Lvice v první přípravě přetlačily Finsko

České basketbalistky odstartovaly zápasovou část přípravy na předkvalifikaci o světový šampionát. Na domácí palubovce haly Královka přehrály Finsko 84:72. Ve čtvrtek se oba týmy utkají znovu, tentokrát v Kutné Hoře v hale Klimeška také od 18 hodin. Duel můžete v přímém přenosu sledovat na kanálu ČT Sport Plus.

V základní sestavě českého týmu se objevila pivotka Julia Reisingerová, která za národní tým nastoupila naposledy v listopadu 2022 v kvalifikaci o ME na palubovce Nizozemska a hned třemi koši zastavovala úvodní nápor Finska, který vyústil v sedmibodovou českou ztrátu hned po třech minutách. Po prostřídání se dařilo udržet rychlé tempo hry a v sedmé minutě Julie Pospíšilová poslala český tým poprvé do vedení 12:11. Právě Pospíšilová hrála po příchodu z lavičky s velkou energií a stihla za první čtvrtinu sedm bodů, Češky si dobře dávaly míč z ruky a čtyřiadvacet bodů v první čtvrtině znamenalo mírné vedení domácích.

Vyrovnaný ofenzivní basketbal pokračoval i dál, prvními dvoucifernými střelkyněmi se staly právě Reisingerová s Pospíšilovou a český tým dál držel těsný náskok. Finky držela ve hře zejména skvělá střelba trojek, trefily se hned sedmkrát. Před poločasem ale Češky přitvrdily, vynutily si několik ztrát a z ničeho nic vedly dvouciferným rozdílem 45:35. v hostujícím dresu zaujala zejména osmibodová rozehrávačka Sara Bejedi, hráčka americké univerzity Florida State.

Podkošová převaha českého týmu se projevovala i na startu třetí čtvrtiny, kdy se znovu blýskla Reisingerová, přidala se i Emma Čechová a český náskok ještě drobně stoupnul. O to víc, když se po lehce slabším vystoupení v první půli probrala k lepšímu výkonu i česká defenziva. Až sedmnáctibodové vedení ale český tým bez potíží do poklidné koncovky neudržel, Finsko na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny zabralo a snížilo na rozdíl osmi bodů, Lvice ale odpověděly dvěma slepenými trojkami a nápor odrazily. Finky ještě jednou zatlačily, pod osmibodový rozdíl se ale dostat nedokázaly a český tým si závěr pohlídal, i když se v 39. minutě vyfaulovala nejlepší střelkyně zápasu Reisingerová.

Petr Treml (asistent trenérky českého týmu): Co bylo dnes pozitivní, to je naše hra v podkošovém prostoru. Obě naše „pětky“ jak Juča Reisingerová, tak i Emma Čechová zahrály výborně. Obzvlášť na útočné půlce. O to se pak hraje lépe, protože stáhnete soupeřky pod koš a otevírá se prostor zvenku. To jsme dnes tolik nevyužili, ale to je zase práce, která se bude zlepšovat a budeme mít střely za tři body, kde musíme být úspěšnější. Chtěli jsme tlačit míč pod koš, protože tam Finky nemají takovou sílu. Mají dobré hráčky, ale ty hrají spíš zvenku. To se nám povedlo a dalo nám to dobrý start, pak na to navázala Emma Čechová. Když se přidají další hráčky, bude to dobré. V první půli jsme byli spokojení, že byly jen čtyři ztracené míče, tak ve druhé půli přicházely hloupé ztráty, které dostaly soupeřky do hry. Už to vypadalo, že to půjde ke dvaceti bodům a pak jsme se dostali zpět pod deset bodů a museli jsme znovu začít skoro od začátku. Byla to možná trochu nezkušenost, možná lehké polevení, nevím, jak to popsat. Hráli jsme dneska na deset hráček, protože některé ve čtvrtek nebudou, tak jsme jim chtěli dát větší minutáž. Vyšlo to dobře a zítra se to zase otočí.“

Julia Reisingerová (hráčka českého týmu): "Těšila jsem se, už mi chyběly holky. Je to takové jiné než klubová sezona. Je to s lidmi, které znáte dlouho. Už jsem se těšila zpátky a soustředit se tady na to. Uvidíme, jak to budeme hrát dál. Jsem nadšená, že jsem konečně zpátky. Asi je to trošku jiné, přeci jen tady už jiné pozice basketbalová i týmová, co tady mám. Přeci jen jsem tady asi třetí nejstarší, dost jsme omladily. Je to znát je to trošičku jiné než v ligové soutěži, kde máte spoustu lidi kolem sebe a musí se to i tak nějak rozdělit. Tady v repre jsme schopné, a dneska jsme to i ukázaly, že to není jen o jedné. Že to dobře rozhazujeme. Myslím, že jsme měly spoustu asistencí a tohle bude základ naší hry. Musím říct, že jsem se teď basketu tři týdny vůbec nevěnovala. Dal jsem trénovala, se týče posilovny, nějaké prevence zranění a takových věcí. Basketbal tedy vůbec, takže musím říct, že ty tři dny tady byly dost těžké. Nastoupila jsem do toho hned, holky měly minulý týden náskok a už lehce trošku začaly, takže mi chyběl týden, kterého jsem se bohužel kvůli zkouškám a univerzitě nemohla zúčastnit.“

Česko – Finsko 84:72 (24:20, 47:39, 66:54)

Střelkyně: Reisingerová 22, Pospíšilová 20, Čechová 12, Kopecká, Hamzová a Stoupalová po 8, Zeithammerová 4, Voráčková 2, Vyoralová, Andělová, Malíková a Šípová 0 – Bejedi 18, Kuier 15, Aarnisalo 11

TH: 11/17 – 20/27

Trojky: 5 – 12

Doskoky: 42 – 42

Zisky: 15 – 12

Ztráty: 18 – 24

Asistence: 30 – 14

Fauly: 23 – 22