Lvi se naladili do Kanady

Na závěr přípravného turnaje před olympijskou kvalifikací vyzval český výběr v Hamburku Tunisko. Došlo tak na střet dvou celků, které zatím čekaly na vítězství. Shodně v předchozích dvou dnech podlehly Německu a Itálii. Tunisané navíc včera ve večerním zápase pošetřili svou největší hvězdu. K souboji s Českem už ale byl Salaj Mejri připraven.

Bylo vidět, jak si zkušený pivot diriguje své spoluhráče na hřišti. V úvodu utkání byl vidět po všech stránkách. Ke svému výkonu totiž musel připočítat dva fauly a následně technickou chybu, která ho na chvíli posadila na střídačku. Češi pokračovali ve zlepšené střelecké pohodě z delší a střední vzdálenosti, se kterou končili včerejší utkání proti Itálii.

Problém se ale ukazoval v obraně. Opět se projevila bolest z úvodu turnaje – obranný doskok. Tunisané ale velmi často zakončovali z blízkosti vymezeného území po hře jeden na jednoho. Právě posuny a výpomoci v obraně rozlítily trenéra Ginzburga nejvíc. Okének v české defenzivě bylo zbytečně moc. I tak si Češi udržovali mírné vedení. Zejména díky produktivnímu útoku.

Škoda jen, že soupeře nenalomili ve chvíli, kdy vedli o osm bodů. V tu chvíli si česká ofenziva vybrala slabší místo a naopak Tunisané pokračovali v precizním útoku. Pokud by v závěru poločasu lépe naložili v nabídkou trestných hodů, mohl být rozdíl ještě menší. Jestli konec prvního poločasu v českém podání působil lehce rozpačitě, pak začátek toho druhého zastihl Lvy ve velké pohodě.

Šňůra 15:0 je dostala na hranici dvacetibodového vedení. Tunisané vsadili vše na jednu kartu a poslali na hřiště čtyrfaulového Mejriho. Když podruhé po jeho zákroku rozhodčí odpískali technický koš, nevydržel s nervy a po druhé technické chybě pro něj zápas skončil. Češi přes přestávku zavřeli svou obranu, protože soupeři za dalších deset minut dovolili jen šest bodů. To byl základ k více než dvacetibodovému vedení.

Tunisané ale nechtěli dát svou kůži zadarmo a zápas pouze dohrát. V útoku se vrátili ke hře plné agresivních nájezdů, která české defenzivě dělala v prvním poločase tolik problémů. Lvi se museli uklidnit, protože nahrávali soupeři ztrátami v útoku. Jakmile hru zklidnili, drželi si vedení nad hranicí dvaceti bodů. Tunisané chvílemi situaci neunášeli a zbytečně dohrávali některé souboje i po odpískání.

Češi se ale s tvrdou hrou dokázali popasovat a herní přípravu na olympijskou kvalifikaci zakončili vítězně.

Tunisko – Česko 55:85 (20:20 38:42 44:69)
Marnoui, El Mabrouk a Hadidane po 9 – Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12, Šiřina 8, Schilb, Kovář a Palyza po 6, Balvín 5, Vyoral a Zídek po 4, Böhm 2, Samoura 0
Fauly: 25 – 24

Patrik Auda: „Bylo to těžké po těch dvou prohrách. Tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom dneska vyhráli. Od začátku jsme hráli naplno s dobrou obranou. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce.

Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce.

Kotník pocitově dobrý. Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát.

Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo. Myslím, že tenhle turnaj byl super, i když jsme některé zápasy prohráli. Dalo nám to hodně zkušeností a dobře připravilo na zápasy v Kanadě.“

Autor: CZ BASKETBALL