Zprávy z Univerziády: Muži 1-1, ženy vstoupily výhrou

Čeští basketbalisté mají po dvou utkáních na univerziádě na Tchaj-wanu vyrovnanou bilanci. Po úvodní výhře nad Rumunskem jasně podlehli favorizované Argentině 49:87. Základní skupina pro ně pokračuje ve středu duelem s USA.

Svěřenci Miroslava Marka věděli už předem, že je nečeká s Argentinou lehká práce, protože Argentinci včera dlouho drželi krok s Američany a obavy se brzy potvrdily. V první čtvrtině se Češi ještě drželi, dokonce byli ve vedení, protože se jim dařilo bránit silný útok soupeře a sami solidně stříleli a neztráceli míče.

Utkání se však zlomilo v prostředních dvou čtvrtinách, které dohromady Agrentinci ovládli 55:21. Čechům se přestalo dařit, začali dělat chyby a jejich soupeř se rozstřílel. Jihoameričané vládli na doskoku a vyráželi do drtivých rychlých protiútoků. Když navíc trefili i deset trojek, hledali Češi jen těžko odpověď. Nejlepšími střelci Čechů bylo duo Sehnal – Bujnoch s 11 body, na straně Argentiny kraloval s 19 body rozehrávač argentinské Parany Jeremias Sandrini.

Závěr utkání už se jen dohrával, proto snad Češi ušetřili síly na další klíčové zápasy ve skupině. Ve středu je čeká zřejmě ještě těžší zápas proti výběru USA, který letos reprezentuje univerzita Purdue.

Česká republika – Argentina 49:87 (17:14, 28:42, 38:69)

Sehnal a Bujnoch po 11, Feštr 9, Dragoun 6, Pumprla 4, Křivánek a Kvapil po 3, Šiška 2, Novák, Kroutil, Hartig a Bělohradský 0 – Sandrini 19, Buemo 13, Fernandez a Thomas po 10

Daniel Kurucz:

"V úvodním a velmi důležitém utkání o postup ze skupiny se podařilo našim hračkám doslova urvat vítězství 57:52.

Na soupeře jsme byli dobře připraveni, včetně videa a taktické porady, nenechali jsme nic náhodě. Naše hráčky přistoupily k zápasu velmi zodpovědně od první minuty. Rozhodl především kolektivní výkon v obraně, kdy jsme soupeři dovolili pouhých 52 bodů. Přestože měl polský výběr výraznou výškovou převahu, více košů z vymezeného území jsme dali my (26:24)!

Zápas byl po celou dobu vyrovnaný, od druhé čtvrtiny jsme mírně vedli, ale rozdíl skóre nepřekročil nikdy 4 body. Tři minuty před koncem šlo Polsko do vedení 48:47... po následném našem time-outu jsme ale zápas otočili opět v náš prospěch a samotný závěr jsme si velmi taktickou hrou již pohlídali.. po tomto time-outu jsme vyhráli koncovku 10:4.

Poděkování všem hráčkám, vyhrál celý tým.

Zítra nás čeká od 12:30 místního času (+6h) tým UGANDY. pokud vyhrajeme i tento duel, postoupíme mezi nejlepších 8 týmů Univerziády!"

Česká republika – Polsko 57:52 (13:15, 34:30, 44:42)

Vyoralová 17, Mainclová 12, Mircová 10, Hošková 7, Kopecká 6, Effangová 3, Kozumplíková 2, Hrušková, Kracíková, Mocová, Adamcová, Bakajsová 0 – Naczk 16, Pobozy 12

TH: 17/12–14/10