Cenná výhra na úvod

Úspěšně vstoupily české basketbalistky do zápasových prověrek v rámci přípravy na červnový EuroBasket. Na turnaji v tureckém Istanbulu dokázaly hned na úvod zdolat silný domácí tým 83:70. Další duel odehrají svěřenkyně trenérky Ptáčkové hned v pátek od 16 hodin proti Německu.

Češky měly i bez utkání za sebou náročný den, když už před šestou ranní odjížděly od pražské haly Královka směr letiště a do hotelu v Istanbulu se dostaly kvůli místní dopravní špičce až čtyři hodiny před utkáním hraným v osm večer tureckého času. Trenérka Ptáčková už předem oznámila, že chce zejména vyzkoušet různé kombinace hráček a při porci třech utkání ve stejném počtu dní nechala proti Turecku odpočívat trio Effangová, Voráčková, Vyoralová.

Lvice začaly ve slavné aréně Sinan Erdem Dome bez bázně a rychle šly po trojce Natálie Stoupalové do vedení. Ta byla v základní pětce společně s Eliškou Hamzovou, Renátou Březinovou, Petrou Holešínskou a Simonou Sklenářovou. Češky pokračovaly v bojovném výkonu i ve chvíli, kdy oba trenéři začali rychle rotovat sestavou ve snaze vyzkoušet co nejvíce hráček a udržet vysoké herní tempo. Svěřenkyně trenérky Ptáčkové trápily pouze rychlé fauly, které dostávaly v útoku často bezradné Turecko na čáru trestného hodu a dávaly mu šanci držet se na kontakt. Do prvního trháku se dostaly Lvice v závěru první čtvrtiny, kdy jumper Gabriely Andělové změnil tabuli na stav 21:14 pro český tým. Domácí Turecko v prvním poločase několikrát dotáhlo po chybách českého týmu, ale Češky v čele s osmibodovou Emmou Čechovou zvládly těsné vedení do přestávky udržet.

Druhý poločas pak byl jako na houpačce, když Češky parádně odstartovaly druhou půli sérií 10:3 a poprvé odskočily do dvouciferného vedení, což donutilo Turecko k oddechovému času. Po něm ale domácí tým znovu zapnul a bleskově se vrátil zpět do zápasu. Do poslední čtvrtiny se tak šlo za vyrovnaného stavu, ale Turecku se nepodařilo v druhé půli otočit skóre na svou stranu. Domácí hráčky v čele s téměř bezchybnou střelkyní Tilbe Senyürek sobě sebraly síly ještě na jeden nápor, ale ten za stavu 70:74 odvrátila dalekonosnou trojkou v poslední sekundě útoku Petra Holešínská a bylo rozhodnuto.

Turecko – Česko 70:83 (20:23, 36:40, 60:60)

Senyürek 19, Uzun 13, Güner 12 – Stoupalová 17, Čechová 14, Březinová 9, Holešínská 8, Šípová, Hamzová a Andělová po 7, Zeithammerová a Sklenářová po 5, Paurová 4, Kopecká 0

Fauly: 17 - 24

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Za mě velká spokojenost a nejenom z toho pohledu, že jsme dnes teprve přiletěly. Sestava také byla kombinovaná, protože chceme zapojit všechny hráčky. Dneska jsme měly hodně mladý tým včetně Emmy Čechové a Dominiky Paurové. Podaly jsme velmi dobrý výkon. Syneryk známe dlouhodobě a víme, že je excelentní střelkyní z dlouhé vzdálenosti. Šlo jen o to, abychom našly správné řešení těch clon. Snažily jsme se předskakovat, pak jsme riskovaly, aby neměla tolik volných střel a stejně si je našla. Za mě jsme byly pohyblivější, ale soupeřky nás tlačily po silové stránce. Několikrát jsem si šla vzít timeout a v tu chvíli jsme získaly míč, daly koš a najednou nebyl důvod. Pak už jsme si vždycky dokázaly distanc udržet a timeout jsem rušila. Je naším cílem, abychom obranou narušovaly hru soupeřek. Jsme mladý tým a nemůžeme být pasivní a hrát čtyřicet minut jeden způsob obrany.“

Natálie Stoupalová (hráčka českého týmu): „Já jsem určitě spokojená. Nečekala jsem, že odehrajeme takový zápas v den letu. Trvalo nám, než jsme se adaptovaly, taky jsme od začátku prohrávaly. Jsem ráda, že jsme to zvládly. Nečekala jsem, že to půjde tak dobře. Je to náš první zápas, sehrávaly jsme se postupně. Už před zápasem jsem se bavily s holkama, že bude těžké se rozhýbat, ale myslím, že jsme to zvládly super. Měly jsme problém s jejich patnáckou (Tilbe Senyürek), kde jsme zkoušely tři druhy obrany. To se bude zlepšovat až se sehrajeme, když někdo v obraně propadne, tak si vypomůžeme víc, a ještě máme na čem pracovat. Trenérka nás vždycky upozorňovala na to, že je potřeba hru zklidnit. Sice jsme přišly o velké vedení, ale v závěru jsme si to pohlídaly a věděly jsme, že nemáme co ztratit a zvládly jsme to dobře.“