Dokonalý eurovečer barev NBL!

POHÁROVÉ ECHO Kvartet ligových celků se vyhecoval během dvou hodin ke čtyřem domácím triumfům v evropských pohárech. Opava v Europe Cupu dosáhla na pátý pokus prvního úspěchu, když složila lídra nizozemské divize společné nizozemsko-belgické ligy Den Bosch (88-72). A tři týmy se radovaly v soubojích Alpe Adria Cupu proti slovenským soupeřům.

Děčín skolil bratislavský Inter 80-79 a zapsal tak ve třetím utkání první výhru ve skupině. Pardubice si i přes dílčí závěrečné drama poradily s šéfy slovenské ligy z Levic (83-75), vrátily jim tak porážku z venkovního duelu a vylepšily svou bilanci na 2-1. Druhé vítězství ve druhém zápase získala SLUNETA, jež rozbila v domácí lize i v poháru dosud bezvítěznou Prievidzu (102-71).

Slezané neodejdou z premiérové účasti v Europe Cupu s prázdnou, když tentokrát vydrželi s energií po celých 40 minut. Zápas pátého kola začali trhat v poslední pětiminutovce první půle, kdy se dvěma trojkami a také šestkami odpoutali na deset bodů. Trojkovou převahou 10-5 a šestkovou 12-3 do poločasu zásadně kompenzovali velké manko zpod koše (4-24).

Ve třetí části se po dotažení hostů domácí znovu trojkami do dvojciferného vedení vrátili a do třetice z oblouku navýšili svůj náskok v závěrečném dějství až nad dvacet bodů. Trojkami zápas ovládli (46/18 - 27/8), svůj díl ale měly i šestky (16-8), útočné doskoky (18-12, body z nich 24-9) a produkce laviček (54-22). Boschi patřily brejky (5-18) a o patro i body zpod koše (14-34). Střeleckými lídry Opavy byli Švandrlík (22, trojky 10/6) a Klečka (15, trojky 8/5), neztratil se ani obr Markusson (7+13 doskoků).

V Alpe Adria Cupu šla jako první do akce Beksa, jež se po vyrovnaných 16 minutách první půle díky sedmi bodům Vyorala vyhoupla z 33-31 ještě do poločasu na 42-33. Ve třetím dějství se trojkami posunula až na rozdíl 15 bodů, jenže domácím pak nevyšel závěr. Ač šest minut do konce vedli 76-65, vzápětí za pět minut zvládli jen dva body a Levice se vrátily na 78-75. Pak ale zaúřadoval trojkou a dvojkou pardubický lídr Vyoral, který zvýšením na osm rozhodl.

Beksu před 530 fanoušky vedle Vyorala (22) táhli i Walton (16), Potoček (16, trojky 6/5) a Švrdlík (14). Z pole jen 34procentí soupeř měl pouze dva úderné střelce v Lacym (19) a Freemanovi (17). Na doskoku lepší JIP (44-36) byl napřed i zpod koše (34-26) a z trojek (11-9) a přežil tak díru z trestných hodů (10-22).

Největší drama večera musel podstoupit Děčín, který v poločase vedl jen 44-42, když byl lehce vpředu na doskoku a při většinu zápasu jen pětičlenné rotaci Interu také v bodech laviček (12-0). Prsa na prsa se hrálo i po změně stran a ve finiši byli 6 minut do konce o kousek dál hosté (65-69). To už ale Válečníci podřadili a přes chyby hostů se s motory Šiškou a Nicholsem vytáhli dvě minuty do konce do vedení 77-69. Inter se ale nevzdal a Gandia-Rosa dvě sekundy do konce snížil z oblouku až na 80-79. Na víc však jeho tým neměl čas.

ARMEX se opřel o Pomikálka (18+12 doskoků), Matěje Svobodu (16), Šišku (15+8 asistencí), Nicholse (13) a Kroutila (10). U hostů se vyjma 9 bodů o vše staralo trio dvacetibodových Blondin, Gandia-Rosa a Zubac. Z pole o sedm procent slabší Děčín využil 12 minutých šestek soupeře a o výhru si řekl z brejků (16-8) a převahou na útočeném doskoku i v bodech laviček (18-0).

”Pro mě v tuhle chvíli není důležitý bodový rozdíl, klíčová je výhra, protože každé vítězství pomáhá. Na to, jak má Inter mladý mančaft, tak nás přehrál v agresivitě, ale také v disciplinovanosti a v úkolech, které měl plnit. Je to velmi kvalitní tým se skvělými cizinci, také je výborně koučovaný. Oleg Meleščenko je bývalý skvělý hráč a nyní výborný trenér, umí hráče skvěle připravit,” uvedl kouč Válečníků Tomáš Grepl.

Forward Tomáš Pomikálek doplnil: ”My jsme ke konci zápasu věděli, že bychom rádi vyhráli o více než sedm (kvůli lepšímu vzájemnému skore), ale v závěru jsme dostali nějaké těžké střely. Je škoda, že jsme nedokázali více běhat a unavit soupeře, který hrál v menší rotaci. Dostali jsme také spoustu košů s faulem a dali jsme jim hodně druhých šancí.”

Pandy v roli favorita zažily na domácí půdě vstup hrůzy, když se po šesti minutách s pěti ztrátami propadly na 3-18. Pak se ale vzpamatovaly a Jones spolu s českou divizí ještě do konce první čtvrtiny snížil na tři, aby tým navázal drtivou druhou čtvrtinou (33-14) a zápas díky ní rozhodl. Dominoval tu zpod koše, v závěru půle vedl už téměř o dvacet bodů a ve třetí části před téměř pěti sty fanoušků Prievidzu dorazil.

Pandy měly půltucet dvojciferných střelců, a to Svejcara (20, trojky 5/4), Jonese (14+7 asistencí), Davida (12), Jonsona (11+12 doskoků), Karlovského (11) a Autreyho (10+10 asistencí). Jejich tým kraloval z brejků (23-7), zpod koše (42-26), produkcí laviček (52-5) i z trestné linie (14-5) a lepší byl i z trojek (24/14 - 31/12) a ve ztrátách (12-19).

”Jsem rád za druhou výhru v soutěži, náš začátek nebyl špatný, byl přímo hrozný, ale naštěstí jsme pak začali hrát svou hru, přitvrdili v obraně a dařilo se i v útoku, měli jsme 30 asistencí. Nakonec z toho bylo jasné vítězství,“ shrnul kouč SLUNETY Jan Šotnar.

Autor: Redakce NBL