Největší rozdíl byl v otevřených střelách

ECHO DUELU OLYMPIJSKÉ KVALIFIKACE Lvi na úvod olympijské kvalifikace určitě doufali ve vyrovnanější bitvu. S Turky však v Kanadě přišla jednoznačná porážka 70-87, jež pro Čechy znamená jediné - povinnost uspět v zítřejším druhém duelu skupiny proti Uruguayi. Jen tak si tým zajistí pokračování v turnaji a postup do semifinále, kde by čekala domácí Kanada, nabitá osmi borci z NBA. Naopak Turci si to o postup do finále zřejmě rozdají s hratelnějšími Řeky.

Lvy v utkání potápěly zalamovací a velmi jednoduché ztráty, jež zejména ve druhé půli přicházely ve chvílích, kdy tým mohl srazit manko na několik málo bodů. Konečný poměr chyb 15-7 také znamenal, že Češi se při disciplinované hře soupeře a těžkém boji o obranné doskoky téměř nedostávali ke své obvyklé přechodové hře (9 bodů z brejků proti 17 soupeře), což při jejich druhém zápase ve dvou dnech jednoznačně hrálo víc do karet Turkům.

Ti, řízeni na míči silným duem z NBA Osman - Korkmaz, si také víc pomáhali snadněji vypracovanými střelami a zakončeními, což kontrastovalo s většinou tvrdě vydřenými body lvů. Fyzičtější a rozehraněji působící soupeř, který měl v základu čtyři hráče z NBA, navíc vytěžil 37 bodů od svých náhradníků (Češi 27) a také byl mnohem údernější z trojek (26/12 - 23/6). Výrazně lépe zavíral i své podkošové území, kde lvům až na výjimky nedovoloval podávání míčů do lepších pozic.

Většinu zápasu pod 40 procent z pole střílející Češi také méně bodů vytěžili z útočného doskoku (12-15), ač jej vyhráli 15-11. Jejich nejlepšími střelci byli 32 minut hrající Satoranský (15, z toho 14 do půle, plus 6 asistencí), Veselý (13+11 doskoků, 5 ztrát) a zejména do půle aktivní Auda (10). Soupeře nejvíc podpořili Korkmaz (20, trojky 8/4), Mahmutoglu (13, trojky 4/3), Ilyasova (12) a Osman (11+6 asistencí).

Lvi nastoupili v základu s překvapením letošní nominace guardem Samourou, který se i díky své síle a obraně neztratil, a i když neskóroval, za svých 12 minut skončil v plus/minus na nule.

Češi se na vyrovnaném skore drželi jen do vedení 28-26, kdy jim padaly trojky, a prosazovali se Auda se Satoranským či Balvínem. Tato důležitá zřídla však postupně vysychala, navíc se do potřebných podkošových zakončení a seběhů nedařilo zapojovat Veselého (do půle 4 body). Turci syceni svými hlavními vodiči míče Korkmazem (už do půle 15 bodů) a Osmanem poté postupně začali bodově odskakovat, pod košem byli v zakončování důraznější a v obraně důslednější.

Trojkami se utrhli k poločasovému vedení 45-38, když 22 bodů jim zajistili náhradníci,  a podobný rozdíl drželi i ve většině druhé půle. Češi se místy snažili dřít na útočném doskoku a zvýšili i defenzivní úsilí, ale opakující se laciné ztráty jim vzaly šanci na dramatizaci skore.

”V nějakých chvílích jsme bojovali a pár minut do konce jsme pořád byli na devíti bodech. Na to, že jsme spolu v přípravě vůbec nebyli, to byl slušný výkon. Nepadalo nám to, tak doufám, že zítra už bude a že budeme hrát koncentrovaněji než dnes. Potřebujeme tak hrát celý zápas. Do utkání s Uruguayí můžeme stavět na energii, kterou jsme dnes v některých fázích měli. Když to vydržíme déle, a bude nám to padat, máme šanci vyhrát,” shrnul Jan Veselý.

Tomáš Satoranský přiznal, že po jeho připojení k týmu až v Kanadě bylo vše složitější. ”To jsme ale všichni čekali. Není jednoduché hrát takhle bez přípravy, trochu to budilo dojem přípravného zápasu, ale s tím jsme do toho šli, že ten čas na přípravu tam nebude. Všechny týmy to ale měly podobné a Turecko si zasloužilo vyhrát. Největší rozdíl byl v otevřených střelách, trojkách, kdy úspěšnost soupeře byla mnohem vyšší. Turci nás taky trochu zlobili na útočném doskoku, my musíme hrát o něco fyzičtěji a připadalo mi, že jsme byli ve druhé půli trochu unavení.  Zítra do toho musíme dát všechno a snad budeme hrát líp než zvlášť ve druhém poločase dnes. Uruguayci mě proti Turecku překvapili, je to velice dobře organizovaný tým, který agresivně brání, má hru v dolním postavení i z perimetru a určitě nás nečeká nic jednoduchého. Jestli chceme vyhrát, určitě musíme zlepšit náš týmový výkon a hlavně se líp trefovat. Dnes jsme si vypracovali docela dobré střely, ale nebyli jsme schopní je proměnit.”

ZBÝVAJÍCÍ VÝSLEDKY KVALIFIKAČNÍCH TURNAJŮ

VICTORIA - skupina A: Kanada - Čína 109-79.

KAUNAS - skupina A: Venezuela - Jižní Korea 94-80, skupina B: Angola - Slovinsko 68-118.

SPLIT - skupina A: Mexiko - Rusko 72-64, skupina B: Brazílie - Chorvatsko 94-67.

BĚLEHRAD - skupina A: Srbsko - Filipíny 83-76.

Autor: Redakce NBL