Nymburk dál dobývá Evropu!

Už v prvních pěti minutách ovládnutých 0-11 určil nymburský tým ráz svého druhého duelu v Lize mistrů na palubovce Galatasaraye Istanbul. Z výtečného startu se odrazil ve druhém venkovním utkání ke svému druhému vítězství (75-87), když tentokrát skolil podle prognóz čtvrtý nejsilnější celek soutěže plný MVP hráčů z předních kontinentálních lig i borců s aspiracemi na NBA.

Polabané taženi šesti body Kříže zažili parádní vstup, díky němuž opanovali úvodní čtvrtinu (13-23), v níž i díky několika trojkám vedli až o 14 bodů. Bohačíkovy trojky je ve druhém dějství posouvaly až do 16bodového trháku a jejich maximem bylo dokonce 19bodové vedení. Až pak se domácí, těžko se vyrovnávající s agresivní obranou hostů, dostali na devítibodový poločasový rozdíl.

Ve třetí čtvrtině se diference ve skore nezměnila, když Nymburk udržoval odstup i pomocí trestných zásahů. Hned v úvodu závěrečné čtvrtiny si dvěma trojkami pomohl k 15bodovému vedení, které pak 19bodový lídr domácích Palmer stáhl na 71-78, ale Nymburk se nepoložil ani po dotažení Galatasaraye na 75-80 dvě minuty před koncem. Bishop skóroval z útočného doskoku, Brown z nájezdu a smeč Bishopa po vyzvání od Sehnala už čtyřicet sekund do konce za vedení o jedenáct dávala českému šampionovi jistotu další velké loupeže.

Tým (nadále bez Svejcara) dvojciferně tlačili Bishop (15+9 doskoků), Bohačík (13), Brown (12) a Kříž (10). Vítězové přesněji pálili z pole (v procentech 39-48), trefili deset trojek proti devíti domácích, víc vytěžili zpod koše (26-36), z lavičky (22-32) a při vyrovnaném poměru útočných doskoků (11-10) soupeře jasně přebili z druhých šancí (5-17).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Zatím je to asi nejprestižnější vítězství, jakého jsme dosáhli. Je to ale stále zatím začátek procesu. Vedeme si dobře, ale stále máme co zlepšovat. Jsem trochu perfekcionalista a stále vidím v naší hře nedostatky a věřím, že i hráči věří, že můžeme být ještě lepší a že se takovými výhrami nenecháme uspokojit. Já rád buduji a nekoukám jen na výsledky, ale chci se neustále zlepšovat. Takže i když jsme dnes porazili Galatasaray, mžeme být zítra ještě lepší. Hráči mi to hodně usnadňují. Hlavně Češi, kteří tu s námi byli v minulé sezoně. Rozumí tomu, co po nich chci a pochopili, že to funguje. Teď to pomáhají přenést i na ostatní, aby všichni dělali to, co mají. Teď máme dvě velmi cenné výhry a doufám, že to je pro fanoušky skvělá pozvánka na domácí zápasy a že Královka bude plná našich fanoušků, kteří nám přijdou pomoci. Protože to nebude nic jednoduchého. Vyhrát venku je snazší, teď od nás budou očekávání, doma budou cítit hráči větší zodpovědnost. Tomu se ale musíme vyhnout a zůstat v roli outsidera. Nic nedostaneme zadarmo a všechno si budeme muset vybojovat. Je třeba si udržet bojovnost a touhu po úspěchu. Může se totiž zdát, že to nejhorší máme za sebou, ale teď nás čeká Vechta, což je velmi dobrý tým německé ligy. Ale máme si proč věřit, protože si vedeme velmi dobře, teď je třeba to ale dotáhnout za pomoci našich fanoušků, kteří nám jistě přijdou dodat energii, abychom soupeře uběhali a přetlačili. Dnes nám hodně pomohl dobrý vstup do zápasu, kde nás táhl Martin Kříž. Když jsme se pak ve druhé půli začali trápit, tam nám hodně pomohl Jaromír Bohačík, pak zas Stephen Brown. Velmi dobře hrál opět Christian Bishop. Ale každý hráč byl pro tuto výhru důležitý. Fanda Rylich opět ukázal svou obranu a trefil důležité trojky. I Matěj Svoboda, který se teď s tím trochu pere, dal důležitou trojku. Tylan Birts se sice v útoku trápil, ale pomohl v obraně. je to týmový basketbal, který nám přinesl toto vítězství.”

