Nymburk promarnil obrovskou šanci

Jak krutý umí basketbal být. ERA Basketball Nymburk už se za vedení 61-75 šest a půl minuty do konce zdánlivě chystal dát mat domácímu týmu z nejlepší národní ligy kontinentu. V zápase, v němž dlouho ukazoval především skvělou obranu.

Jenže ten správný zabijácký instinkt musí ještě nějakou dobu budovat. Zbylý úsek hry se týmu rozpadla střelba, útok, obrana i doskok a domácí Zaragoza, aktuálně 14. celek španělské ACB, si po sekvenci 21-4 řekla o obratové první vítězství na úvod osmifinálové skupiny Europe Cupu (82-79).

Ztráty a útočně hluchý úsek v druhé části úvodní čtvrtiny Nymburku přivodil manko 23-16 už po sedmi minutách, ale v této čtvrtce šestiztrátová Zaragoza se i při lepší úspěšnosti z pole víc neutrhla a Polabané se při leteckém průběhu hry od druhé čtvrtky stále lepší obranou dostávali blíž a blíž, až při trojkové bídě soupeře otočili na 33-37. Jejich další ztráty a minely sice vrátily vedení domácím, nicméně šestková převaha 4-14 Nymburk uchytila na velmi hratelném poločase (42-41) i přes značný deficit v úspěšnosti z pole (51-39).

Třetí dějství pak bylo v podání hostů vůbec nejlepší (12-24). Zejména v jeho pozdní fázi si díky trojkám a naopak ofenzivní marnosti Zaragozy (včetně trestných minel) řekli o vedení 54-65 i díky už 13 bodům z druhých šancí a 25 bodům dua Gordon - Bell. Když však Nymburk dvěma trojkami ve čtvrté části své vedení vyostřil až na 14 bodů, najednou začal pod tlakem presující domácí obrany drhnout, míjel i zpod koše, ztráce lacině míče, nechával domácím druhé šance a jeho náskok padal stále níž.

Přísnější byli na hosty v této fázi i arbitři, Nymburku přibývaly útočné fauly a minutu do konce už domácí z šestek srovnali a po další ztrátě soupeře už šli smečí do vedení, které dvacet sekund do konce po šestkách nabylo už téměř fatální čtyřbodové formy. Hosté sice ještě snížili na dva body, ale po dvou minutých šestkách Zaragozy nesebrali obranný doskok a v posledních vteřinách Svejcar minul i trojku na prodloužení.

Za Nymburk se dvojciferně prosadili Gordon (17), Bell, Bohačík (po 12), Svejcar (11) a Kříž (10). Polabané byli lepší z trojek (5-8), šestek (17-19) a ve ztrátách (17-13), naopak zaostali v procentu z pole (51-39), bodech z druhých šancí (15-13) a na doskoku (41-33).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Pro nás je to těžká porážka. Ale musím pogratulovat svým hráčům, protože vstoupili do skupiny velmi dobře a byli blízko velkému úspěchu. Velkou část zápasu jsme hráli opravdu dobře, ale nedokázali jsme to dotáhnout. Pokud bych měl hledat důvod, tak jsme všichni začali věřit, že si zasloužíme vyhrát v takto krásné hale a s tak silným soupeřem, až jsme ztratili naši mentalitu outsidera, a místo toho, abychom si šli za výhrou, tak jsme se o ni začali strachovat. Znervózněli jsme, že ten dobře rozehraný zápas ztratíme. A to si nemůžeme dovolit. Jít si za výhrou musí být vzrušující, něco, co si budete pamatovat, jenže místo toho jsme cítili tlak a podlehli jsme mu. Ve statistikách nejde najít jiný důvod, možná jen mít přesnější střelbu. Hlavní důvod ale byla ta změna nálady v týmu v úvodních 35 minutách a v posledních pěti minutách.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Nevím, jestli to jde pojmenovat strachem z výhry, prostě jsme tam zase měli krátký výpadek, který nás stál výhru. Přitom jsem byli rádi, že i přes tu komplikovanou cestu jsme byli schopni být konkurenceschopní týmu ze španělské ligy. Pět minut do konce to bylo ještě o deset bodů. Jenže pak přišel ten výpadek, kdy přestaneme hrát, co máme. Začneme být statičtí, navíc dostaneme lehké koše. Tohle by se stávat nemělo. Už jsme byli i plus čtrnáct, ale koncovku jsme prohráli o 17 bodů, tam bylo něco špatně. Musíme se na to podívat a v budoucnu se takovým výpadkům vyvarovat. Je to první zápas ve skupině, musíme jít dál. Více by nás mrzelo, kdyby se tohle stalo na domácí palubovce, kde chceme vyhrávat. Tak nás to snad poučí. Je to smolný začátek, ale vypořádáme se s tím. Nemůžeme se vymlouvat na komplikovanou cestu a menší zkušenosti. Tak dobře rozehraný zápas musíme dotáhnout do vítězného konce. Věřím, že tohle klukům dodá zkušenosti a příště to ukážeme. Všichni dnes viděli, že se nemáme čeho bát. Že když plníme to, co máme, tak jsme schopni i s těmito týmy hrát. Jen se musíme vyvarovat těch výpadků.”

Autor: Redakce NBL