Brno se dočkalo první výhry v Evropě

Na šestý pokus to Brňanům v Severoevropské lize konečně vyšlo.

Na domácí půdě si i bez opěrného power forwarda Zdanavičiuse poradili s lotyšskou Valmierou 90-74 a ve třetí sezoně tak zapsali vůbec první vítězství ve své hale, když o o rovných 50 bodů se postaralo duo Brown-Soares (30+9 doskoků, trojky 4/4) - Lee (20+7 doskoků). Rozehrávač Viktor Půlpán 7 bodů obalil 11 asistencemi a 10 doskoky. Jeho tým byl lepší z pole (v procentech 45-35) a zejména na doskoku (52-32).

Brno, které zápas do konce základní fáze už nemůže postoupit do play-off, mělo skvělý start (13-0) tažený Leem a Brownem. Jenže pak povolilo a hosté se hodně díky trojkám probili k obratu na 27-28. Zpod koše ale přišel nový nápor domácích, kteří pod taktovkou svého ústředního dua ovládli poločas 49-39. Ve třetí čtvrtině se jejich vedení pohybovalo od deseti do patnácti bodů a v úvodu čtvrté narostlo až na 21. Jenže pak hosté kontrovali ataky zpod koše až na 79-72 a tři minuty do konce se rodilo nové drama. To ale Lee s Brownem rychle utnuli.

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): „V první řadě jsem velmi rád za vítězství a za to, jakým způsobem tým zareagoval na prohru v Ústí. Myslím si, že jsme do zápasu velmi dobře vstoupili. Chtěli jsme být agresivní a chtěli jsme v tom vydržet celý zápas. Je to hra, kterou se musíme prezentovat. Myslím, že jsme trochu polevili v koncentraci na konci první čtvrtiny a soupeř nás dotáhl, protože Valmiera je kvalitní tým z lotyšsko-estonské ligy. Ve druhém poločase jsme kontrolovali zápas až na posledních několik minut, kdy se opět Valmiera dotáhla. Budiž tohle lekce pro naše mladé hráče, že zápas končí až po čtyřiceti minutách, nikoli po třiceti pěti. Byl bych rád, kdyby si tito hráči vážili příležitosti, že v Severoevropské lize můžou být na hřišti. Tohle už se nesmí nikdy opakovat.”

Autor: Redakce NBL