybách SLUNETY přežili i astronomických 23 ztrát.

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Těžko se to dnes hodnotí. Měli jsme špatný začátek, ale pak si myslím, že jsme předvedli jeden z nejlepších výkonů za poslední dobu. Byli jsme dobří v obraně, v útoku nám výborně putoval balon, zahrála lavička, dnes jsme měli v rotaci deset hráčů. Soupeř byl opravdu kvalitní, já bych ho přirovnal k lehčímu Nymburku, a pro nás je to recept. Nesmíme v neděli zaspat začátek a být připravení. Pokud budeme hrát takto, pak se o nás v lize nebojím.”

František Váňa (křídlo SLUNETA Ústí): „Věděli jsme, že Gornica je opravdu těžký soupeř, jsou pátí v polské lize, a ta je přeci jen o něco kvalitnější než naše soutěž. Podle toho vypadal i začátek, dali nám osm trojek, hodně z nich bylo vesměs otevřených. Hráli výborně, my se na to museli chvilku aklimatizovat a do poločasu jsme se dokázali vrátit do zápasu. Po změně stran se to hodně tahalo, bylo to o tom, kdo víc trefí, kdo víc ubrání. Soupeř měl kvalitu, ale i my jsme podle mého názoru předvedli dobrou hru a hezký basketbal. Ačkoli jsme prohráli, věřím, že si z dneška odneseme do dalších zápasů hodně pozitivních věcí.”

Autor: Redakce NBL