Beksa padla v poslední vteřině! Bude bez pohárů

Jsou bohatší o řadu mezinárodních zkušeností, ve dvou zápasech kvalifikačního turnaje o Europe Cup FIBA si ale zároveň vypili kalich hořkosti až do dna. V úterý mačkali ke zdi Zaragozu, soupeře ze španělské ACB, aby nakonec duel ztratili v posledních minutách.

A o necelých 24 hodin později už se basketbalisté Pardubic museli postavit na švédské půdě domácímu Jämtlandu, proti němuž ve čtvrté čtvrtině otočili o bod do plusu ze 14bodového manka ze závěru třetí části, aby padli košem v poslední sekundě 76-77.

Soupeř v klíčové situaci vhazoval ze strany na hráče na trojkovém oblouku, který místo spíše očekávané předávky míče zpět strhnul náhle únik rovnou ke koši a s koncovým klaksonem skóroval.

Bekse tak vysněná účast v základní fázi soutěže unikla.

Druhý zápas pro ni byl jako na houpačce. V úvodu druhé čtvrtiny vedla i díky precizním šestkám o osm bodů. Ovšem pak i díky jejím ztrátám převzal iniciativu protivník, který vyhrál střední dvě čtvrtiny v součtu 49-31.

Kritická fáze nastala po startu druhé půle, kdy švédský celek opět i díky ztrátám Pardubic nastavil šňůru 12-0 a ve 30. minutě se za vedení 60-46 zdál být vítězem zápasu.

Jenže pak začal řádit pivot Brunk, který v závěru utkání přichytil i zásluhou několika košů s faulem Beksu na rozdílu jediného bodu, aby 15 sekund před koncem poslal dvěma šestkami tým dokonce do bodového vedení. Paradoxně to ale byl vzápětí právě on, kdo nezachytil vítězný vnik soupeře.

Podle online průběhu i grafiky přenosu navíc Beksa v tu dobu měla jen tři fauly a mohla tak využít v posledních vteřinách ještě svůj čtvrtý nestřelecký, zejména když při kritickém výhozu z autu zbývalo ze zápasu už jen dvě a půl vteřiny.

Ústřední tahoun Pardubic Brunk v utkání zařídil 21 bodů a 10 doskoků, Alford přidal 17 bodů a Škifič 14. Beksa zaostala zpod koše (28-42), z brejků (4-17), na útočných doskocích (8-14, body z nich 6-14) a také ve ztrátách (13-7).

Autor: Redakce NBL