Češky zdolaly Finsko i podruhé

Zatím stoprocentní jsou v přípravě na předkvalifikaci o světový šampionát české basketbalistky. Ve druhém utkání během čtyřiadvaceti hodin zdolaly Finsko, tentokrát v Kutné Hoře 83:70. Další přípravný duel je na programu v úterý 25. června v Praze proti Slovensku.

Trenérka Romana Ptáčková podle očekávání protočila sestavu, když nenastoupila pětice Stoupalová, Reisingerová, Vyoralová, Andělová, Kopecká, naopak se oproti včerejšku objevily jiná jména včetně debutující pivotky Terezy Vitulové. Duel se od začátku dost podobal včerejší bitvě na Královce, když Finky zářily z dlouhé vzdálenosti, ale český tým využíval podkošové převahy a zároveň hrál extrémně rychle dopředu, což přineslo brzké vedení. Naposledy Finky vedly v osmé minutě zápasu, pak český tým zabral a dobrý start ve druhé čtvrtině jim pomohl poprvé do dvouciferného vedení, které bylo ve druhé čtvrtině až na čtrnácti bodech. Dvanáct finských ztrát za poločas potrestal český tým 14 body z brejků, rozstřílela se nejen čerstvá posila Levhartic Chomutov Kateřina Rokošová, ale i její podkošová parťačka debutující Vitulová. Své dodávala i oslavenkyně Julie Pospíšilová, které je právě dnes pětadvacet let.

Duel jako přes kopírák k tomu středečnímu pokračoval i po přestávce, když Finky výrazně přitvrdily v defenzivě, dokázaly český tým nutit ke ztrátám a stáhly rozdíl v závěru třetí čtvrtiny až na šest bodů. Největší nápor ale odrazila dvěma koši v závěru třetí čtvrtiny Kateřina Zeithammerová a když pak český tým odstartoval poslední desetiminutovku dvanácti body v řadě, bylo rozhodnuto. V závěru plném chyb se ještě podařilo Finkám částečně snížit, české vedení už ale neohrozily.

Střelkyní zápasu byla před zraky Víta Krejčího v publiku slušně zaplněné haly Klimeška s osmnácti body devatenáctiletá Dominika Paurová, která bleskově zakončovala rychlé brejky, na jedenáct bodů se dostaly obě pivotky Rokošová s Vitulovou.

Dominika Paurová (hráčka českého týmu): „Jsou to trochu změny, ale není to tak těžké. S oběma týmy už jsem byla dřív, hráčky obou tým znám, takže se stačí jen soustředit a jde to. Myslím, že to byl pokyn pro všechny holky, abychom hrály rychle a dávaly jsme jednoduché koše. A holky mě skvěle nacházely, hodily mi to tam a pak už stačí jenom dát koš. Já bych řekla, že je to v něčem podobné a v něčem trochu jiné, ale jsme na to už zvyklá. Cítím, že každým dnem je to lepší a lepší. Vidíme se víc na hřišti. Tyhle zápasy jsou super, že si před tou dlouohu pauzu můžeme zahrát nějaký zápas.“

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Bylo to hodně podobné jako včera. I v tom, že Finky po poločase přitvrdily hodně v obraně, ale to je dobře, protože nás prověřily v tom, jak umíme kontrolovat míč. Tým v této chvíli spolupracuje a tohle jsme potřebovali. Ztrát bylo víc, než jsme chtěli. Poločas to bylo dobré, ale při téhle agresivní obraně se nám to pak úplně nedařilo. Otočila jsem rozehrávačky, Kačka Zeithammerová původně neměla vůbec hrát, nakonec hrála kratší úseky, vystřídaly se všechny tři a pro ně jsou to velké zkušenosti. Byla jsem velmi nespokojená poslední minuty druhé čtvrtiny, kdy jsme měli čtyři bonusové fauly a nepodařilo se nám vzít ani jeden. To by se opravdu nemělo stávat. Z toho je pro nás velké ponaučení. V závěru jsme to už pak využívali lépe, Petra Malíková to věděla, ale v první půli se mi to hodně nelíbilo, i když jsme předávali informace z lavičky. Ani mi nevadily ty trojky, to se stát může, ale musíme dřív zastavit útok Finek faulem. Útok vypadal dobře, i když v té spolupráci je pořád co zlepšovat. Úplně nám zatím nevychází střelba z dlouhé vzdálenosti, ale máme teprve druhý kemp, nebylo na to tolik času. Byly dva střelecké tréninky a na to se budeme muset zaměřit víc. Na tenhle kemp jsme měli nejvíc hráček, sedmnáct a chtěli jsme tu zátěž rozložit. Dá se říct, že dnes zkušenější odpočívaly a šly jsme mladší cestou a bylo to znát na dravosti. Zase jsme si nebyli schopni připravit ideálně sety při tlaku obrany tak, jak by bylo třeba. Pokud vás někdo takhle tlačí, tak musíte odpovědět stejnou mincí, obejít hráčku a dojít si pro faul. Tam už musí nastoupit improvizace. Finsko splnilo určitě naše požadavky a byla to i trochu příprava na asijského soupeře v předkvalifikaci, protože Jižní Korea také hodně sází na tvrdost a střelbu z dálky.“

Česko – Finsko 83:70 (24:20, 49:39, 65:55)

Střelkyně: Paurová 18, Vitulová a Rokošová po 11, Holešínská 9, Pospíšilová 7, Zeithammerová a Šípová po 6, Malíková 5, Šotolová 4, Čechová, Voráčková a Hamzová po 2 – Aamisalo a Lehtoranta po 10, Lahtinen 8

TH: 9/15 – 11/12

Trojky: 6 – 11

Doskoky: 48 – 32

Zisky: 14 – 6

Ztráty: 19 – 24

Asistence: 22 – 15

Fauly: 16 – 16