Naděje na Paříž žije, rozhodne sobota

Po prvním hracím dnu olympijské kvalifikace v basketbalu 3x3 mají české basketbalistky stále šanci na postup do Paříže. Čtveřice Kateřina Galíčková, Kateřina Suchanová, Alžběta Levínská a Anna Rylichová sice v úvodním utkání turnaje v maďarském Debrecínu nestačila na Litvu, ale poté přehrály Chilanky a rozhodne tak jejich sobotní bitva s favorizovanou Kanadou (17:05).

Češky věděly, že klíčový duel je čeká na turnaji hned na začátku, když přišel střet se silnou Litvou, oba tyto celky totiž mají vysoké ambice a pravidelně se střetávají v rámci Women’s Series. Bohužel měl český tým pomalejší start a skvěle střílející Kamile Nacickaite poslala po necelých třech minutách svůj tým do vedení 9:1. Lvice bojovaly, ale už po čtyřech minutách měly kvůli přísnějšímu hvizdu sudích sedm faulů a Litevky trestaly z čáry trestného hodu. Litevský celek pokračoval ve skvělém střeleckém výkonu a postupně navyšoval na 14:6 a poté až na 19:10 tři minuty před koncem a s českým týmem to nevypadalo dobře. Pak se ale podařilo konečně seřídit mířidla a ve 3x3 málo vídaná série 9:0 (Galíčková 5 bodů, Suchanová 4) a právě Suchanová půl minuty před koncem srovnala za jásotu tribun na debrecínském hlavním náměstí skóre na 19:19. Závěr byl hra nervů, ale nakonec se po chybičce v české obraně objevila na perimetru úplně volná litevská pivotka a ta střelou za dva body duel ukončila předčasně.

Střelkyní zápasu byla desetibodová Nacickaite, která v pětkové sezóně působí v euroligovém Bourges, za Češky dala devět bodů Galíčková, po čtyřech přidaly Suchanová s Rylichovou a dva body dala Levínská.

Po necelé hodině odpočinku nastoupily Češky už s nožem na krku proti Chilankám a pro oba týmy šlo o bytí či nebytí na turnaji. Český tým bohužel znovu začal pomaleji, když v úvodu zářila nejvyšší hráčka na palubovce Ziomara Morrison a od úvodu držela svůj tým v těsném vedení. Nejhorší byla pro český tým situace tři minuty před koncem, kdy právě Morrison dala koš s faulem, a i přes minutou šestku poslala svůj tým do trháku 14:10. V tu chvíli nastartovaly svůj bodostroj Suchanová s Rylichovou a Češky odskočily na 17:15, po následné dvojce Galíčkové to bylo minutu a půl před koncem dokonce 19:16. Český tým ale v poslední půlminutě trochu polevil, Chile dalo šťastnou dvojku o desku a najednou bylo srovnáno a muselo se do prodloužení. V něm se tradičně hraje na dva vstřelené body, přesto ho otevřela jednoduchým košem Suchanová. Češky pak přežily několik střel soupeřek, než si udělala místo pod košem Galíčková a z otočky rozhodla a důležité výhře.

Střelkyní zápasu byla Chilanka Morrison se 13 body, hned za ní ale kontrovala s jedenácti Suchanová, šest bodů dala Rylichová a čtyři Galíčková. Češky jsou tak před sobotním pokračováním turnaje v dobré pozici díky 40 nastříleným bodům. K postupu by měla stačit jakákoliv výhra nad Kanadou, v případě porážky musí český tým spoléhat na pomoc Chilanek v posledním utkání proti Litvě.

Kateřina Galíčková (hráčka českého týmu): „Pocit, že stačí vyhrát a postoupíme dál, je super. Máme to ve svých rukou a je jen na nás, jak to rozhodneme. Možná to bylo tím, že jsme netrénovaly na tom oficiálním kurtu, ale možná to byla i trochu nervozita, šlo o první zápas. Litevky jsou navíc agresivní v obraně, takže jsme neměly ty pozice. Pak ale trochu polevily, došly jim síly a my jsme se trochu rozehrály. Naštěstí jsme to obrátily. Sice smolně, ale daly jsme dost bodů. Měly jsme tam v úvodu proti Chilankám někdy zbytečné fauly, ale mohly jsme být agresivnější zvenku, aby ta přihrávka pod koš byla těžší. Takovou hráčku, já ji říkám „paní“ moc neodtlačíme. V závěru jsme přestaly hrát svoji hru a začaly jsme zpomalovat, abychom to dotlačily do konce. Kdybychom nepřestaly, tak jsme to myslím dohrály, ale nezvládly jsme to a muselo to do prodloužení, které už jsme naštěstí zvládly.“