Nymburk se po roční odmlce vrací do Ligy mistrů!

Fantastickou druhou půlí (46-23), kterou doslova uštvali Kalev Tallinn, obrátili basketbalisté Nymburka finálový duel kvalifikačního turnaje Ligy mistrů a po nakonec jednoznačném triumfu 80-66 se vrátili na palubovky elitní soutěže FIBA, kde v minulé sezoně chyběli.

Do základní skupiny vstoupí už ve středu 2. října na palubovce řeckého Patrasu, v oddělení D se utkají také s Galatasarayem Istanbul a německou Rastou Vechta.

Úspěch na precizní obraně stavějícího nového týmu se ale ve finále kvalifikace nerodil vůbec jednoduše, když většina prvního poločasu patřila soupeři, který tu vedl 43-34.

Než se Polabané nadáli, ztráceli 8-18, když Kalev skóroval po jejich nedorazech v defenzivě a těžil i ze slabé střelecké mušky Nymburka a někdy i z výšky svých podkošových mužů, díky nimž generoval pro soupeře bolestné body z druhých šancí. V poločase v této kolonce vedl 13-6 a lepší byl i na doskoku (24-16) a podstatně také v trojkách (15/7 - 14/2).

Nymburk se bez téměř kloudného zakončení protrápil první čtvrtinou (11-21), ale postupně zejména díky obraně nahodil motory a hodně díky atakování koše přirazil až na 34-35. Závěr půle mu však opět utekl, když hodně bolel zejména sporný nesportovní faul Kříže, a tým se tak musel znovu kutat zpět.

Ve třetí čtvrtině už ovšem výrazně začal utahovat šrouby, na hře i střelbě Kalevu byla víc a víc znát rostoucí únava a body mu tak přestaly přibývat. To ještě povzbudilo českého mistra, který se po 26 minutách probil do vedení (50-49) a po třetí čtvrtině už byl vpředu o sedm bodů.

Kalev se ještě pokoušel držet těžkými střelami, ale Nymburk se tu už snáz dostával pod koš z nájezdů, získával míče v obraně a pádil do protiútoků. Za vedení 72-58 po 33 minutách už o jeho postupu do základní fáze Ligy mistrů přestávalo být pochyb.

V utkání jej nejvíc tlačili Bishop (17), Bohačík (16), Ceaser (11+7 doskoků) a Birts (11). Tým zaostal z trojek (6-10), šestek (12-18) i na doskoku (32-40), ale dvakrát méně ztrácel (14-28), víc měl z brejků (17-5) a naprosto dominoval zpod koše (48-14).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Jsem na tým extrémně hrdý. Od prvního dne přípravy jsem cítil, že tento tým je opravdu dobrý a že má na to hrát Ligu mistrů. A teď jsme tam. A způsob, jakým jsme toho dosáhli, je neskutečný. Proti velmi dobrému a zkušenému soupeři předvedli hráči ve druhé půli opravdu obdivuhodný výkon. Úroveň odhodlání, touhy, nasazení byla obrovská. Je to krásná odměna za práci, kterou každodenně odvádíme. Jsem opravdu hrdý. Není to vždy jen o nás, ale i o soupeři a Kalev hrál v první půli úžasně v útoku i v obraně. My ale ve druhé půli začali hrát s úplně jinou naléhavostí. Najednou jsme byli všude a vyloženě jsme je přiškrtili. Zničili jsme celý jejich koncept hry. Donutili jsme je k opravdu vysokému počtu ztrát, za druhou půli to bylo snad 20 ztrát. Náš basketbal je trochu riskantní, a když do toho nejdou všichni naplno, může se to vymstít, ale s tímto nasazením to bylo velmi účelné. Prostě jsme to všichni moc chtěli a to vedlo k takovému výkonu. Liga mistrů nám nespadla do klína jen tím, že jsme vyhráli titul. Museli jsme si ji zasloužit v silné konkurenci. Teď si ten postup užíváme o to více. Jsem rád za hráče i za můj realizační tým. Podle mě budeme nejmladší trenérský tým v Lize mistrů, ale zároveň i nejčerstvější a nejkřupavější. A hrdě budeme nosit kravaty, které nám za postup slíbil náš generální manažer Láďa Sokolovský. Může nám tak dát dárek ke svému prvnímu velkému úspěchu v této roli. K tomu mu gratuluji. Už mám pár kravat vyhlídnutých a nejsou zrovna nejlepší. Budeme vypadat opravdu dobře. Celá lavička tím zápasem žila a dodávala týmu energii. Vypadali jsme jako jedna soudržná jednotka na lavičce i na hřišti. Ta týmová chemie nám hodně pomohla. Tento tým má opravdu něco speciálního a věřím, že máme před sebou opravdu skvělou sezonu. Dnes to pro mě byla jedna z nejhezčích výher kariéry. Opravdu jen těžko bych si vzpomněl, kdy jsem se cítil tak hrdý na výkon svého týmu.“

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Nejprve jsme si mysleli, že nám na Ligu mistrů bude stačit titul, pak se ukázalo, že musíme jít do kvalifikace. Museli jsme si to dvakrát zasloužit a o to větší radost máme. Zápas se nevyvíjel podle našich představ, ale ukázali jsme charakter. Dvakrát jsme se dokázali vrátit, při tom druhém návratu jsme šli i přes ně a zlomili jsme to. Teď jsme v Lize mistrů a čeká nás dlouhá cesta. Nechtěl bych náš výkon přeceňovat, ale je to ta hra, kterou bychom se chtěli prezentovat. máme širokou lavičku, můžeme se točit a musíme hrát agresivně po celých 40 minut. Soupeři to pak nevydrží. Tým má velký potenciál a může být ještě mnohem lepší. Čeká nás ale ještě hodně práce. Věděli jsme, že jsou to střelci, že skoro každý střílí. V první půli jsme jim ale dovolili otevřené střely. To jsme pak změnili a ž jsme jim nic zadarmo nedali. Zaměřili jsme se hodně na jejich rozehrávače, kterému to kluci hodně znepříjemnili. Točili se na něm čtyři a ten tlak neustál. Tím, že jsme ho nepustili do hry a nemohl rozehrát, tak se jim útok rozpadl. K tomu jsme si pohlídali doskok. Ale ta agresivita byl hlavní klíč k postupu. Skupina Ligy mistrů není lehká, ale to žádná. Ale přesvědčili jsme se, že když budeme hrát to, co chceme, a ještě na tom zapracujeme, tak můžeme hrát s každým. Teď máme 10 dní se na to připravit. Během toho tam máme dva zápasy české ligy, kdy si můžeme něco vyzkoušet a pak hurá na to.“

Autor: Redakce NBL