Beksa zničila Lublaň! Brno do čtvrtfinále

ECHO POHÁROVÉ STŘEDY Tak tohle se právě nečekalo, byť jde o obhájce trofeje. Pardubice v prvním čtvrtfinále Alpe Adria Cupu doma naprosto deklasovaly Iliriji Lublaň (92-63) a už před odvetou jsou jeden a půl nohou v semifinále. V dalším dnešním duelu pak uspělo Brno, jež si ve čtvrtém kole Českého poháru výhrou 76-90 v Ostravě řeklo o poslední čtvrtfinálovou vstupenku.

Brňané, kteří se v boji o FINAL 4 utkají s kolínskými Medvědy, vítězstvím v hale Tatran vyznačili už svůj třetí úspěch s Novou hutí v této sezoně, ze stejného počtu pokusů.

Domácí (stále bez rozehrávače Ubilly a křídla Šmída) drželi vyrovnané skore zejména v první čtvrtině, kdy se jim dařilo frontální podkošové ofenzivě hostů čelit stejnou mincí, a to včetně útočných doskoků. Od stavu 25-23 ve druhé čtvrtce ale jejich hru pod tlakem obrany protivníka začala ničit záplava ztrát a Brno v půli odskočilo na 33-40.

Ve třetím dějství ještě domácí držel trojkový odpor, ale Brno atakováním koše a trestnými hody (bilance 22/18 po 30 minutách) uniklo až na 47-65. To byl ale také čas pro povstání dvou nepravděpodobných ostravských hrdinů - rozehrávače Nábělka, který se na podzim vrátil mezi elitu po roční pauze, a málo využívaného power forwarda Proška. Duo vyprodukovalo následujících 22 bodů NH v řadě a přitáhlo tým až na 69-73 5:30 do konce, přičemž nikdo z jejich spoluhráčů tu neskóroval po dlouhých 12 minut!

Jenže Brno propad včas zastavilo, pomohlo si z protiútoků i trojkou Maddena a po novém trháku na 69-82 už o jeho postupu nebylo pochyb.

Vítězové se opřeli o Puršla (19), Mickelsona (15+10 doskoků) a Maddena (11), nový kanadský power forward Djuricic stihl 3 body a 5 doskoků za 11 minut. Za domácí byli vidět Radukič, Prošek (po 15), Vann (14) a Nábělek (11). Hosté si víc pomohli zpod koše (38-46), z brejků (10-19) a ještě víc z šestek (11/4 - 24/20), k tomu i méně ztráceli (19-12).

Demolice Dončičovy skvadry

Beksa v prvním díle čtvrtfinále Alpe Adria Cupu potvrdila velkou aktuální formu a až nebývale snadno na domácí půdě rozmetala čtvrtý tým slovinské ligy Iliriji Lublaň (92-63), což jí dalo velký polštář do venkovní odvety.

Domácí (bez Burdy) na soupeře, vedeného otcem Luky Dončiče Sašou, vlétli zostra a zpod koše a z útočných doskoků si vzali úvodní vedení. V první čtvrtině jim ještě hosté dokázali klást odpor, ale ve druhé Beksa přidala do mixu i trojky a slušnou obranu a vyskočila až do poločasového vedení 46-28. Byla tu o 16 procent lepší z pole, sytila ji lavička, zpod koše vládla 22-8 a také dvakrát méně ztrácela. A protože druhá půle už na rázu utkání nic nezměnila, Pardubice výrazně nakročily do semifinále.

Měly hned šest dvojciferných střelců, a to Potočka, Švrdlíka (po 14), Henryho (13), Vyorala (12+9 asistencí), Šafarčíka (11+10 doskoků a 6 asistencí) a Pekárka (11). Jejich tým byl z pole o 11 procent lepší, zpod koše hosty přebil 40-24, z trojek 11-7, na doskoku 48-30 (útočné 17-7, body z nich 20-2), lavička zničila tu soupeřovu 40-17 a celek i méně ztrácel (13-18).

Autor: Redakce NBL