Hamzová posunula Žabiny o krok blíž

O bod blíže jsou po prvním utkání k postupu do Euroligy basketbalistky brněnských Žabin v sérii hrané na dva zápasy s maďarským Szekszárdem zvládly domácí duel po vyrovnané koncovce 67:66 a za týden budou na palubovce soupeře tento nejtěsnější náskok hájit.

Hrdinkou koncovky byla reprezentační rozehrávačka Eliška Hamzová, která sedm sekund před koncem po netaktickém faulu soupeře proměnila oba trestné hody a stanovila konečné skóre. Žabiny pak přežily poslední útok a individuální akci nejlepší střelkyně zápasu Marena Whittle, autorka 22 bodů. Té zdatně sekundovala Kathryn Westbeld s osmnácti body, jinak ale neměl maďarský tým tolik co nabídnout. Žabiny nabídly dvanáct bodů největší letní posily americké podkošové hráčky Stephanie Kostowicz, deset dodaly Nikolina Kneževič a právě Hamzová.

Brňanky se v nedomácí aréně STAREZ Vodova a na speciální palubovce trápily při střelbě z dálky, proměnily jen čtyři z dvaceti pokusů z dálky oproti devíti úspěchům Szekszárdu, první trojku dala až v polovině druhé čtvrtiny další z nových posil Kateřina Zeithammerová. Jinak to byl z obou stran hodně defenzivní duel, kde se spoléhalo na přesnou defenzivu, oba celky navíc míjely vysoké množství střel i ze solidně připravených pozic. Oba týmy vedly maximálně o sedm bodů a celkem čtrnáctkrát se měnilo vedení, z toho čtyřikrát v poslední čtvrtině.

Pět minut před koncem vedly Žabiny 61:56, ale Szekszárd zaúřadoval a o dvě minuty později už vedl 64:62. Velkou trojku pak trefila z rohu 1:45 před koncem chladnokrevná Kneževič. Westbeld ještě z protiútoku skórovala a poslala svůj tým do vedení v poslední minutě a půl už se ale prosadila jen Hamzová, která využila chyby Reky Manyoky, jenž si zřejmě myslela, že její tým ještě není v problémech s fauly a chybovala tak nešikovně, že ještě sudí dlouho zkoumali záznam, jestli nešlo o nesportovní chybu.