Češky pokračují v ofenzivních hodech, zdolaly i Slovenky

Tradiční soupeřky si pro přípravné období před srpnovou kvalifikací přizvaly české basketbalistky. Ve dvou duelech na Královce se po Finsku v minulém týdnu tento týden střetnou se Slovenkami. První utkání ovládly v úterý poměrem 85:60, druhý duel se hraje ve středu ve stejné hale za zavřenými dveřmi.

Duel otevřela přesnou trojkou Petra Holešínská a jen předznamenala dobrý vstup Lvic do duelu. Ten vystoupal dobrou kombinační hrou až k trháku 10:0, kdy zastavoval hru trenér Slovenek a bývalý asistent ZVVZ USK Praha Martin Pospíšil. Než se Slovenky po pěti minutách poprvé prosadily, stihla se ještě trefit zpoza oblouku Julie Pospíšilová a zvýšit na 13:0. Ve vysokém tempu pokračoval český tým i ve druhé čtvrtině, kdy bez větších potíží udržoval dvouciferný náskok a agresivní obrana donutila za poločas slovenský výběr dokonce ke třinácti ztraceným míčům. Dvě minuty před přestávkou si jeden z českých zisků vybojovala Eliška Hamzová a po jejím koši vedl domácí celek poprvé dvacetibodovým rozdílem. Slovenský výběr držela skvělou střelbou pouze křídelnice izraelského Maccabi Haifa Tereza Páleníková, která dala za poločas třináct bodů. Kolem dvacetibodové hranice se rozdíl držel i ve třetí čtvrtině, přesto přesně na dvacetibodovém rozdílu brala v polovině této desetiminutovky oddechový čas domácí lodivodka Romana Ptáčková, které se nelíbily nepozornosti v defenzivě v posledních útocích. Jak na jedné straně pálila Páleníková, na druhé týmový výkon nechával dlouho čekat na první dvoucifernou střelkyni, kterou se stala až v poslední minutě třetí čtvrtiny třetí úspěšnou trojkou Holešínská a posunula rozdíl k šestadvaceti bodům.

Přelom třetí a čtvrté čtvrtiny byl ale ve znamení trojkové šňůry Slovenek a po třetím úspěchu to nevydržela česká lavička a zastavila hru timeoutem. Ani ten nejprve slovenský nápor nezastavil a východní sousedky se dostaly až na rozdíl čtrnácti bodů, než konečně prolomila po necelých čtyřech minutách české trápení svým košem Gabriela Andělová. Slovenský tým pokračoval ve zlepšeném výkonu, ale ztráta byla příliš velká, navíc reagovala dalšími body dobře střílející Andělová. V závěru už se na obou stranách prostřídalo a Češky v klidu dovedly zápas k vítěznému konci.

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Dnes bych řekla, že nejlepší výkon jak v defenzívní části, tak v ofenzívní. Myslím, že v obraně jsme udělali kus práce, to bylo vidět. Neříkám, že všechno bylo stoprocentní, ale zaprvé nasazení, zadruhé už větší komunikace a kompaktnost celé obrany. Dostali jsme sice pár možná jednoduchých košů od pivotek, myslím, že Rebeka Mikulášiková to měla jednu dobu 4/3, ale to se samozřejmě někdy stává v těchto situacích. Co se týká ofenzívy, diváci mohli vidět velmi dobré sdílení míče, rychlou hru směrem dopředu, byla znát určitě i energie z našeho týmu, ale hlavně bych řekla, že spolupráce byla na docela velkém levelu. Jo, ta hra byla určitě urovnanější. Samozřejmě když trojky padají, tak to v konečném výsledku i lépe vypadá. Věřím, že tady mám spoustu střelců za tři. Doufám, že to takhle bude padat dál. Jasně, chceme to tak a v Mexiku v tom prostředí, jaké nás čeká, to asi jinak nepůjde. Myslím, že se hráčky musí naučit na hřišti opravdu odevzdat maximum. Říká se sto procent, ale ne každý ví, co to je sto procent. Asi už to není testování, co se týká celkově týmu, ale dalších jednotlivých hráček, které třeba dnes nehrály, stanu zase zítra příležitost.“

Julie Pospíšilová (hráčka českého týmu): „Řekla bych, že se nám to povedlo jako tým. Hodně jsme běhaly a díky tomu se nám podařilo zrychlit hru. Nemyslím si, že to byl nejlepší výkon, ale docela dobře jsme se hýbaly, dávaly jsme míč z ruky a líbilo se mi to. Tempo trenérky se dá vydržet, ale občas už mi taky dochází síly. Tím, že nám to jde dohromady a získáváme míče, tak vám to dodá energii navíc a je to jednodušší běhat ještě víc. Jak je nás tady málo, tak je víc prostoru na trénink střelby, takže na Královce jsem se zase přizpůsobila obroučkám a jsem sebevědomější. Já Slovenky zas tolik neznám, protože jsem nehrála ŽBL a místo toho jsem byla čtyři roky v Americe, ale znám je z reprezentace, od pohledu skoro všechny a bylo to o něco příjemnější hrát proti holkám, které vím, jak hrají a můžu být sebevědomější, když víc co čekat. Musíme se zlepšit v útoku a ve spacingu. Je potřeba lépe řešit clony v útoku i v obraně a celkově víc komunikovat. Je tady hodně částí hry, kdy si nic neřekneme a dostáváme jednoduché koše.“

Česko – Slovensko 85:60 (25:13, 46:25, 63:40)

Střelkyně: Andělová 14, Pospíšilová 13, Holešínská 12, Čechová 10, Rokošová a Hamzová po 8, Malíková 7, Stoupalová 6, Zeithammerová 4, Šípová 3, Paurová a Šotolová 0 - Páleníková 18, Jakubcová 11

TH: 8/13 – 8/11

Trojky: 9 – 10

Doskoky: 41 – 31

Zisky: 16 – 8

Ztráty: 13 – 22

Asistence: 23 – 15

Fauly: 16 – 18