Nymburk o vlas unikl pohromě! Zachráněn Mathonem

Ústecká SLUNETA hned v prvním finálovém duelu svých dějin propásla velikou šanci.

Nachytala favorizovaný, ale po delší pauze nerozehraný Nymburk na jeho domácí půdě ve značných nedbalkách, ale když měla šanci jít si pro největší úlovek sezony, zápas nezavřela, a Polabané se přes prodloužení protloukli až k prvnímu vítězství série (89-86). Nedovolili tak soupeři první úspěch v Nymburce po dlouhých 23 letech.

Očekávatelná zatuhlost domácích po 11 dnech bezzápasového klidu se projevila hned v úvodu na přesnosti střelby a SLUNETA, která naopak zahájila střelecky slibně, se zprvu i bez bodů Nicholse, solidně stráženého Rylichem, protlačila do mírného vedení. Nymburk enormním úsilím zaměřeným pod koš, kde se tradičně jako první rozohnil pivot Mathon, manko dorovnal, ale Haiblík s kolegy rozhýbal třemi trojkami sycený nový ústecký náskok, který zchladil až s klaksonem úvodní čtvrtiny první nymburskou trojkou (z dvojtaktu a ze sedmého pokusu týmu) Tůma (20-21).

Po deseti minutách domácí propastně ztráceli v úspěšnosti střelby (v procentech 31-61) a drželo je tak hlavně 9 šestek a také pět ústeckých ztrát. Jenže další trojkový výpadek Polabanů do zatažené obrany SLUNETY znamenal její další odskok (32-40) už se 13 body lídra Nicholse, jehož tým vyhrál i poločas (40-46) s nadále třicetiprocentním rozdílem ve střelbě (27-57) a jen 9 nymburskými trefami z pole. Domácí tak zachraňovaly hlavně šestky (20-8) a body z druhých šancí (11-3).

Nymburská zpod koše nadále tažená snaha za vymazáním deficitu drhnula i ve třetí čtvrtině, zvlášť když Nichols či Karlovský úspěšně útočili do četných mismatchů po laciných nymburských přebráních clon. A když domácím nejednou chybělo i úsilí na obranném doskoku, vytáhly Pandy vedení až na 48-60 po 25 minutách. Pak tým ERA z vymezeného území nakopl ke snížení na 59-62 buldozer Mathon, ale domácí nedůslednosti na obranném doskoku Ústí i poté stačily k bezmála desetibodovému náskoku.

Zaktivovaný křídelník Stephens poté vykřesal Nymburku přiblížení na 69-71 a s Mathonem dokonce dali dalším ztékáním koše týmu vedení 78-76 75 vteřin do konce. To už hostům chyběl kapitán Pecka, vyfaulovaný po 36 minutách. Většinu útoků jeho týmu ve čtvrté čtvrtině oddriblovali Nichols s Autreym, ale byl to třetí do party Martin, kdo necelou půlminutu před koncem poděkoval brejkem za ledabylou přihrávku domácího Gordona, hrajícího nejslabší zápas sezony. Nymburk měl po timeoutu ještě celý jeden útok, v němž ale míč pod časovým stresem skončil opět v rukou Gordona (z pole to měl 17/1 za 28 minut), jehož trojku zblokoval Nichols.

Hned v úvodu prodloužení schytal čtvrtý faul proti Křížovi pod košem Nichols, ale Nymburk se pak přes top skórera hostů marně probíjel do koše, ač ten už se nemohl nikoho ani dotknout. V tomto hracím období už se v nájezdech nikdo nedočkal trestných hodů a tak vše rozhodly až dva brutální nájezdy Stephense, který jednou zasmečoval a podruhé zakončil složitý průnik. Minutu do konce tak posunul domácí tým na 85-81, a když hosté minuli dvě trojky, Mathon jednou ze tří šestek navýšil náskok na pět a Ústí už v posledních 25 vteřinách nemělo na vyrovnání dost času, byť Nymburk si ještě málem zavařil jednou velmi hořlavou situací na půlce za vedení 86-83.

Lídr Mathon zaknihoval pro Nymburk (bez Sehnala, Svejcara) v kulise 1200 fanoušků 22 bodů s 9 doskoky, Stephens přidal 16 bodů, Bohačík 14 a Kříž 12 s 8 doskoky. Za Ústí (bez Váni) odpovídali Nichols (28+6 asistencí), Rowan, Martin (po 11) a Pecka (10). Nymburk spasily body zpod koše (44-34), dané šestky (33-14), útočné doskoky (18-9, body z nich 20-10) a produkce z brejků (22-12) i laviček (39-24), naopak zcela selhal z trojkového oblouku (27/4 - 32/10).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Chci poděkovat našim skvělým fanouškům, kteří dnes opravdu byli naším šestým hráčem. Dotlačili nás k tomuto vybojovanému, těžkému, ale na konci zaslouženému vítězství. Ocenit zaslouží i charakter hráčů, kteří i přes špatnou úspěšnost střelby a přes to, že jsme nehráli náš nejlepší basketbal, zatímco soupeř trefoval i těžké střely, dokázali najít způsob jak vyhrát. Prostě nechtěli prohrát a to je ten nejlepší způsob, jak hrát finále. Je jedno, jakým způsobem vyhrajete, ale hlavní je najít tu cestu k vítězství, dokud nebudou čtyři. My prostě chceme do Nymburka vrátit titul a věřím, že fanoušci nás budou v tomto boji podporovat tak neskutečně, jako tomu bylo dnes.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Chtěli jsme se toho vyvarovat, ale nastalo to, čeho jsme se báli, že se na začátku projeví ta naše delší pauza a nerozehranost. Nebyli jsme schopni chytit rytmus a trefit se. Pak jsme to ale rozeběhli a je z toho výhra v prodloužení, kterou jsme si vybojovali. V play off je jedno, o kolik se vyhraje a počítá se jen ta výhra. Samozřejmě s výkonem nemůžeme být spokojeni a musíme se vyvarovat těch chyb, aby to příště nebylo takové drama.”

Ladislav Pecka (forward SLUNETA Ústí): „Rozhodla fyzičnost Nymburka a jeho útočný doskok. Chodili tam ve všech hráčích a měli z toho hromadu druhých šancí. Mathon tam odvedl skvělou práci. My byli celou dobu lepší, ale nakonci rozhodli maličkosti. Zítra bude další šance. Musíme hrát v podobném rytmu jako v prvním poločase. Pak Nymburk přitvrdil a my chodili jeden do pěti. To musíme zlepšit.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Myslím, že jsme dnes byli lepší tým a měli jsme tu vyhrát. Nymburk ale vyhrál díky své bojovnosti. Měl 18 útočných doskoků, ze kterých dal 20 bodů. Do toho také střílel dost trestných hodů. Nebylo to ale, že by rozhodčí pískali špatně. U některých zákroků jsme se cítili ukřivdění, ale o tom to nebylo. Bylo to o tom, že jsme dovolili míče na zemi vzít Nymburku a nevzali jsme my. My jsme tým, který je střelecký. Nymburk kromě Jaromíra Bohačíka tolik těch střelců nemá. Spoléhá spíše na tu fyzickou hru, dobrou obranu, doskoky. Každý dnes využíval ty své zbraně. My trojky, oni doskoky. My jsme si v šatně říkali, že když dovolíte soupeři osmnáct doskoků, z toho dvacet bodů a prohrajete o tři, tak to mrzí. Cítím, že jsme tu dnes měli vyhrát. Dneska byla šance.”

Autor: Redakce NBL
Chance 3x3 Tour 24