Nymburk blízko postupu, slaví i Medvěd s Hanákem

Do role loupeživých rytířů se obsadily celky z Kooperativa NBL při výjezdech v evropských pohárech. Za jeden večer uspěly hned tři ze čtyř.

Nymburk ve svém pátém utkání Europe Cupu získal díky jednoznačnému dobytí kurtu černohorského Mornar Baru (76-97) už čtvrtou výhru, má tak jisté nejhůř druhé místo a tím i velikou blízkost postupu do další fáze. Shodně třetí výhru ve čtvrtém duelu Alpe Adria Cupu vytěžily celky Kolína a Olomoucka. Medvědi si poradili ve stánku Ilirije Lublaň (91-97), Hanáci dobyli záhřebskou halu KK Dubrava (88-91). Naopak ani ve svém třetím zápase se nedočkal prvního zářezu v Severoevropské lize tým Brna, který tentokrát padl v hale polské Zielony Gory (86-72).

Nymburk se přiblížil postupu

Polabané (bez Collinse) měli do duelu s Mornarem výborný už nástup (4-13), o který se postarali Bohačík s Gordonem. Domácí se za prvních šest minut zmohli jen na čtyři body, načež Nymburk svůj náskok do půle dál navyšoval, až na 16 bodů ve druhé čtvrtině. Už po dvou minutách třetího dějství za pomoci domácích ztrát vystoupal do vedení 35-54 a i přes snížení Mornaru v úvodu poslední čtvrtiny na 65-73 si nenechal vzít kontrolu nad zápasem.

Bodově Nymburk sytili Gordon (18+7 doskoků), Bohačík (14), Bell (13), Svejcar (11+5 asistencí) a Tůma (10). Nymburku patřily body zpod koše (20-44) a z brejků (12-26), také dané šestky (12-22) i menší počet ztrát (15-8)

Jaromír Bohačík (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme dobře a byli jsme aktivní. S první čtvrtinou můžeme být spokojeni. Ale pak jsme je nechali rozjet z trojek, hlavně Wallera, a trochu jsme si to zkomplikovali. Přitom jsme věděli, že doma jsou lepší střelci než venku. Nebylo to tedy úplně v klidu, ale kontrolovali jsme to a až na ty trojky jsme odvedli dobrou práci. Ale víme, že předvedená hra nebyla optimální a že budeme mít určitě o čem mluvit při rozboru u videa. Koncentrace je náš trochu dlouhodobější problém. To musíme zlepšit, protože v budoucnu nás budou čekat mnohem silnější protivníci, kteří by každou nedisciplinovanost potrestali. A jestli k té menší koncentraci mohlo přispět to, že v hale skoro nikdo nebyl? To si nemyslím. V hale sice nebyla atmosféra, ale to by nemělo mít vliv. Já osobně tohle vůbec nevnímám, jaká je atmosféra v hale. V té postupové matematice teď mají guláš asi všichni a ta změna systému není úplně nejšťastnější. Víme, že jsme hodně blízko, ale stejně chceme vše pojistit výhrou v Baku. Čeká nás dlouhá cesta, bude to těžké, ale musíme se zkoncentrovat a přivést si výhru i odtamtud, abychom skupinu ukončili v klidu a nemuseli nic počítat.”

Brňané dál čekají

Brněnský tým v Severoevropské lize dokáže hrát vyrovnaně, ale chybí mu vítězný šém. V Zielone Goře v kulise 1323 diváků byl i bez Krakoviče, Leeho, a Dáni opět blízko, leč nakonec neuspěl. V první čtvrtině po jeho ztrátách domácí unikli na 19-11 a při trvajících chybách Brna vedli až 31-17 po 13 minutách, ale pak Viktor Půlpán zažehl obrat na 31-34, což byl stav těsně před poločasem.

Ve druhé půli se Brňané hodně díky trojkám drželi blízko až do 35. minuty a stavu 73-70, ale pak domácí dokázali svázat desetibodový náskok, který už byl fatální.

Brněnský celek dvojciferně zásobili Zdanavičius (16), Brown-Soares (15), Šiška (14) a Půlpán (13). Tým zaostal zejména zpod koše (52-34), v trefených šestkách (14-3) a ve ztrátách (14-18).

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): „Prohra nás samozřejmě mrzí, ale myslím, že jsme odehráli velmi slušný zápas. Před ním nám kvůli drobnému zranění vypadl Greg Lee, kterého samozřejmě není jednoduché nahradit. Myslím si ale, že jsme se s tím celkem dobře popasovali. Na začátku nám dělala problém soupeřova agresivita, ale myslím, že jakmile jsme se na to adaptovali, tak jsme dokázali soupeře zatlačit. Ve druhé čtvrtině jsme také ukázali šňůru 17-0. Druhý poločas se nesl ve stejném vyrovnaném průběhu. Na konci rozhodla naše užší rotace a to, že soupeř trefil těžké střely. Musíme se z toho poučit do dalších zápasů, abychom soupeři nedovolili tyto těžké střely proměňovat.”

Medvědi pod taktovkou Gogy

Kolín měl v Lublani nečekaného top skórera Gogu, ale hlavně už byl zpět v akci jeho sezonní vrchní tahoun Smith, který pomohl k další loupeži v Alpe Adria Cupu.

Domácí Ilirija v první čtvrtině vedla až 21-12, ale o trojky se opírající GEOSAN se nenechal setřást, ani když jej ztráty ve druhé čtvrtině zavedly do 13bodové propasti. V závěru třetí čtvrtiny sice ještě stále zaostával o 12, ale pak začali domácí ztrácet jako o závod a Medvědi se po baterii trojek v úvodu čtvrté čtvrtiny probili k obratu 84-92, na nějž už pak ztrácející domácí nedokázali odpovědět.

Goga lídroval vítězům (bez Halady) 21 body a 7 asistencemi, Smith přihodil 18 bodů, Redparth 13 a Petráš 12 a sedm doskoků. Kolín nasázel víc trojek (9-13) i šestek (14-20). Klíčovou poslední čtvrtinu vyhrál 7-21.

Jakub Petráš (pivot BC GEOSAN Kolín):
„Opět nás čekal náročný zápas po velmi dlouhém cestování. Stále bojujeme s rozsáhlou marodkou v týmu a snažíme se zraněné hráče dostat zpět do rotace. Náš soupeř začal velmi zostra, když trefil skoro každou střelu. Ale jsem rád, že jsme ukázali chuť vyhrát a dotáhli jsme zápas do vítězného konce.”

Koncovka v Záhřebu pro Hanáky

Olomoucko se po vyrovnané úvodní čtvrtině s dosud bezvítěznou Dubravou propadlo vlastními ztrátami ve druhém dějství až na 45-32, ale přelom poločasů si vzalo do své správy a z útočných doskoků skore otočilo, aby zápas dovedlo do dramatické koncovky. Tu rozhodlo posledních 90 sekund. Trojky Shavera a Adamua posunuly hosty na 83-87, domácí snížili na dva, Hemphill pak dvěma šestkami vrátil Olomoucku vedení o čtyři a po trojce Dubravy dalšími dvěma získal náskok tří bodů, načež závěrečná trojka domácích už cíl nenašla.

Olomoucko se opřelo o Baileyho (18+8 doskoků), Adamua, Shavera (po 17), Hemphilla (14) a McBrayera (13+6 asistencí). Dalo víc šestek (6-19) a mnohem víc vytěžilo z útočných doskoků (13-12, body z nich 8-20).

Autor: Redakce NBL