Martin Kříž (forward ERA Basketball Nymburk): „Asi nikdo nečekal, že po dvou venkovních zápasech budeme mít na kontě dvě výhry. Je neskutečné, co teď předvádíme. A věřím, že to ještě bude gradovat. Letos tým opravdu vypadá super a dlouho jsme necítil týmovou chemii jakou máme letos. Můžeme dokázat velké věci. Ten vydařený začátek zápas byl jednou z příčin vítězství. Vletěli jsme na ně a zaskočili jsme je. brzké vedení může být na jednu stranu zrádné, ale zvládli jsme to velmi dobře a kontrolovali jsme to až do konce. Obrovský kredit všem, že jsme to udrželi. Nevím, jak kluci, ale já si vybavil ten sobotní zápas s Pardubicemi a měl jsem z toho trochu obavu, abychom jim nedovolili podobný obrat. Ale znovu se ukázalo, jak tento tým maká po celých 40 minut a to je základ toho, proč se nám tak daří. Pak je to naše obrana, která nás hodně drží. V tom začátku jsme po nich opravdu šlapali a není to příjemné pro žádného soupeře. Ty dvě výhry nám teď daly terč na záda, že se s námi musí počítat. O to větší pozor si na nás teď soupeři dají. Bude to i o našich hlavách, abychom nevyletěli moc nahoru, ale to věřím, že tomuto týmu nehrozí. Všichni si uvědomují, že je to jen začátek. Teď se budeme soustředit na českou ligu a budeme se připravovat na zápas s Vechtou na Královce. Chtěl bych na ten zápas pozvat všechny fanoušky. naše výkony se musí líbit, proto věřím, že bude plná hala a fanoušci nás poženou dopředu.”

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Těžko říci, kde se to v týmu bere. Je to opravdu hodně důležitá výhra. Bylo jasné, že první dva zápasy venku budou extrémně těžké, takže když teď po nich máme na kontě dvě výhry, to je úplně super. Teď je na nás, abychom si uvědomili, čeho jsme dosáhli, a že teď nebudeme chtít tuhle těžkou práci zahodit a budeme se snažit to dotáhnout k postupu. Nejsem dobrý pamětník, ale určitě to bude patřit mezi velké výhry, kterých jsem s Nymburkem dosáhl. Stáli jsme proti opravdu talentovanému týmu a máme teď důvod se cítit opravdu dobře. Doufám, že je to i dobrá pozvánka pro fanoušky. Teď jsem se bavil s našimi americkými hráči o tom, jaká bývá atmosféra na Královce. Víme, že lidi mají rádi basketbal, a když je letos náš tým hodně atraktivní i pro ne zrovna basketbalové fajšmekry, tak věřím, že přijde hodně fanoušků a nenechají si to ujít. Začátek utkání byl pro nás hodně důležitý, ale vedení venku bývá zrádné, zvláště když domácí tým ženou fanoušci. vytvořili na nás tlak a začali stahovat, ale jsem rád, že se nám letos daří krizové situace řešit velmi dobře. Ať už to bylo v kvalifikaci, nebo v posledním zápase s Pardubicemi. Věřím, že tento zápas nás znovu ještě posílí.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Je to překvapení pro basketbalový svět, ale pro nás zas tolik ne. My jsme šli do zápasu sebevědomě s tím, že s nimi můžeme hrát vyrovnaný zápas. bylo to vidět na začátku, kdy jsme se jich nezalekli a vstoupili jsme do zápasu velmi dobře. Vytvořili jsme si volné střely a ty jsme proměnili. A pokračovali jsme v tom celý zápas, i když s malými výpadky. Věděli jsme, že jejich nápor přijde, že se nebudou chtít smířit s porážkou, ale ukázal se charakter i zkušenost našeho týmu. Vždy jsme v pravou chvíli udělali dobrou věc v útoku či obraně. Nám se v té atmosféře hrálo velmi dobře. Hned od nástupu na hřiště asi 30 minut před začátkem na nás bučeli a mezi spoluhráči jsem viděl hodně úsměvů a natěšených tváří. My si to šli užít. A tyto týmy s velkým rozpočtem nejsou zvyklé na to, že by s týmy jako jsme my od začátku prohrávaly. Na hráčích a trenérech byla vidět podrážděnost, dostali technické, takže fanoušci spíše vytvářeli tlak na ně. Skupinu máme rozehranou super, ale musíme zůstat hlavami dole. V minulých sezonách se několikrát stalo, že týmy začaly dobře, ale pak už nic nevyhrály a nepostoupily. Je na nás, abychom předváděli výkony jako dosud a snažili se z domácích zápasů vytěžit co nejvíce.”

Autor: Redakce NBL