Najde Beksa na 6. pokus zabijácký instinkt?

Po pouhých 24 hodinách opět před kamerami ČT sport (17:00) bude v úterý pokračovat semifinálový souboj domácího Děčína s hosty z Pardubic za válečnického vedení 1-0. Srovná Beksa, nebo i pošesté v sezoně zvládne vzájemný střet lépe ARMEX? Předem nevíš!

První semifinálová série byla odpálena velmi slibným, interesantním a nesmírně intenzivním představením, z nějž s nemalou dávkou štěstí vyvázl s výhrou Děčín, který na konci čtvrté čtvrtiny i prodloužení přežil několik ran Pardubic na vítězství, k tomu i vyfaulování kapitána Pomikálka už po 33 minutách a také svých 13 šestkových minel, z nichž hned 8 měl na svědomí top skórer Válečníků Nichols.

Domácí tým byl na úvod série soupeřem nachytán soustavou jednoduchých pick-and-rollových akcí zakončených pivoty zpod koše, nebo rezultujících v nůše trestných hodů. Zatím jen v jednom úseku byl také děčínský útok testován pardubickou zónou, která by ve druhém duelu mohla mít významnější uplatnění.

ARMEX si ale připsal i řadu plusů. Zapnuly mu na rozdíl od soupeře všechny klíčové opory, dal víc trojek (8-6) a ani ve druhé půli se mu nevymstila kolovrátkově se opakující hra jeden proti všem zejména v podání Nicholse, který se nebál shluku ani tří až čtyř obránců, a byť řadu zakončení měl neřešitelných nebo míjel šestky po faulech, dvojky 11/6, 10 asistencí a 14 získaných faulů byly pro jeho tým dostatečně kladnou kompenzací. Otázkou jen je, kolik mu při tak velké porci odtažené hry po 43 minut zbyde sil na druhý duel, když navíc jeho tým odehrál premiéru v sedmi oproti osmičlenné rotaci soupeře.

Bekse toho hodně vyšlo v útoku, včetně mračna úspěšných šestek a výkonů Pekárka s Rikičem, ale v útoku jí také leccos neklaplo. Střelecky velmi tišší byli klíčoví guardi Vyoral (9 bodů, 5 ztrát, užitečnost 3, po jednom konfliktu s domácím Nicholsem byl děčínskými fanoušky vypískáván při každém dalším kontaktu s míčem) a Dickerson (6 bodů, 4 ztráty, užitečnost 3), bez jejichž produkce bude tým vítězit jen těžko. Tým také ztratil v play-off neakceptovatelných 21 míčů a k tomu mu chybělo to klíčové k dobytí venkovního triumfu - zabijácký instinkt. Třikrát měl v obou koncovkách šanci soupeře dorazit, ani jednu ale nevyužil, když vůbec nejhorší exekuci předvedl v závěru prodloužení, kdy si tak dlouho posílal míč po perimetru, až ho v časovém presu dopravil o něco níž na pivota Rikiče, který klíčovou střelu zápasu odbavoval prakticky zády ke koši ze čtyř metrů. Právě v produkcí podpořené odvaze vzít na sebe tíhu zápasu měli děčínští Nichols s Waltonem nad ústředními muži KVISu napoprvé nemalý náskok.

(3) BK ARMEX DĚČÍN - (4) BK KVIS PARDUBICE (stav série 1-0)

Absence Pardubic: rozehrávač Neal (zranění kolena)

První zápas série: 88-85 PP

Kurzy Chance na výhru: 1,65 - 2,50

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Pardubice hrály většinu času osobní obranu, čímž mě překvapily. Zónovou obranu vytáhly vlastně až ve čtvrté čtvrtce a prodloužení. Takže si musíme připravit nějakou akci, abychom se dostali do dobré střelecké pozice proti zóně. Samozřejmě musíme zabrat také v našem celosezónním problému, kterým jsou trestné hody. My vedeme o šest, pak ale dáme jen jeden z pěti trestných hodů a ve finále měly Pardubice ještě střelu na vítězství. Tohle nesmíme příště dopustit, mohlo by se to otočit proti nám.”

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín: „Musíme celkově zlepšit obranu, protože jsme dostali strašně moc jednoduchých košů po pick-and-rollu, kdy jejich pivoti rolují dolů a skórují. To drželo Pardubice v prvním utkání celou dobu nad vodou. A také jejich velmi přesné šestky. Naopak nám moc šestky nešly, takže tohle musíme rovněž zlepšit.”

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Myslím, že první zápas jsme odehráli velmi kvalitně, možná kvalitněji, než jsem očekával, protože jsme neměli tolik času na přípravu. Do druhého utkání musíme zůstat pozitivní. Není moc reálné zlepšit něco zásadního během 24 hodin, bez tréninku. Musíme hlavně co nejlépe zregenerovat. Předpokládám, že ani jeden tým nebude hrát se stejnou energií, se stejnou kvalitou, bývá to tak v případech, kdy se hrají zápasy dva dny po sobě. My ve druhém utkání zkrátka potřebujeme být lepší než Děčín.”

Petr Šafarčík (guard BK KVIS Pardubice): „První zápas jsme prohráli, ale každopádně pochvala pro náš tým. Ukázali jsme obrovskou bojovnost i to, že s Děčínem můžeme hrát. Řekl bych, že z taktického pohledu není moc co vytknout, v dalším utkání půjde spíš o to, abychom se ještě lépe vyrovnali domácím v tvrdosti a v agresivitě, obzvlášť v Děčíně. Věděli jsme, že to bude obrovsky fyzicky náročné, ale hráči, kteří tady ještě nehráli, možná byli překvapení, až jak fyzické to může být. V tomto směru se musíme soupeři co nejvíce vyrovnat. Série je 1-0 pro Děčín, troufám si říct po našem výborném výkonu, a před námi je nový den a nový zápas. My do něj jednoznačně půjdeme s tím, že si chceme odvézt jedno vítězství.”

Autor: Redakce NBL