Beksa se bila o FINAL-4 do posledních vteřin

Nebyl to právě povedený eurovečer pro barvy Kooperativa NBL. Kolín a nakonec ani Pardubice nezvládly na výbornou odvety čtvrtfinále Alpe Adria Cupu v halách lídrů Rakouska a Slovenska a závěrečný turnaj FINAL-4 se tak obejde bez české účasti.

Medvědi po těsné domácí výhře o dva body padli ve Vídní 93-81 a Bekse nestačil ani 14bodový polštář z domácího utkání, když ve Spišské Nové Vsi podlehla 97-80.

Zmar Beksy na Spiši

Vedoucí tým slovenské ligy se do pardubického soupeře před šesti stovkami fanoušků nezakousl od prvních minut, protože to byla naopak Beksa, komu po trojkách, útočných doskocích ii podkošových zakončeních patřila první čtvrtina (26-30). Jenže pak přišla smršť domácích ve druhém dějství (24-7) a Spišská rázem obrátila z 28-35 na poločasových 50-37, kdy už Pardubice (bez křídel Pekárka a Novotného) měly z celkového pohledu jen jediný bod náskoku. Nedobrým znamením tu bylo 15 bodů domácích z brejků a zejména 27 bodů jejich lídra McGlynna.

Třetí čtvrtinu pak Beksa ustála i díky řadě šestek na rozdílu deseti bodů a při dobré trojkové formě Potočka se 8 minut přitáhla až na 73-70. Jenže poté opět začal úřadovat šéf Spišské, který na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny vysázel 16 bodů v řadě a na krátké snížení hostů zareagoval trhákem na 81-70. Jeho tým pak vedl až 85-70, než Beksa dvěma trojkami stáhla na devět. Domácí kontrovali na 93-76, Štěrba se Švrdlíkem ovšem dokázali snížit půl minuty do konce na postupových 93-80. Poté ale zvýšil domácí Lopez na 15 a po ztrátě Pardubic stvrdil z šestek postup domácích McGlynn.

Ten se nakonec na výhře 97-80  podílel neskutečnými 45 body (trojky 14/7), Lopez přidal 29 (trojky 11/5) a duo rozehrávačů se tak složilo na 74 bodů! Za nejlépe bránící tým NBL korigovali Potoček (17), Štěrba (16+9 doskoků), Švrdlík (13) a Šafarčík (11). Domácí kralovali z brejků (19-2), trojek (13-10) i šestek (22-16, Beksa zapsala 10 minel), navíc i méně ztráceli (11-16).

Kolínu nepomohlo ani 16 trojek

Ve Vídni zápas neměl přehnaně velkou zápletku. O klíčového power forwarda Slavinskase oslabení Medvědi se na palubovce rakouského mistra rychle propadli do deficitu 19-6, když nedokázali účinně čelit produktivní ofenzivě soupeře sycené řadou trojek. Skore 28-9 po 8 minutách pak vypadalo ještě hrozivěji. Poté se ale Kolín, podporován několika desítkami svých příznivců, začal kutat trojku po trojce zpět, až křídelník Mareš devátým zásahem týmu s klaksonem čtvrtiny uzavřel poločas na už přijatelnějším odstupu 51-41, zejména při uvážení dvacetiprocentního manka v úspěšnosti palby.

Celou druhou půli se Kolín pokoušel dostat ještě blíž, ale úderný domácí útok si i nadále udržoval relativně bezpečný náskok kolem deseti bodů. Medvědi se tak nejblíž dostali šest minut před koncem za stavu 80-72, kdy jim k dorovnání celkového skore chybělo 6 bodů.

Porážku 93-81 nejvíc odvraceli Petráš (16+13 doskoků), Číž (12+7 asistencí), Jiří Jelínek (14) a z trojek produktivní Jan Křivánek (12). Domácí byli napřed zpod koše (32-24), z brejků (12-6), z šestek (18-9) a při vyrovnané bilanci útočných doskoků (15-15) i z druhých šancí (18-8). Kolínu naopak nestačila ani výrazná převaha z trojek (11-16).

Autor: Redakce NBL