Nemám slov. Největší úspěch dějin!

ECHO DUELU LIGY MISTRŮ V Zaragoze drželi vyrovnané skore ”jen” 29 minut, do stavu 54-54, ale i přes první porážku (90-71) v osmifinálové skupině Ligy mistrů slaví Nymburk svůj druhý postup do Final-8 v řadě, už po čtyřech utkáních v této fázi. Stalo se díky pomoci Bambergu, který v souběžně hraném duelu v koncovce přetlačil Sassari. Ve zbylých dvou zápasech tak už Nymburk může šetřit síly na závěr NBL i elitní kontinentální soutěže FIBA.

Polabané i při druhém venkovním zápase v soutěži během 48 hodin začali stále ještě na vlně euforie z Bosny a díky velké útočné aktivitě mnoha hráčů vedli po 9 minutách 14-22. Po trojce Bendy na 16-25 se ale domácí začali prosazovat z útočných doskoků, když využívali svých silných podkošových vazeb, a otočili na 30-29. A i přes 36procentní střelbu z pole se díky 12 bodům z druhých šancí a šestkové bilanci 14/12 probili k poločasovému vedení 45-40.

Do druhé půle Zaragoza, která už mohla mít na utkání zhruba tři stovky řádně hlučících fanoušků, vstoupila s ještě větším úsilím a rychle odskočila na 52-42. Pak ale její útok na 4 minuty zcela zamrzl, Nymburk ožil a Palyza s Prewittem srovnali na 54-54. Právě tam už se ale oslabený tým (bez klíčových opor Obasohana s Hrubanem a se zraněným Hardingem) vydal z většiny sil a domácí zbylých 11 minut vyhráli 36-17.

Český mistr měl tři dvojciferné střelce v Palyzovi (17), Daltonovi (14) a Křížovi (10+13 doskoků). Domácí si nejvíc pomohli z šestek (29/24 - 15/10) a menším počtem ztrát (7-19).

”Bezprostředně po zápase nemám slov,” přiznal po expresně rychlém postupu do Final-8 Petr Benda, který v Nymburce zažil téměř všechny top milníky jeho novodobé éry. ”Pro klub je druhý postup v řadě mezi nejlepších osm v Lize mistrů největší úspěch v historii. Je to něco neskutečného, i když je to po prohraném utkání. A už teď se hodně těšíme na závěrečný turnaj. Pokud budeme všichni zdraví, tak můžeme vyskočit až.... Ne, já to nechci zakřiknout.”

Benda si postupu cení o to víc, že tým hned dvakrát v sezoně zastavila covidová odstávka s domácí karanténou. ”Trenérský tým po nás ale pořád šlape, chce po nás stoprocentní výkony a nenechává nás vydechnout. A i když nám chybí klíčoví hráči, dokážeme se s tím vyrovnat a díky nastavenému způsobu hry i tak vyhrávat.”

Autor: Redakce NBL