Defenzivní mašina z Nymburka a medvědí obrat snů v Záhřebu!

Téměř tisícovka fanoušků Nymburka dosvědčila další kvalitní výkon svého týmu, který v domácí premiéře v letošním Europe Cupu rozbil černohorský Mornar Bar (78-62) a po druhé výhře se osamostatnil v čele skupiny.

V Alpe Adria Cupu se o majstrštyk postaral podruhé vítězný Kolín, který dobyl záhřebskou palubovku KK Dubrava (79-81) po nevídaném obratu z minus 27 bodů! Radost ve středu nezažilo jen Olomoucko, které ve stejné soutěži padlo v rumunském Temešváru 85-76 i s jednou zajímavou posilou.

Trojková show ve třetí čtvrtině rozhodla

Nymburský tým už opět s rozehrávačem Gordonem měl silný zpod koše tažený start, kterým při těsné obraně vystřelil po šesti minutách do vedení 17-9. Za stavu 23-12 jej ale začaly tížit místy i zbytečné fauly a tím i šestky soupeře a po několika horších rozhodnutích rozehrávačů se náskok po deseti minutách smrskl na 23-18.

Ve druhé čtvrtině zprvu úzkostlivě pískající arbitři pustili hru naopak nadivoko, domácí tu za prvních šest a půl minuty neměli ani faul, aby se hráči na obou stranách důrazně divili, co všechno se ve druhé desítce nechává bez povšimnutí. Víc to ale začalo vyhovovat Mornaru, který přitáhl šrouby na doskoku pod oběma koši a snížil na 27-24. Nymburk, do půle tažený produkcí pod košem aktivního power forwarda Bella (13 bodů, nikdo další ani 7), poté opět mírně odskočil, ale po trojkařsky chudé (na trefy 2-1 z celkem 26 pokusů) dvacetiminutovce (40-35, z toho body zpod koše 30-18) si nemohl být při navíc šestkovém deficitu (4-12) ničím jistý.

Do třetí části nastoupil Mornar málem o jednoho hráče slabší, když Pekoviče tým zamkl v šatně, a těsně před startem hry jej vysvobodil až činovník nymburského klubu. Jako by to pro jeho celek předznamenalo další průběh. Nymbruk zpřísnil obranu a střelecky už tak bídnému soupeři povolil za prvních šest minut pouhé dva body, Mornar navíc i vinou útočných faulů nabral za tuhle sekvenci šest ztrát, dostal se už na patnáct a domácí se šesti trojkami po devíti minutách vyhoupli do rozhodného trháku 63-45.

V utkání je nejvíc sytili Bell (17+10 doskoků), Sehnal, Bohačík (po 14) a Svejcar (10). Jejich tým dominoval z trojek (31/9 - 26/2), zpod koše (42-28), při útočných doskocích 11-17 víc skóroval z druhých šancí (16-15) a navíc i méně ztrácel (17-20).

Francesco Tabellini (trenér ERA Basketball Nymburk): „Chtěli jsme doma vykročit do evropského dobrodružství správnou nohou a vytvořit pro fanoušky velmi dobrou atmosféru. Dnes fanoušci přišli ve velkém počtu. Já jsem je k tomu vyzýval a oni tu výzvu vyslyšeli, za což jsem moc rád. Moc si jejich pomoci vážíme. Zápas jsme začali dobře v útoku, ale v obraně tam nebyla ta správná naléhavost. Ve druhé půli jsme se ale v obraně zlepšili, měli jsme tam několik dobrých situací, kdy jsme soupeře nepustili ke skórování. Pak jsme trefili i nějaké otevřené střely a vytvořili si klíčový náskok. Všechno začalo v obraně a jsem velmi šťastný za nasazení právě v obraně ve druhé půli.”

Thomas Bell (power forward ERA Basketball Nymburk): „Takhle se snažím hrát každý zápas. Ze všech sil pomoci týmu k výhře. Trenér se nám snaží vštípit tento styl hry, abychom byli konzistentní, hráli na maximum a na konci odešli s výhru. A to se teď daří. V první půli jsme nebyli v obraně tak pevní a dovolil jsme jim více snadných košů, než bychom chtěli. Ale i my jsme se dostávali ke snadným košům, když jsme hráli ve vysokém tempu. Bylo to hodně o nás. Když jsme hráli to, co trénujeme, tak jsme byli měli navrch. Hodně nám pomohla dobrá obrana ve druhé půli. Dnes to od nás nebyl úplně nejlepší výkon, ale vyhrát zápas, ve kterém nehrajete ideálně, je známka velkých týmů. ne všechno do sebe dnes zapadlo, ale hlavní je, že jsme měli zápas pod kontrolou, nedali jsme soupeři nic zadarmo a vyhráli jsme. Ale sami víme, že umíme hrát ještě mnohem lépe.”

Medvědí obrat ze čtvrté dimenze!

Historický zápas má za sebou Kolín, který s největší pravděpodobností zapsal největší zvrat  svých dějin na elitní úrovni. V Záhřebu ztrácel s KK Dubrava minutu před poločasem propastných 27 bodů (53-26) a zdál se být na ručník. Přesto po velkolepé stíhačce slaví druhý triumf ve skupině Alpe Adria Cupu, opět rozdílem dvou bodů (79-81).

První poločas se pro GEOSAN nevyvíjel dlouho nijak zle, když na podkošovou produkci domácích dokázal odpovídat pomocí trojek a na startu druhé čtvrtiny byl zpět jen 21-17. Pak ale soupeř nakopl motorku a zdrtil Medvědy šňůrou 15-0. A o pět minut později už to bylo o 27.

Od půlky třetí čtvrtiny a stavu 62-39 však Kolín zavřel vrata v obraně a koš za košem se začal přibližovat. Devět minut před koncem se probil na 66-57, při neustávajícím proudu trojek a šestek se v 36. minutě dostal na 72-71 a trojka Novotného již tři minuty do konce posouvala hosty do vedení 73-74. Stejný hráč vzápětí přidal další obloukový zásah, a i když se domácí v poslední minutě dostali ještě na remízu, Smith pak vlastní ztrátu zamazal na druhé straně blokem a kapitán Číž pět sekund před koncem dvěma šestkami rozhodl. Medvědi ale ještě museli přežít poslední trojkový pokus Dubravy a Smith vzápětí ještě pojišťoval situaci svým dalším blokem.

Kolínské dobyvatele Záhřebu vedli Redparth (21+7 doskoků), Novotný (16) a Smith (11). Tým si nejvíc pomohl trojkami (28/7 - 36/13) a přežil i značné manko zpod koše (38-22).

Hanácká premiéra s porážkou

Olomoucko neodehrálo vůbec špatný vstupní duel nového ročníku Alpe Adria Cupu na palubovce Temešváru, když zásluhou trojek a také nové křídelní posily Adamua, jejž už v této sezoně testoval Nymburk, zvládlo ve vyrovnaném módu (43-43) a dlouho navíc i ve vedení celý první poločas.

Změna poměru sil nastala v půlce třetí čtvrtiny, kdy se domácí odloučili na rozdíl několika bodů. REDSTONE se až do konce tohoto dějství prosazoval maximálně z šestek a v polovině čtvrté části už nabíralo vedení domácích hodnot na úrovni deseti bodů, načež Hanáci už nenalezli síly na účinný odpor.

Bodově je táhli Bailey (25), Adamu (14), Shaver a Feštr (po 10). Olomoucko zaostalo zpod koše (46-38), v daných šestkách (17-13) i v příspěvku laviček (38-17).

Autor: Redakce NBL