Defenzivní part pro favorita

České basketbalisty dnes čekal poslední domácí zápas v kvalifikaci o MS 2023. Češi už vzhledem k předchozím výsledkům nemohli ze skupiny postoupit. Naopak dnešní soupeř, reprezentace Francie, už měl svou letenku dávno zajištěnou. O papírovém favoritovi tak bylo celkem jasno.

Češi ale začali bez bázně a hany. Skvělou defenzivou zaskočili Francouze, kteří často míjeli i z dobrých pozic. Vždy je totiž domácí obrana nutila zakončovat pod tlakem. Lvi pak mohli vyrážet do rychlých protiútoků. Jejich kombinace v ofenzivě na soupeře platila. Rychlých devět bodů zapsal Tomáš Kyzlink. Úžasnou práci na Wembanyamovi odváděl Martin Kříž a později i Ondřej Balvín.

Druhý jmenovaný navíc vycházející superhvězdu světového basketbalu při svém dunku zašlapal do země. Češi vedli neuvěřitelným rozdílem 21:3. Pak se hosté přeci jen trochu dostali do hry. Protočená česká sestava přeci jen nějakou tu chybu v útoku vyprodukovala. Francouzi se poučili ze svého vlažného úvodu a zjistili, že proti českému výběru musí zapnout na plnou rychlost.

Jejich aktivnější obrana donutila české basketbalisty k několika ztrátám, které soupeř dokázal trestat. Francouzi navíc uzamkli vymezené území. V kombinaci s tím, že rozhodčí zaznamenali pouze jeden francouzský faul, se stal jejich koš prakticky nedobytným. Třetí osobní chybu si připsal Viktor Půlpán, což nebyla dobrá zpráva pro českou rozehrávku.

Francouzi poprvé v zápase zamířili přesně a začali český náskok umazávat. Domácí skóre vylepšil Hruban další smečí přes nejvyššího hráče na hřišti. I tak se ale soupeř dostal pod dvouciferný rozdíl. Nebýt bloku Bálinta při trojkovém pokusu soupeře současně s klaksonem, mohlo být v poločase ještě hůř.

Češi se potýkali se střelbou ze dlouhé střední vzdálenosti, což při precizním obranném doskoku Francouzů znamenalo smrtící protiútoky. Trochu prostoru dostal Wembanyama a hned to využil ke dvěma rychlým trojkám. Za českou stranu držel skóre Kyzlink, ale to bylo málo. Soupeř se po sedmi minutách druhé půle dostal poprvé v utkání do vedení. Domácí soupeře ještě dokázali přibrzdit, ale vstup do závěrečného dějství patřil Francii.

Hostující hráči si rychle vybudovali desetibodový náskok. Češi se ještě díky obraně na chvíli zvedli. Problém ale byl v útoku. Ty kombinace z úvodu utkání byly ty tam. Hodně znát byl v podkošovém prostoru Wembanyama. Závěr už pak byl velmi divoký. K debutujícím Kárníkovi s Hanzlíkem z prvního poločasu se v posledních minutách připojil i poslední čekatel na oficiální reprezentační premiéru Slavík.

Kvalifikaci Češi zakončí v neděli utkáním v Černé Hoře od 19 hodin. V přímém přenosu ho vysílá ČT sport Plus.

Česko – Francie 59:72 (27:11 36:27 47:49)
Kyzlink 23, Auda 10, Balvín a Bálint po 8, Hruban 6, Hanzlík a Kříž po 2, Böhm, Šafarčík, Slavík, Kárník a Půlpán 0 – Wembanyama 22 bodů a 17 doskoků, Lacombe 13, Makoundou 10
Fauly: 18 – 18

Ronen Ginzburg: „Tým, který obvykle sází 90 bodů, jsme ubránili na 72, a to bylo z naší strany skvělé. Tihle hráči ukázali, že mají budoucnost v národním týmu. V útoku bylo jasné, že to bude těžké. Oni běžně drží soupeře v obraně na 60 bodech a já jsem pyšný, jak jsme většinu zápasu hráli. Hrálo se ve skvěké atmosféře a my začali dobře, také jsme ale měli ve hře určité limity. V první půli jsme přesto odvedli dobrou práci, v druhé už nebyla tak dobrá obrana. A v útoku bylo jasné, že to bude těžké při naší úzké rotaci a při spoustě změněných střel obranou soupeře.”

Autor: CZ BASKETBALL