Euforie v Chomutově, USK padl

Na padesát procent byly úspěšné české ženské týmy v evropských pohárech v rámci středečního programu. Historicky první eurocupovou výhru si po loňských šesti porážkách připsal Chomutov, který doma zdolal polský Gorzów, naopak neúspěšný byl pražský USK v Eurolize, když podlehl na horké palubovce španělské Valencie.

Klasickou výhru systémem čuchnout-zaříznout předvedly při premiéře v druhé sezóně v EuroCupu chomutovské Levhartice. Před domácí zaplněnou halou šly proti polskému Gorzówu do vedení až dvě a půl minuty před koncem a nakonec zvítězily 90:84. V průběhu utkání přitom ztrácely až šestnáctibodovým rozdílem, nejvíce na startu druhé půle a polský tým opírající se o řecko-americké duo Elena Tsineke – Lauren Hansen, měl duel pod kontrolou. Jenže v poslední čtvrtině nastal naprosto nečekaný obrat, kterému nic nenasvědčovalo ještě šest minut před koncem po koši Hansen na 79:68 pro hosty. Pak ale vystřihl Chomutov nevídanou sérii 19:0 – o devět bodů se postarala Charlotte Velichová a když se prosadila Tsineke po téměř pěti minutách hostů bez koše, už jen snižovala na šestibodový rozdíl. Velichová ale zareagovala další trojkou a utnula polské naděje.

Celkem dala nová posila Velichová v poslední čtvrtině 14 ze svých 25 bodů, čtrnáct přidala Monika Fučíková a po dvanácti Kateřina Rokošová (deset doskoků) s Annou Rylichovou. V pěkném zápase přestřílel Chomutov své soupeřky na trojky 14:11.

Pražský USK prožil ve Valencii trochu opačný osud, když vedl prvních 25 minut zápasu prakticky v kuse, v závěru ale odpadl a na soupeřky neměl. Porážka 62:80 je pro další počítání relativně vysoká a nepříjemná, ale do další fáze přeci jen postupují tři nejlepší celky.

Španělské šampionky v sestavě s řadou hvězd v úvodu nestačily na přesnou hru Pražanek a ty vedly na přelomu první a druhé čtvrtiny až o devět bodů, když se dařilo staronové americké posile Isabelle Harrison. Jenže USK při vysoké marodce točil relativně úzkou sestavu a skvělými hráčkami nabitá Valencie se postupně rozehrávala.

Zvrat přišel v poslední čtvrtině, kterou domácí celek ovládl 26:10 a srazil Pražanky na kolena, což se povedlo zejména dvěma důležitými trojkami španělské reprezentantce Leticii Romero, která v minulosti v USK působila. Jinak ale Valencia předvedla vyrovnaný týmový výkon, který vedla s 15 body americká pivotka Nadia Fingall, na třináct se dostala zkušená Ukrajinka Alina Jagupova. USK nestačilo patnáct bodů Harrison, na deset se kromě Veroniky Voráčkové dostala i Valériane Ayayi.