Česko v Bukurešti nepřemožitelné!

I druhý turnaj v Bukurešti v rámci Nations League U23 v basketbalu 3x3 patřil pouze a jen českým barvám, když týmy mužů i žen opět ovládly svá klání, a to bez jediné porážky. Mužskou sestavu tvořili Jan Mička, Matěj Snopek, Martin Svoboda a Vojtěch Sýkora, ženskou skvadru zdobily Adéla Buřtová, Anna Rosecká, Alžběta Levínská a Kateřina Galíčková.

Turnaj žen:
MONGOLSKO - ČESKO 10-21

Fyzicky nabitější Lvice si v prvním utkání základní fáze asijského soupeře postupně podmaňovaly a zvítězily 17 sekund před časovým limitem 21-10. Levínská dle svých zvyklostí napadala koš nájezdy, její kolegyně později přidaly i dvojky a z vedení 10-5 už se Češky odrazily ke klidnému dalšímu průběhu, a to i přes už 6 faulů po šesti minutách. Pak sice přišly i české fauly pokaždé s dvěma trestnými hody pro Mongolky, ale ani to, ani některé povolené útočné doskoky asijským sokyním nepomohly k jakékoli dramatizaci utkání.

NĚMECKO - ČESKO 17-19 PP

Největším napínákem byl druhý duel s Německem, jehož vítězství by bylo považováno za překvapení. Češky měly sice proti většinou útlejším soupeřkám fyzickou převahu, ale ve skore to dlouho nebylo znát, neboť houževnaté Němky dokázaly favoritkám úspěšně vzdorovat a hlavně skórovat v útoku. Lvice nicméně zvládly ustát i nervózní fázi za manka 4-8 a po dvojce Rosecké i otočily na 9-8. Pak ale německý koš s faulem znamenal už nepříjemnou ztrátu 13-16 dvě minuty do konce. Češky tu míjely zpod koše a v deváté minutě měly jediný faul. Ještě 14 sekund do konce to za stavu 15-17 se Lvicemi nevypadalo vůbec dobře, pak ale vzala správu zápasu do svých rukou Galíčková, která sedm sekund do konce dalekou dvojkou zajistila prodloužení, a to pak po prvním neúspěšném útoku soupeře další obloukovou parádou rozhodla.

FINÁLE: IZRAEL - ČESKO 8-21

Finále s Izraelem se proměnilo v jednoznačnou záležitost Lvic, jež v úvodu rozohnily dvě dvojky Rosecké a jedna Buřtové, a za vedení 11-4 už po třech minutách tak měly Češky zápas pevně pod kontrolou. Pak přidaly i body ze snadných akcí pod koš a za vedení 16-6 v polovině základní hrací doby už nebylo o jejich úspěchu pochyb. Zápas ukončily 2:40 před koncem triumfem 21-8.

Turnaj mužů:
IZRAEL - ČESKO 16-19

Lvi sice v úvodu svého prvního utkání mírně vedli, ale také jim už po třech minutách naskákalo pět faulů a po 4:20 už to byl i faul šestý, a tím i hrozba dvou trestných hodů pro soupeře s každou další osobní chybou. Izraelci pak právě díky trestným hodům otočili skore minutu a půl do konce až na 16-13 ve svůj prospěch. Jenže to už se do koše nacpal Svoboda skórující se sedmým faulem soupeře a s dodatkovými dvěma šestkami tak srovnal na 16-16. Sýkora poté po efektním pick-and-rollu a skvělém pasu pod koš vyzval Svobodu ke smeči na 17-16 a tentýž hráč čtyři sekundy do konce i pojistil českou výhru dalšími dvěma trestnými hody.

NĚMECKO - ČESKO 10-13

I ve druhém utkání si Lvi střihli nemalé drama. Po pěti minutách bylo při nefungující střelbě obou týmů skore jen 6-6. Pak ale začal ze šestek a nájezdů úřadovat Snopek a český celek i pomocí útočných doskoků a pohledných akcí vystoupal necelé dvě minuty do konce do trháku 13-8. A protože protivníkovi se ani dál nedařilo z dálky, a Čechům se vyhýbaly fauly, koncovku si už pohlídali.

FINÁLE: ČESKO - LITVA 16-11

Finálový duel byl bitvou se vším všudy. Češi díky hře pod koš a útočným doskokům vyšplhali do vedení 7-4, aby soupeř otočil na 9-10. Za vedení 11-10 dvě minuty do konce pak Čechy zatížilo už šest faulů, ale stále sbírali stěžejní útočné doskoky. Snopek se pod košem šikovně uvolnil k zakončení na 12-10 a Mička z druhé šance zvyšoval na 13-11, aby znovu opavský silák dvojkou necelou minutu do konce na 15-11 zasadil Litevcům už zdrcující úder.

Autor: CZ BASKETBALL