Zlomí dnes v opavském chrámu decibelový rekord?

Dnes večer (18:00 na webu ČT sport plus) to bude na jednom místě v Česku zralé na ohluchnutí.

V po střechu našlapané opavské hale se srotí na tři tisíce fanoušků Slezanů, aby je tím nejhlasitějším žlutým peklem dotlačili do kýženého finále, čímž by byl vyznačen dějinný milník Kooperativa NBL, neboť v titulové sérii by poprvé od roku 2002 chyběl tuzemský hegemon z Nymburka, který stejnou dobu nebyl v ligovém play-off vyřazen.

Obhájce trofeje se však přitlačen ke zdi v pátém utkání na domácí půdě vzepřel na zadní a před nejlepší domácí atmosférou sezony (i díky zhruba 150 Opavanům) předvedl výkon, jaký by od něj mnozí očekávali po celé play-off. V délce 40 minut však přišel až v situaci (za stavu 1-3), kdy týmu hrozila dvacetiletá katastrofa. Stejně jako proti USK měl pátý zápas série skvělý rozehrávač Sehnal, jemuž zejména v první půli sekundoval oživený pivot Watson.

Nymburk kvalitně doskakoval v obraně, agresivně a poctivě bránil, když si dával enormně záležet na nulování hry lídra soupeře Šiřiny, pálil do brejků a snažil se zakončovat dřív, než Opava postavila svou nepříjemnou zónu, v níž nechává prostor jen slabším střelcům a naopak extrémně zahušťuje prostor kolem koše, kam se Nymburk stůj co stůj musí tlačit, když mu v sérii dvakrát nefunguje distanční střelba. To platilo po prvních 25 minut i v pátém utkání a až poté se střelci přece jen rozjeli. Tentokrát naplno zabíraly i všechny nominované zahraniční opory, což tým k úspěšným výsledkům nevyhnutelně potřebuje.

Opava ví, co musí zvednout a co jistě na svém kurtu, hnána třemi tisíci, zlepší. Včasnější návrat do obrany, zvýšené úsilí na doskoku pod oběma koši, lepší pokrytí pivota Watsona a větší podpora rozehrávače Šiřiny, na němž budou nymburští obránci ležet od první minuty. Kupodivu až od pátého zápasu se šéfa Slezanů snažili bránit výrazněji i od míče, ovšem nyní to už bude nový standard a bude tak na kolezích Kouřilovi s Farským, aby s tvorbou útočných situací zásadně vypomohli. I proto budou domácí nejspíš častěji hrát se dvěma rozehrávači naráz, aby tlak lépe zvládli. Klíčem také bude, jak Opavě doma napadají trojky. S nimi bude mít k postupu mnohem blíž, bez nich naopak.

(7) BK OPAVA - (1) ERA BASKETBALL NYMBURK (stav série 3-2)

Odehrané zápasy série: 81-94, 94-75, 84-77, 90-58, 70-90

Kurzy Chance na výhru: 2,32 - 1,73

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), power forward Kvapil (fraktury v obličeji)

Absence Nymburka: guardi Rylich (zranění chodidla), Gilyard (mimo nominaci na zápas), křídlo Novák (nemoc)

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Zápas v Opavě bude úplně jiný, protože kulisa bude úplně šílená.”

Radek Farský (guard BK Opava): „Pevně věřím, že se teď semkneme a zase dáme hlavy nahoru. Je to série, musíme se oklepat a připravit se na sobotní duel. Věříme, že nás zase přijde povzbudit plná hala a že zápas a tím celou sérii dotáhneme do vítězného konce.”

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburka): „Čeká nás velká výzva, ale věříme, že sérii vrátíme na sedmý zápas do Nymburka. Na týmu je cítit, že se něco změnilo. Energie je jiná. Pokud se nám povede zopakovat výkon z pátého utkání především co se týká koncentrace, sebevědomí a bojovnosti, tak by to mělo vyjít. Věřím, že si i lépe poradíme s atmosférou v Opavě.”

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „První krok jsme zvládli, ale teď nás čeká druhý, který bude mnohem těžší. Musíme si do Opavy přenést energii z pátého zápasu a hrát s podobným nasazením a pohlídat si doskok. Už ve třetím zápase jsme tam mohli vyhrát, kdybychom neudělali stupidní chyby v koncovce a nenechali si utéct pár balonů ve třetí čtvrtině. Pokud zhruba takový výkon zopakujeme, ustojíme atmosféru a budeme hrát od první vteřiny, jak chceme, může to vyjít.”

Autor: Redakce NBL