Famózní blok vzal Slovincům finále!

O jeden jediný bod uniklo slovinskému týmu kouče Aleksandra Sekuliče olympijské basketbalové finále. V posledních vteřinách semifinále přitom za stavu 89-90 podnikl velmi nadějný nájezd Kremen Prepelič, jeho zakončení z dvojtaktu však těsně před dotykem desky stihl zblokovat výjimečný atlet Nicolas Batum, který jinak v utkání nebyl téměř vidět. Slovince tak čeká duel o bronz s Australany, kteří v semifinále jasně padli s USA 78-97. Američané pak ve finále mohou splatit úvodní turnajovou porážku galskému kohoutovi.

Slovinci, vedení koučem Nymburka Sekuličem, více než poločas drželi vyrovnané skore, když je prvních dvacet minut nejvíc sytili shodně 12bodoví Dončič (plus 8 asistencí a 7 doskoků) a Tobey, a jejich tým kraloval zpod koše 26-12. Ve třetí čtvrtině už si ale fyzicky hrající Francouzi začali brát až desetibodové vedení a Slovincům včetně Dončiče jako by docházel dech. Pak je ale pozvedl úspěšnými trojkami Blažič a po snížení na 72-73 se začínalo znovu.

Za stavu 78-78 sudí nejspíš Slovincům neuznali technický koš, aby soupeř odskočil na 82-78, ale výtečně asistující Dončič a skvěle útočně doskakující Tobey vrátili Slovince na remízu. De Colo s Luwawu-Cabarrotem pak zajistili Francii nový náskok 90-85, aby trojka Prepeliče na 90-89 ještě vykřesala půl minuty do konce naději Slovincům. A po minuté střele francouzského rozehrávače De Cola mohl autor 17 bodů Prepelič získat svému týmu nejméně stříbrnou medaili a tím i zápis do historie.

Jeho ponejvíce v pěti mužích hrající tým táhli i Tobey (23), Blažič (14), Čančar (11) a dokonce triple doublem za 36 minut Dončič (16+18 asistencí a 10 doskoků), který padl až ve svém 18. utkání za národní tým. V sedmi rotující soupeř, který se do finále Her dostal po 21 letech, se opíral o De Cola (25), Fourniera (23) a Luwawu-Cabarrota (15). Francie byla v utkání s minimem ztrát lepší z trojek a na doskoku, Slovinci zpod koše (46-26).

Američané na cestě do čtvrtého olympijského finále v řadě předvedli svůj už tradiční turnajový výkon. V repríze přípravy, v níž Australanům nečekaně podlehli, spadli ve druhé čtvrtině do díry 26-41, když minuli prvních deset trojek, nebyli dost agresivní na útočném doskoku, ani v obraně, a v útoku pestří Australané posadili do koše šest trojek.

Jenže pak se tým USA ještě víc vyhecoval při přebíráních a v celkovém defenzivním tlaku, nepouštěl soupeře pod koš a v útoku bylo opět klíčem střelecké mistrovství Duranta. Trojkové sebevědomí získali potupně i další střelci a tým proměnil 9 z posledních 18 trojek v utkání. Na přelomu poločasů si vzal vedení 54-45 (tento úsek tak vyhrál 28-4) a dál už se neohlížel zpět.

Patřil mu doskok (44-29), body zpod koše (38-24) i z druhých šancí (17-8), střelecké pole nejvíc táhli Durant (23) s Bookerem (20). U soupeře to byli Mills (15) a Exum (14).

Autor: Redakce NBL