Češky jsou ve čtvrtfinále olympijské kvalifikace

Naděje na postup na olympijské hry pro české basketbalistky v basketbalu 3x3 žije dál a bude žít až do posledního hracího dne turnaje. Češky sice prohrály v posledním utkání v základní skupině s Kanadou 10:17, ale souhrou dalších výsledků si zajistily i tak postup z druhého místa. Čtvrtfinále turnaje sehrají v neděli v 15:50, jejich soupeřkami budou domácí Maďarky, které vyhrály základní skupinu D.

Ještě před zápasem dostaly Češky nečekaný dárek od Chilanek, které navzdory předchozím dvěma porážkám zabojovaly a přehrály Litvu 16:12. Český tým sice okamžitě po skončení tohoto zápasu nastupoval na kurt, i tak si ale stihl spočítat, že i v případě porážky s Kanadou mohou projít dál, pokud nastřílí alespoň deset bodů.

Čtveřice Kateřina Galíčková, Kateřina Suchanová, Alžběta Levínská a Anna Rylichová ale nečekalo v souboji s možná největšími favoritkami turnaje Kanaďankami nic lehkého. Český tým se proti tvrdé obraně soupeřek vůbec nedokázal dostat do střeleckých pozic a rychle prohrával 0:3, než se po minutě prosadila Alžběta Levínská. Pak přišla asi nejhorší česká chvíle v zápase, když pět a půl minuty před koncem prohrávaly Lvice 1:9, než se znovu tvrdou hrou pod košem prosadila Levínská. Třetí český bod dala Suchanová a snižovala na 3:11, než se konečně svěřenkyně Michaely Uhrové rozjely. Čtvrtý koš vsítila o pár sekund později Rylichová a pátý čtyři minuty před koncem výborně hrající Levínská. Dvě a půl minuty před koncem proměnila své trápení v tomto zápase v první dvoubodový koš z dálky Galíčková a zbývaly tak tři body. O půl minuty později doskočila útočně Levínská a po faulu proměnila trestný hod v osmý bod. Zbývaly tak poslední dva body, které získala jednou střelou chladnokrevně přímo ze středu hřiště po podání míče Suchanová a Češkám spadl obrovský kámen ze srdce. Nevadila tak ani porážka 10:17, když o jediný bod český tým vyřadil z turnaje Litvu.

Češky přestřílely obě kanadské sestry – Katherine Plouffe dala sedm bodů, Michelle Ploufe přidala šest. Čtyři body měla jako nejlepší střelkyně svého týmu Levínská, tři dala Suchanová, dva Galíčková a jeden Rylichová.

Anna Rylichová (hráčka českého týmu): „Pro nás byl primární cíl vyhrát a nemuset se na nic ohlížet na ostatní výsledky. Když nám ale trenérka řekla těsně před zápasem, že stačí deset bodů, tak přišla trochu úleva, že tlak byl o něco menší. Hra byla dnes poprvé tady pískána jako 3x3, hodně to rozhodčí pouštěli, v předchozích zápasech jsme hned nasbíraly fauly. Tentokrát to bylo možná až moc tvrdé. Kanada má skvělou obranu a měly nás naskautované, takže bylo pro nás těžké hrát naše věci, protože ony věděly a musely jsme to měnit za pochodu. Jsem na holky hrozně pyšná, jak jsme to zvládly. Jsme tu v nové sestavě, je to nová sezóna, zase si zvykáme z pětkového basketbalu na ten trojkový. Člověk vlétne takhle hned do náročného a důležitého turnaje. Za mě je to skvělé, ale ještě nemáme splněno.“