Lvice v přípravě zaskočily Maďarky

V téměř kompletní sestavě před blížícím se odletem na předkvalifikaci o světový šampionát do Mexika se reprezentační výběr žen připravuje v maďarském Székesfehérváru, kde ho čekají během 24 hodin dva duely s domácí reprezentací. V prvním přípravném duelu dnes výběr trenérky Romany Ptáčkové zdolal Maďarky 70:59, druhé utkání se hraje v pátek od 17 hodin.

Maďarky se také připravují na předkvalifikaci, v rwandské Kigale je čeká v základní skupině Senegal, Filipíny a Brazílie, do zápasu šly tak také prakticky v plné sestavě i s 208 cm vysokou pivotkou Bernadett Határ. První nepříjemnost pro Češky přišla po necelé půlminutě, když si bez kontaktu s protihráčkou podvrtla kotník Gabriela Andělová, ze hřiště odkulhala a už se na něj nevrátila. Její náhradnice Julie Pospíšilová ale byla společně s pivotkou Julií Reisingerovou hlavní strůjkyní úvodního těsného vedení českého týmu. Za stavu 7:5 ale Maďarky přitlačily, daly sedm bodů v řadě a otočily skóre. Český tým ale prostřídal sestavu, udržel vysoké tempo hry a znovu se přitáhl agresivní hrou vedoucí k trestným hodům. První čtvrtinu Lvice nakonec vyhrály, když se v jejím závěru trefila z trojky dnešní oslavenkyně Karolína Šotolová.

Start druhé čtvrtiny vyšel navíc českému týmu dobře a po další sérii košů Pospíšilové s Reisingerovou bylo české vedení 25:18 a maďarský tým musel reagovat oddechovým časem. Jak byly v první čtvrtině agresivnější Češky, tak ve druhé alespoň podle faulů působily agresivněji Maďarky a trestné hody jim přinesly snížení českého náskoku. Ten však znovu zvýšila na pět bodů trojkou v poslední sekundě poločasu čerstvě pětadvacetiletá Šotolová.

Třetí čtvrtina byla jednoznačně nejlepší českou pasáží v zápase, když basketbalistky v červeném excelovaly na obou koncích palubovky, nutily soupeřky do těžkých střel a zároveň samy trestaly maďarské chyby v obraně a sérií 19:5 na startu druhé půle odskočily až do devatenáctibodového vedení. Když pak přišel dobrý start i do poslední čtvrtiny, byl rozdíl v jednu chvíli ještě o bod vyšší, než Maďarky přitlačily a v závěru ostrým tlakem v obraně donutily český tým k několika chybám. To vedlo ke snížení rozdílu až na rozdíl osmi bodů, než se další přesnou trojkou blýskla autorka důležitých střel Šotolová a dodala svému týmu klid do koncovky.

Střelecky se český tým mohl opřít o pivotku Reisingerovou, která k 17 bodům přidala i sedm doskoků, po čtrnácti bodech přidaly Pospíšilová se Šotolovou, do dvouciferných čísel se dostala ještě jedenáctibodová Vyoralová. Maďarky se spoléhaly na křídelnici Györu Ágnes Török, která dala čtrnáct bodů, jedenáct přidala její klubová spoluhráčka Réka Dombai.

Petr Treml (asistent trenérky českého týmu): „Maďarky se připravují také na předkvalifikaci, velmi dobře odehrály olympijskou kvalifikaci, kde vypadly v závěru. Pro nás je to cenné vítězství, ale hlavně díky naší hře. Celá první půle a ve třetí čtvrtině obzvlášť jsme předváděli velmi dobrý přechod na útočnou polovinu, velmi dobrá obrana a jenom škoda úseku v závěru, kdy jsme možná trochu čekali, že přijde vítězství a nechali jsme Maďarky víc rozehrát. Jinak jsme je dostávali do těžkých pozic a hlídali si i doskok, co jsme chtěli. Podařila se většina věcí, co jsme chtěli.“

Karolína Šotolová (hráčka českého týmu): „Myslím, že jsme měly dobrou obranu. Byly tam chybičky, hlavně, když jsme zkoušely zónu, ale obecně to bylo dobré. Maďarky začaly ve třetí čtvrtině hodně zlehka, my jsme si vytvořily náskok a myslím si, že jsme pak trochu polevily. Pak už jsme to chtěly trochu udržet, člověk má v hlavě náskok.“

Maďarsko – Česko 59:70 (14:16 28:33 39:54)

Török 14, Dombai 11 – Reisingerová 17, Pospíšilová a Šotolová po 14, Vyoralová 11, Sklenářová a Vitulová po 4, Rokošová, Šípová a Čechová po 2, Zeithammerová a Andělová 0

TH: 18/15 – 16/9

Trojky: 6 – 7

Doskoky: 35 – 34

Zisky: 9 – 10

Ztráty: 18 – 16

Asistence: 17 – 17

Fauly: 19 – 19