Destrukce bez řeckého odporu

Skvěle! Žabiny Brno se po devíti letech vrátily do Euroligy ve velkém stylu, když v úvodním duelu základní skupiny zničily na domácí palubovce silný řecký Olympiacos 92:61. Soupeřkám nedaly šanci už od úvodního rozskoku. Příští týden čeká Žabiny duel na palubovce silného tureckého Mersinu.

Řecké soupeřky jsou sice podle papírových předpokladů nejhratelnějším soupeřem pro Žabiny v základní skupině, takovou dominanci asi nečekal nikdo ve velmi slušně zaplněné hale Vodova. Hned na začátku utekly Brňanky do trháku 22:11 a i když pak soupeřky sérií osmi bodů snížily, o jejich výhře od té doby nebyl pochyb. Ve druhé čtvrtině pak kralovala devíti body Eliška Hamzová, která pomohla k sedmnáctibodovému poločasovému náskoku a dominantní výkon plný krásných akcí a přesných střel pokračoval i po přestávce. Žabiny trefily se skvělou úspěšností šestnáct trojek, nasbíraly třicet asistencí a mohly v závěru pošetřit hlavní opory, když nikdo neodehrál přes 29 minut. Na sedmnácti bodech se shodly Hamzová (také osm asistencí), Slovenka Nikola Dudášová a Američanka Elissa Cunane. Olympiacosu nestačilo 21 bodů od americké střelkyně s makedonským pasem Meritt Hempe. I tak však proměnila jen šest z osmnácti pokusů z pole.

Viktor Pruša (trenér Žabin Brno): „Kdyby nám někdo před zápasem řekl, že Euroligu odstartujeme takhle dominantně, tak by tomu bylo těžké uvěřit. Na druhou stranu... řekl jsem hráčkám před utkáním takovou zajímavost, kterou můj asistent (Michal Martišek) našel, že podle Power rankingu Euroligy jsme ze všech týmů šestnáctí ze šestnácti. Říkal jsem holkám, že oni vůbec neví, kdo jsme. Že to Euroliga neví a že to půjdeme ukázat. Baby si to vzaly za své. Nesešlo by se to tak, kdybychom nebyli připraveni, nebo kdyby hráčky nerespektovaly pravidla, která jsme si řekli. Těžili jsme z vysokého procenta střelby za tři body, šestnáct trojek je obdivuhodné číslo. Hráčky se trefovaly po z připravených pozic. Předvedli jsme naprosto týmový výkon, lavička přidala 36 bodů, dnes se soupeř nemohl připravit na nikoho. Výborní byli všichni. Když je plná hala, padá ti tam jedna trojka za druhou po nádherných týmových akcích, a to jsme měli ani nevím kolik asistencí, tak to v tobě na vteřinu nebo dvě vteřiny vybouchne. Ve třetí vteřině už se pak zase dál soustředíš na nasazení v obraně.“